Z artykułu dowiesz się:
- Przygotowanie szafy do malowania
- Wybór farb i narzędzi do malowania szaf przesuwnych
- Malowanie
- Suszenie i druga warstwa
- Składanie i finalne wykończenie
Po czasie budowania szaf przesuwnych z płyt wiórowych, występujących w kilku popularnych kolorach, przychodzi etap estetycznych zmian. Nie trzeba jednak pozbywać się starego mebla. Nowe rodzaje środków, dostępne w całej gamie kolorów i wykończeń dają ogromne możliwości renowacji. Sprawdź, jak malowanie drzwi szafy przesuwnej potrafi nadać jej nowy wygląd.
Przygotowanie szafy do malowania
Warto pamiętać, że samo malowanie szafy przesuwnej jest jednym z późniejszych etapów pracy. Aby nadać jej nowy charakter, trzeba wcześniej wykonać szereg czynności i odpowiednio się przygotować. Zanim jednak zaczniesz robić cokolwiek, najpierw spokojnie i dokładnie... obejrzyj szafę.
- Po pierwsze sprawdż, w jakim stanie są poszczególne elementy. W przypadku drewnianych przesuwnych drzwi zobacz, czy nie mają poważniejszych rys i ubytków. To ważne, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków robi się je z okleinowanej płyty wiórowej. Jeżeli ten materiał doznał głębszych uszkodzeń, konieczne będzie ich wypełnienie lub wręcz wymiana całego przesuwnego skrzydła. Oznacza to więcej pracy i wydatków, aby osiągnąć zamierzony efekt.
- Warto też przyjrzeć się prowadnicom i rolkom, na których poruszają się drzwi. W większości starych szaf będą to elementy mniej lub bardziej zużyte, co przekłada się na wygodę otwierania. Przy okazji zmiany wyglądu szafy warto przewidzieć też wymianę tych ważnych części.
- Przemalowanie szafy przesuwnej w wersji minimum polega po prostu na zmianie koloru zewnętrznej części drzwi. Można jednak pomyśleć także o odświeżeniu jej środka. Warto ocenić stan ścian wewnętrznych, a także dodatkowego osprzętu, jak poprzeczki do wieszaków, półki czy sprężynowe pantografy. Ściany można przygotować do malowania, a wewnętrzne wyposażenie ewentualnie odświeżyć.
- Po przeglądzie możesz przystąpić do demontażu. Nie zalecamy malowania skrzydeł szafy przesuwnej w pozycji pionowej, zamontowanych w prowadnicach. Wbrew pozorom trudno równo pomalować całe drzwi, będzie też problem z zabezpieczeniem rolek i podłogi wokół szafy przed zabrudzeniem ich farbą.
- Znacznie lepiej maluje się drzwi po demontażu. Po ich wyjęciu można odkręcić stare, wymagające wymiany rolki oraz to samo zrobić z prowadnicami. Drzwi posiadają zazwyczaj obrzeża. Jeśli są w dobrym stanie, nie ma sensu ich demontować. Jednak, jeśli nie będą malowane, trzeba zabezpieczyć je taśmą malarską. W przypadku konieczności wymiany obrzeży odkręca się je albo odbija przy pomocy specjalnego gumowego młotka.
Drzwi przesuwne są zazwyczaj duże, dlatego pomieszczenie, w którym zaplanowałeś malowanie, trzeba będzie opróżnić, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń i ochronić resztę wyposażenia. Przed malowaniem warto się wyposażyć w koziołki malarskie, na których będzie można położyć zdemontowane elementy szafy.
Wybór farb i narzędzi do malowania szaf przesuwnych
Malowanie drzwi szafy przesuwnej daje wiele możliwości pod kątem doboru farb, kolorów, sposobów wykończenia powierzchni, a nawet dodatkowych funkcji, które można im nadać.
Spośród farb najpopularniejszą grupę do tego rodzaju zastosowań stanowią produkty akrylowe. Ich zaletą jest duża uniwersalność. Można malować nimi zarówno laminowane płyty, jak i surowe lub wcześniej malowane naturalne drewno. Dobrze kryją, co gwarantuje satysfakcjonujące efekty domowego odświeżania szafy.
Wartym polecenia produktem, który doskonale sprawdzi się przy malowaniu elementów szafy przesuwnej jest Lakier Akrylowy marki VIDARON. To produkt wręcz stworzony do tego rodzaju prac. Ze względu na odpowiednio dobrany skład, spełnia wymogi europejskich norm bezpieczeństwa, można więc z powodzeniem stosować go we wnętrzach, do malowania mebli, boazerii, a nawet zabawek. Ma też inne zalety – szybko schnie, co ułatwia i przyspiesza pracę, a po wyschnięciu tworzy trwałą i odporną powłokę na powierzchni drewna. W ten sposób zapewnia ciekawy i trwały efekt estetyczny oraz zabezpiecza materiał przed zabrudzeniami i uszkodzeniami.
