Wróć do artykułów

Jak odnowić starą komodę

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Stoisz przed decyzją o zakupie mebli do mieszkania? Zanim udasz się do wielkopowierzchniowego sklepu meblowego lub innych miejsc, w których możesz kupić nowe, modne meble z katalogów, przemyśl możliwość urządzenia domu meblami z drugiej ręki. Zorientuj się, czy Twoja rodzina nie posiada starych drewnianych szaf, czy komód, których chce się pozbyć, odwiedź pchle targi i komisy meblowe lub przejrzyj ogłoszenia na internetowych platformach z ofertami sprzedaży, bądź wymiany przedmiotów.

Wysłużone drewno to skarb i czasami wystarczy chęć i odpowiednie podejście, by wydobyć z niego dawne piękno. W dobie sieciówek i przedmiotów z taśmy produkcyjnej, unikalność jest w cenie. Przedmioty z historią, takie jak stare, drewniane meble bezsprzecznie posiadają tę cechę. Dodatkowo nadanie nowego życia zniszczonym rzeczom jest przyjaznym gestem w kierunku naszego środowiska. Pamiętaj, że meble w Twoim domu nie muszą wcale być z jednego kompletu. Aranżację możesz oprzeć na różnorodności i uczynić z niej atut, podkreślając wyjątkowe, niepowtarzalne elementy wystroju, np. dużą, ciężką komodę, która może stać się prawdziwą perłą Twego salonu. Renowacja takiej starej drewnianej komody to fantastyczny sposób na to, by nadać jej nowy, świeży wygląd i przygotować na kolejne dziesięciolecia użytkowania. Odnowienie takiego mebla nie jest technicznie trudne. Jedyne czego potrzebujesz to miejsce, czas i dobrze dobrane produkty służące do ochrony i dekoracji drewna.

Czym malować stare meble?

Prace zacznij od usunięcia istniejącego wykończenia. Może to być łuszcząca się farba lub zdarty lakier. Oczyszczenie komody z tej wierzchniej warstwy to najtrudniejsza część renowacji. W tym celu użyj papieru ściernego, by dokładnie zetrzeć powierzchnię i wyszlifować ją na gładko. Grubość ziarna papieru zależy od rodzaju usuwanej powłoki i stopnia zabrudzenia drewna. Każdy element – poszczególne szuflady, uchwyty, półki, boki, plecy i fronty precyzyjnie przygotuj do malowania. Oznacza to, że przed malowaniem wszystkie powierzchnie muszą być czyste, suche i gładkie. Ewentualne tłuste plamy przemyj benzyną ekstrakcyjną. Kolejny etap to sama przyjemność, ponieważ przyszła pora, by uwydatnić fakturę drewna i kształt słojów oraz pogłębić jego naturalny kolor, a tym samym przywrócić mu zapomniany urok. W tym celu użyj łatwej w aplikacji, szybkoschnącej Bejcy Do Drewna marki Vidaron, która pozwala uzyskać piękny efekt dekoracyjny. Bejca stopniowo i równomiernie wnika w drewno, nie podnosząc jego włókien.

Lakierowanie drewnianej komody

Trwałe wykończenie drewna

Komodę pokrytą bejcą należy zabezpieczyć lakierem. Najlepszym do tego typu prac jest Lakier Bezpodkładowy marki Vidaron. Produkt ten ma łagodny zapach, szybko schnie, aplikacja jest bardzo łatwa, a uzyskana powierzchnia lakiernicza jest wyjątkowo trwała i odporna na zarysowania i ścieranie.

Bejcowanie komody

W ten sposób ze starej, zniszczonej komody możesz własnoręcznie stworzyć wyjątkowy, unikatowy mebel. Pomogą Ci w tym specjalistyczne produkty do ochrony i dekoracji drewna od Vidaronu, dzięki którym uzyskasz doskonały efekt nawet będąc największym amatorem.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie