Z artykułu dowiesz się:
- Jak zrobić ogród zimowy? Inspiracje i pomysły na zieloną przestrzeń przez cały rok
- Ogród zimowy − jak zrobić? Materiały, narzędzia i techniki
- Ogród zimowy − jak zrobić samemu? Poradnik krok po kroku
Ogród zimowy, nazywany także oranżerią, ma najczęściej formę przeszklonej dobudówki do domu. Jak jego nazwa wskazuje, jest miejscem, w którym pojawiają się żywe rośliny w donicach, także te egzotyczne i ciepłolubne, które nie przetrwałyby zimą w ogrodzie. Nieraz do ogrodu zimowego wynosi się też wrażliwe na mróz okazy z tarasu czy balkonu.
Ogród zimowy jest miejscem relaksu, odpoczynku z książką w ręku, w otoczeniu zieleni, dostępnym przez większość część roku lub nawet przez cały sezon w przypadku ogrodów ocieplanych. Zdarza się, że ogród pełni też rolę przydomowej szklarni. Można w nim hodować zioła oraz warzywa ciepłolubne jak np. pomidory, paprykę, bakłażany.
Jak zbudować ogród zimowy? W artykule znajdziesz przydatne wskazówki. Doradzimy, jakich formalności trzeba dopełnić, aby ogród postawić, z jakich materiałów najlepiej go zbudować oraz jak urządzić. Wskażemy także, jak dbać o ogród zimowy, aby jak najdłużej pozostał w dobrej formie.
Jak zrobić ogród zimowy? Inspiracje i pomysły na zieloną przestrzeń przez cały rok
Jak zbudować ogród zimowy? Pierwsza decyzja, jaką musisz podjąć, dotyczy tego, czy oranżeria będzie ogrzewana, czy też nieogrzewana. Od decyzji tej zależy, jaki budżet wydasz na budowę ogrodu zimowego, jakie będą koszty jego użytkowania oraz w jaki sposób będzie można z niego korzystać.
Jak tanio zrobić ogród zimowy? Ogród sezonowy
Ogród sezonowy, czyli nieogrzewany zimą, ogranicza nieco możliwość swobodnego korzystania z tej przestrzeni. Będzie tu cieplej niż na zewnątrz, ale na pewno nie tak, by dało się tu usiąść zimą z książką. O tej porze roku temperatura będzie wynosić od 5 do 12-14 stopni C. Można tu więc przygotowywać rozsady, a także przechowywać rośliny ciepłolubne na zimowy odpoczynek.
Atutem nieogrzewanego ogrodu jest jednak to, że nie będzie potrzebował energii do ogrzania, a więc rachunki za ciepło w domu nie wzrosną. Taki ogród jest tańszy w budowie – wystarczą szyby pojedyncze, a to, na co warto zwrócić uwagę, to zaizolowanie przejścia między ogrodem zimowym a domem, aby uniknąć mostków cieplnych.
Jak zrobić ogród zimowy całoroczny?
Ogród ocieplany oznacza, że da się z niego korzystać cały rok. Taki ogród zimowy staje się więc zielonym salonem, kolejnym pomieszczeniem w domu. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że utrzymanie zimą ogrodu oznacza dodatkowe koszty. Co więcej, trzeba starannie dobrać rodzaj szklenia oraz materiały budowlane, aby ogród był ciepły, szczelny i zaizolowany termicznie. Trzeba wtedy użyć tzw. ciepłych profili konstrukcyjnych i przeszkleń o niskich współczynniku przenikalności cieplnej. Rzecz w tym, że straty ciepła przez szyby są większe niż przez inne przegrody, a ogród zimowy to przecież – z definicji – konstrukcja złożona głównie z szyb.
Warto też zwrócić uwagę, aby ogród zimowy nie był duszny i aby nie gromadziła się w nim wilgoć. Duże znaczenie ma więc właśnie wspomniana wyżej przenikalność cieplna szyb (jak najniższa), ale także systemy wentylacyjne, możliwość wietrzenia oraz przesłony, które osłonią szyby w szczególnie słoneczne dni (rolety, markizy zewnętrzne).
Pomysły na aranżacje ogrodu zimowego
Jak powinien wyglądać ogród zimowy? Jak zrobić go, aby pasował do reszty domu? Powinien być zaaranżowany w takim stylu, jak budynek. W przypadku nowoczesnej bryły sprawdzą się duże, proste przeszklenia i proste profile wykonane z drewna lub aluminium. Przy domach w stylu klasycznym częściej spotyka się bardziej ozdobne ogrody zimowe, o dużej ilości podziałów i szprosów, z przeszkleniami np. w stylu wiktoriańskim.
Najlepsza lokalizacja dla ogrodu zimowego to południowo-wschodnia lub południowo-zachodnia. Dzięki temu do oranżerii dotrze optymalna ilość światła dziennego – nie za dużo, ale i nie za mało. Rozproszone światło doceni większość roślin oraz domownicy przebywający w tym wnętrzu.
Należy natomiast unikać raczej skierowania ogrodu wprost na południe (będzie zbyt nasłoneczniony) lub wprost na północ (będzie za ciemny). Powodem, dla którego czasem instaluje się ogród od południa bywa chęć poprawienia bilansu energetycznego domu. Ogród zimowy od południowej strony staje się wtedy przestrzenią, która mocno się nagrzewa i oddaje ciepło do wnętrza domu. Zmniejsza to rachunki i pozwala ogrzać dom w okresie przejściowym, ale z samego ogrodu ciężko korzystać z powodu wysokiej temperatury.
Ogród zimowy − jak zrobić? Materiały, narzędzia i techniki
Jak zrobić ogród zimowy? Ważna informacja jest taka, że zgodnie z obecnymi przepisami, na budowę ogrodu zimowego nie potrzebujesz już zezwolenia. Musisz jednak zgłosić fakt budowy do odpowiedniego organu, np. urzędu gminy.
Minimalne wymiary ogrodu zimowego to 10 m2. Najlepiej umiejscowić go we wnęce domu, aby wystarczyły tylko dwie ściany z przeszkleniami, a nie trzy. Dobre miejsce na ogród zimowy to przestrzeń pod tarasem albo podcieniem.
Jaka powinna być konstrukcja ogrodu zimowego? Możesz wybrać szkielet z profili aluminiowych lub szkielet drewniany. Ten pierwszy jest lekki, sztywny i odporny na warunki atmosferyczne. Z kolei drewno to materiał ekologiczny, naturalny, który doskonale się prezentuje w każdym stylu i który wprowadza dobry mikroklimat do wnętrza.
Drewno do budowy ogrodu zimowego powinno być drewnem konstrukcyjnym, o odpowiednich parametrach. Najlepiej, aby było to drewno zabezpieczone ciśnieniowo i klejone warstwowo, co poprawia parametry wytrzymałościowe tego materiału.
Jeśli zdecydujesz się na ogród zimowy z profilami drewnianymi, pamiętaj o konieczności zaimpregnowania drewna. Podstawowym impregnatem do celów budowlanych jest Impregnat Konstrukcyjny koncentrat 1:9 VIDARON. Chroni on drewno przed działaniem owadów i grzybów domowych powodujących głęboki rozkład drewna. Nie powoduje korozji elementów metalowych. Skutecznie chroni przed działaniem warunków atmosferycznych − jest niewymywalny. Może być pokryty dowolnym wyrobem nawierzchniowym.
Kolejny etap impregnacji drewna do budowy ogrodu zimowego to pomalowanie konstrukcji środkiem powłokotwórczym. Może to być np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON. To produkt, który długotrwale zabezpiecza malowaną powierzchnię oraz zapewnia trwały kolor i efekt dekoracyjny. Dostępny jest w wielu kolorach, dzięki czemu łatwo dopasujesz kolor profili drewnianych ogrodu zimowego do innych elementów takich jak okna, drzwi czy dach.
Ogród zimowy − jak zrobić samemu? Poradnik krok po kroku
Jak tanio zrobić ogród zimowy? Pierwszy etap to postawienie fundamentów. Ogród zimowy z przeszkleniami to ciężka konstrukcja. Fundamenty muszą więc być solidne. Trzeba też je prawidłowo zaizolować przed wilgocią i zimnem. Wokół niezbędny będzie także chodnik z drenażem albo opaska ze żwiru.
Kolejny etap to budowa szkieletu. Jest to praca wymagająca doświadczenia i precyzji. Jeśli nie jesteś fachowcem, najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy budującej ogrody zimowe lub kupić gotowe elementy.
Ostatni etap, jak zrobić ogród zimowy, to montaż dachu. Jeśli planujesz dach szklany, zadbaj o jego właściwe nachylenie – powinno wynosić 45-65 stopni. Jak tanio zrobić ogród zimowy, który będzie w pełni ekologiczny? Ciekawe i nowoczesne rozwiązanie to dach odwrócony albo inaczej dach zielony. Jest on porośnięty roślinami, co poprawia mikroklimat i daje znakomitą izolację termiczną.
Ogród zimowy − jak zrobić? Już wiesz!
Wiesz już, jak samemu zrobić ogród zimowy i na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Jeśli tylko masz miejsce i odpowiedni budżet, warto zbudować oranżerię przy domu. Polecamy do jej budowy ponadczasowe drewno oraz odpowiednie środki VIDARON, aby zabezpieczyć konstrukcję przed złą pogodą!