Przy malowaniu drzwi szafy przesuwnej można też sięgnąć po inne rodzaje farb. Dobrym wyborem są farby alkidowe – to produkty mocno kryjące, które pozwalają zupełnie odmienić wygląd szafy. Ich minusem jest długi czas schnięcia i nieprzyjemny zapach, co może utrudniać pracę.
Alternatywą jest farba kredowa, w większości nieposiadająca wad poprzedniczki. Zapewnia jednak inny efekt estetyczny. Pomalowane nią powierzchnie są matowe, nieco w stylu vintage i bardziej stonowane. Produkty kredowe zapewniają też słabszą ochronę, nie poleca się ich więc do wnętrz, gdzie łatwo o zabrudzenia lub uszkodzenia mechaniczne np. do pokojów dziecięcych.
Ciekawym rozwiązaniem dedykowanym szczególnie do dziecięcych pokojów są farby tablicowe. Pomalowane nimi drzwi szafy staną się wielką tablicą, po której można pisać kredą. To świetne, kreatywne rozwiązanie dla najmłodszych, ale także odważna alternatywa dla wyeksponowanych szaf w salonach czy przedpokojach.
Malowanie
Do przemalowania szafy przesuwnej potrzebne będą odpowiednie narzędzia. Farbę najlepiej nanosić niewielkim wałkiem o krótkim włosiu. W przypadku niektórych produktów, szczególnie matowych, sprawdzi się też pędzel. Osoby bardziej doświadczone mogą pokusić się o malowanie techniką natryskową.
Przed przystąpieniem do malowania, powierzchnię drzwi warto delikatnie zmatowić. Ważna uwaga – szlifowanie wykonaj delikatnie, ponieważ warstwa okleiny na płycie wiórowej jest zazwyczaj cienka. Powierzchnię odkurz, a w przypadku szczególnych zanieczyszczeń odtłuść benzyną ekstrakcyjną.
Technika malowania drzwi szafy przesuwnej jest prosta. Farbę nakłada się od góry do dołu, wzdłuż powierzchni. Należy unikać malowania w poprzek (może być to później widoczne). Szczególnie w przypadku farb połyskliwych, warto zadbać o równomierne nanoszenie. Farby matowe, w tym kredowe, są mniej wymagające estetycznie i więcej „wybaczają”. Większość z nich nanosi się od razu na przygotowaną płytę, w niektórych przypadkach producenci zalecają jednak wcześniejsze wykorzystanie farby podkładowej.
Suszenie i druga warstwa
Malowanie drzwi szafy przesuwnej da się z powodzeniem wykonać w jeden dzień. Jednak na niektóre produkty trzeba będzie przewidzieć dłuższy czas schnięcia, a tym samym zaplanować więcej czasu na pracę.
W przypadku zdecydowanej większości farb konieczne będzie naniesienie drugiej, a czasami nawet trzeciej warstwy. Dopiero takie zastosowanie gwarantuje odpowiedni efekt. Nie należy się przy tym spieszyć – farba musi mieć czas na wyschnięcie i uzyskanie odpowiednich właściwości.
Wspomniany wcześniej Lakier Akrylowy VIDARON daje suchą powłokę już godzinę po malowaniu, jednak przed naniesieniem kolejnej warstwy zaleca się czterogodzinną przerwę. Najlepszy efekt daje naniesienie dwóch, a najlepiej trzech warstw. Spośród farb używanych do malowania szaf najszybciej schną produkty kredowe, a także akrylowe.
Składanie i finalne wykończenie
Po wyschnięciu ostatniej warstwy farby można przystąpić do montażu drzwi. Jeśli była planowana wymiana elementów wnętrza szafy – najwygodniej to zrobić właśnie w tym momencie. Do płyty należy przykręcić kółka lub rolki. Stare prowadnice mogą wymagać dokręcenia, ewentualnie można pomyśleć także nad ich wymianą.
Jeśli były demontowane stare obrzeża, nowe należy założyć jeszcze przed założeniem drzwi. Przy tej czynności uważaj, aby nie uszkodzić nowych powłok malarskich.
Po umieszczeniu drzwi w prowadnicach sprawdź, czy płynnie i lekko się przesuwają. Po kilku godzinach drzwi szafy przesuwnej będą wyglądać jak nowe! Możesz wtedy cieszyć się świeżym efektem i przystąpić do organizacji wnętrza. Życzymy wielu udanych renowacji, a po inspiracje zapraszamy na Vidaron.pl.