Wróć do artykułów

Jaka bejca do drewna na zewnątrz? Porady eksperta

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Bejca to sprawdzony preparat umożliwiający barwienie drewna w taki sposób, by zachować jego naturalny charakter. Wnika w deski i równomiernie pokrywa je kolorem. Jaka bejca do drewna na zewnątrz sprawdzi się najlepiej? Dlaczego trzeba ją dodatkowo zabezpieczyć lakierem?

Bejcowanie desek pędzlem

Jaka bejca na zewnątrz będzie odpowiednia?

Bejcowanie sprawdza się w sytuacji, gdy chcesz trwale zmienić kolor drewna. Możesz je przyciemnić lub upodobnić do wybranego gatunku, takiego jak modrzew, orzech, palisander, heban czy mahoń. Bejca do drewna tworzy transparentną powłokę, która pozwala na wyeksponowanie rysunku słojów. Dzięki temu mebel lub element dekoracyjny prezentuje się naturalnie i pasuje do ogrodowej aranżacji pełnej kwiatów i zieleni. Bejca jest łatwa w aplikacji i szybko schnie. Z powodzeniem mogą ją stosować osoby, które nie mają większego doświadczenia w renowacji drewnianych powierzchni.

Dobierając bejcę w sklepie, zwróć uwagę na to, czy jest odporna na promieniowanie UV i nadaje się do zastosowania na zewnątrz budynków. Informacja powinna znajdować się na opakowaniu oraz w karcie technicznej produktu. Najlepiej sięgnąć po sprawdzoną Bejcę do Drewna VIDARON, która jest polecana do zastosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Można pomalować nią na przykład meble ogrodowe wykonane z jasnego drewna sosnowego, tak aby nadać im ciemniejszy kolor. Wykorzystaj bejcę do drewna na zewnątrz i zyskaj piękne wykończenie – wybierz kolor Orzech Amerykański B09, Mahoń Szlachetny B13 lub inne propozycje marki VIDARON.

Częściowo zabejcowana powierzchnia

Jak prawidłowo bejcować drewno na zewnątrz?

Jeśli wiesz już, jaka bejca na zewnątrz będzie odpowiednia i kupiłeś wybrany produkt, możesz przystąpić do malowania. Aby bejcowanie drewnianej powierzchni się powiodło, należy wykonywać prace w sprzyjających warunkach. Temperatura powietrza powinna wynosić od 5°C do 30°C. Wyższa lub niższa mogłaby wpłynąć negatywnie na konsystencję i właściwości produktu. Jeśli możesz, wybierz pogodny, bezwietrzny dzień.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża do bejcowania. Drewno powinno być gładkie, równe i suche. Aby uzyskać taki efekt, użyj papieru ściernego. Przeszlifuj i wypoleruj powierzchnię desek, a następnie odpyl ją szmatką lub odkurzaczem, jeśli pyłu jest dużo. Pamiętaj, że im gładsze podłoże, tym jaśniejszy będzie efekt końcowy. Tłuste i żywiczne plamy usuń benzyną ekstrakcyjną. Tak przygotowane drewno można pomalować pierwszą warstwą bejcy.

Jak ją aplikować? Wcieraj preparat w drewno za pomocą miękkiej bawełnianej szmatki lub tamponu. Nadmiar usuwaj na bieżąco czystą szmatką lub pędzlem. Postaraj się o równomierne rozprowadzanie bejcy. Na tym etapie możesz wyrównać kolorystykę podłoża i przyciemnić jaśniejsze miejsca. Jeśli chcesz uzyskać intensywniejszy kolor, po 24 godzinach nanieś drugą warstwę bejcy. Pamiętaj, że nie musisz wykonywać szlifowania międzywarstwowego – zabieg ten jest zalecany podczas malowania lakierem lub lakierobejcą. Pozostaw mebel do całkowitego wyschnięcia – dopiero wtedy możesz przystąpić do malowania drewna preparatem nawierzchniowym.

Bejcowanie starego drewna

Bejca do drewna na zewnątrz – jak zabezpieczyć pomalowane nią drewno?

Zastosowanie bejcy na zewnątrz budynków jest możliwe pod jednym warunkiem. Aby drewno zyskało odporność na czynniki atmosferyczne, musisz pokryć powierzchnię zabejcowanych mebli ogrodowych Lakierem Zewnętrznym VIDARON. Sama bejca nie zabezpiecza naturalnego drewna, dlatego zastosowanie preparatu nawierzchniowego jest konieczne. Bez niego materiał byłby narażony na niszczące działanie deszczu, śniegu i słońca.

Lakier należy kłaść po całkowitym wyschnięciu bejcy, a więc po upływie doby od nałożenia ostatniej warstwy. Preparat dokładnie wymieszaj, a następnie nanoś pędzlem lub wałkiem, wykonując ruchy wzdłuż słojów. Po około 24 godzinach wykonaj szlifowanie międzywarstwowe, by zlikwidować drobne nierówności i poprawić przyczepność produktu. Odpyl powierzchnię i ponownie pomaluj mebel lakierem. Zawsze stosuj się do zaleceń producenta lakieru – wszystkie szczegóły znajdziesz w karcie technicznej produktu.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Impregnat czy lakierobejca? Różne wymiary ochrony drewna

Impregnat czy lakierobejca? Różne wymiary ochrony drewna

Przeczytasz w 5 min

Lakierobejca: 10-letnia trwała ochrona drewna

Lakierobejca: 10-letnia trwała ochrona drewna

Przeczytasz w 4 min

Lakierobejca - zabezpieczanie drewna w praktyce

Lakierobejca - zabezpieczanie drewna w praktyce

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie