Wróć do artykułów

Malowanie łóżeczek i mebli dla dzieci

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Moda na drewniane meble w pokoju dziecięcym z „surowego” drewna przeznaczone do kreatywnego zdobienia we własnym zakresie zyskują na popularności. Decydując się na tego typu mebele musimy pamiętać aby odpowiednio je zabezpieczyć.

Dziecko bawiące się drewnianymi klockami

Poszukując odpowiedniego środka ochrony drewna należy szukać produktu, który trwale zabezpieczy meble i łóżeczka dziecięce przed zniszczeniem i jednocześnie będzie bezpieczny dla naszych pociech, tzn. nie będzie wydzielał niebezpiecznych dla zdrowia oparów czy będzie bezpieczny w bezpośrednim kontakcie ze skórą.

Preparatem dla osób szczególnie wrażliwych i dzieci jest Lakier Akrylowy VIDARON. Jest to szybkoschnący środek o łagodnym, niedrażniącym zapachu. Spełnia on surowe wymagania europejskiej normy PN EN 71.3 – Bezpieczeństwo Zabawek. Może być bez obaw stosowany w przedmiotach, z którymi mają styczność dzieci, gdyż jest wykonany z bezpiecznych dla zdrowia surowców.

Drewniana kolejka

Lakier Akrylowy VIDARON jest trwały i odporny na ścieranie, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wody i środków myjących, co w przypadku mebli i łóżeczek dla dzieci jest szczególnie ważne. Jest również wygodny w stosowaniu i nie wymaga dużego doświadczenia – charakteryzuje się doskonałą rozlewnością oraz dużą przyczepnością do podłoża.

Oprócz lakieru potrzebować będziemy takich narzędzi jak śrubokręt, lub płaski klucz uniwersalny do rozkręcenia mebli, papier ścierny, pędzel i odkurzacz do usunięcia drobinek drewna po ewentualnym szlifowaniu.

Przygotowanie powierzchni

Każdy z elementów mebelka dziecięcego będziemy malować z osobna. Powierzchnie elementów powinny być gładkie, suche i wolne od zanieczyszczeń. Miejsce zatłuszczone przemywamy benzyną ekstrakcyjną i osuszamy.
Przed malowaniem, wszystkie elementy szlifujemy papierem ściernym. Jego ziarnistość dobieramy do stopnia nierówności podłoża. Wykonując szlifowanie pamiętajmy również o trudno dostępnych miejscach. Nagromadzony pył odkurzamy.

Przygotowanie drewnianej powierzchni do lakierowania

Aplikacja pierwszej warstwy

Po otworzeniu puszki z preparatem, jej zawartość należy starannie wymieszać. Lakierowanie wykonujemy pędzlem.
Pamiętajmy by temperatura otoczenia, w której wykonujemy tę czynność, nie była niższa niż 5 i nie wyższa niż 25 stopni Celsjusza. Do lakierowania pędzlem stosujemy model z włosiem syntetycznym. Jeśli malujemy pędzlem uniwersalnym, zaleca się przeszlifować włosie papierem ściernym. Czynność ta zmiękcza końcówki oraz usuwa luźne włosy.

Lakierowanie drewna
Lakierowanie rozpoczynamy od trudnodostępnych miejsc. Preparat nanosimy grubą warstwą, którą następnie rozprowadzamy. Łączenie poszczególnych płaszczyzn należy wykonywać na morko.

Aplikacja drugiej warstwy

Po wyschnięciu pierwszej warstwy, powierzchnie zabawki szlifujemy papierem ściernym o gradacji około 320 do momentu uzyskania gładkiej powierzchni. Podobnie jak przy pierwszej aplikacji, pył usuwamy odkurzaczem. W razie potrzeby możemy nałożyć dodatkową warstwę lakieru. Po wyschnięciu powłoki, elementy odkręcone montujemy z powrotem w całość.

Lakierownie drewnianej powierzchni
Ostatnim etapem prac jest osuszenie i umycie narzędzi.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Malowanie drewnianych okien – poradnik krok po kroku

Malowanie drewnianych okien – poradnik krok po kroku

Przeczytasz w 3 min

Malowanie drewna na zewnątrz – jak malować stare i surowe drewno?

Malowanie drewna na zewnątrz – jak malować stare i surowe drewno?

Przeczytasz w 8 min

Jak malować drewno wydajnie? Malowanie lakierobejcą krok po kroku

Jak malować drewno wydajnie? Malowanie lakierobejcą krok po kroku

Przeczytasz w 4 min

Malowanie kasetonów drewnianych krok po kroku

Malowanie kasetonów drewnianych krok po kroku

Przeczytasz w 6 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie