Wróć do artykułów

Lustro z drewnianą półką – zrób to sam!

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Drewniana półka pod lustro sprawdzi się do przechowywania rzeczy, z których korzystasz codziennie. Bez trudu zrobisz ją własnoręcznie i przymocujesz do obecnego zwierciadła lub pod nim. W trakcie pracy z drewnem, pamiętaj tylko o odpowiedniej impregnacji materiału.

Nowoczesne drewniane półki łazienkowe

Podczas aranżowania wnętrz każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Nawet te najmniejsze przestrzenie projektuje się w taki sposób, by pomieściły jak najwięcej przedmiotów. Szafki czy meble na wymiar to nie wszystko. Nieocenione w powiększaniu przestrzeni są także półki. Gdzie je umieścić, by stworzyć dodatkowe miejsce na przechowywanie?

Półki sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zawieszenie szafki przytłoczyłoby przestrzeń. Zamontuj je na przykład we wnękach, za wanną lub nad wezgłowiem łóżka. Dobrym rozwiązaniem jest także półka pod lustrem. Sprawdzi się ona w kilku pomieszczeniach:

• w łazience rozstaw na niej ulubione kosmetyki, po które sięgasz codziennie,

• w garderobie, użyj półek jako miejsca na ulubioną biżuterię,

• w przedpokoju ustaw dekoracyjne świeczki, kwiaty lub zrób na niej miejsce do przechowywania kluczy.

Półki w łazience

Jeśli niedawno kupiłeś nowe lustro do domu, nie musisz teraz inwestować w lustro drewniane z półką. Brakujący element możesz po prostu dorobić i przykręcić w odpowiednim miejscu.

Z jakiego materiału powinna być zrobiona półka pod lustro? Drewniana, metalowa czy szklana? Wszystko zależy od twojego gustu. Jeśli jednak chcesz wykonać ją samodzielnie i od podstaw, wybierz pierwszą opcję. Drewniana półka pod lustro będzie najłatwiejsza do wykonania. Przekonaj się, jakie to proste.

Drabina w roli regału łazienkowego

Drewniana półka pod lustro DIY

By własnoręcznie stworzyć dodatkową półkę pod lustro potrzebujesz:

• deski,

• dwóch podpórek,

• papier ścierny lub szlifierkę,

• zawieszki meblowe,

• piłę do drewna,

• wiertarko – wkrętarkę i śrubki.

Niezbędne są również produkty, które zabezpieczą drewno, więc zaopatrz się w Vidaron Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna. Jak krok po kroku wykonać lustro z drewnianą półką?

Krok 1

Wybraną deskę przytnij na odpowiednią długość. Może być ona równa z szerokością lustra, albo nieco większa.

Deska na półkę jest w tym projekcie kluczowa, dlatego już podczas jej wyboru przemyśl, jak z tego prostego elementu stworzyć ciekawe urozmaicenie przestrzeni. Określ m.in. jaka grubość drewna będzie najlepsza oraz czy chcesz, by było ono wyfrezowane.

Krok 2

Papierem ściernym lub szlifierką dokładnie przeszlifuj drewnianą powierzchnię. Powinna być ona gładka i pozbawiona jakichkolwiek drzazg.

Krok 3

Wyznacz miejsca, w których przykręcisz wsporniki i zawieszki meblowe. Lekko je nawierć, by drewno nie pękło podczas wkręcania śrub.

Krok 4

Pora na zabezpieczenie drewna. Nie pomijaj tego kroku, nawet jeśli tworzona przez ciebie półka nie będzie bezpośrednio narażona na szkodliwe warunki (na przykład wilgoć).

Etap rozpocznij od nałożenia Lakierobejcy Dekoracyjno-Ochronnej Super Wydajnej marki Vidaron, która podkreśli naturalne piękno zachowując rysunek słojów drewna. Dzięki swojej żelowej konsystencji lakierobejca charakteryzuje się ograniczonym kapaniem i spływaniem z powierzchni pionowych oraz zapewnia łatwość i wygodę w stosowaniu. Lakierobejcę nałóż równomiernie na całą powierzchnię wzdłuż słojów drewna, minium 2 – 3 warstwy. Kolejne warstwy nakładaj w minimum 12 godzinnych odstępach. Nie zapomnij o szlifowaniu międzywarstwowym - papierem ściernym o gradacji około 320. Po każdym szlifowaniu dokładnie odpyl powierzchnię przed każdorazowym malowaniem; w trakcie szlifowania powinien pojawić się biały pył, jeśli powierzchnia nie pyli się i jest gumowata oznacza to, że powłoka nie wyschła dostatecznie. Lakierobejcy Dekoracyjno-Ochronnej Super Wydajna tworzy na powierzchni trwałą i elastyczną powłokę odporną na plamy z herbaty, kawy, wina, keczupu i musztardy.

Krok 5

Gdy wszystkie preparaty zabezpieczające drewno już wyschną, przykręć do półki wsporniki oraz zawieszki meblowe. Następnie przymocuj je do ściany, najlepiej zaraz pod lustrem.

Lustro z półką w łazience

Lustro z drewnianą półką w ramie

Jeśli opcja dodania półki do domowego zwierciadła jest dla ciebie okazją do odrestaurowania starego lustra, umieść je we własnoręcznie zrobionej drewnianej ramie. Jak je wykonać?

By stworzyć lustro „drewniane” z półką potrzebujesz: tafli lustra, desek przyciętych na jego wymiar oraz jednej dodatkowej na półkę, cienkiej sklejki, kleju, śrub i gwoździ, wiertarko-wkrętarki, papieru ściernego oraz zawieszek meblowych. Przydatne będą także bejca i lakier akrylowy. Co zrobić z tymi materiałami?

Sklejkę dotnij na wymiar lustra z ramą. Na środku materiału przyklej taflę zwierciadła i odczekaj, aż wyschnie. Równocześnie wyszlifuj drewniane deski, a potem pokryj je Lakierobejcą Dekoracyjno-Ochronną Super Wydajną – tak samo, jak w przypadku impregnowania samej półki pod lustro.

Po połączeniu tafli lustra ze sklejką, przyklej deski (zabezpieczone odpowiednimi środkami), które stworzą obramowanie. Możesz dodatkowo przybić je małymi gwoździami (od strony sklejki). Z tyłu ramy przymocuj zawieszki meblowe. Z kolei do jej dolnej części przykręć półkę. Poczekaj aż wszystkie produkty dokładnie zwiążą, a potem zawieś na ścianie stare lustro w nowej odsłonie i z dodatkową półką.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie