Wróć do artykułów

Jak odnowić starą szafę drewnianą? - renowacja krok po kroku

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Stara szafa drewniana stoi ukryta głęboko przed wzrokiem gości, bo nie prezentuje się szczególnie estetycznie? Czas ją odnowić i zamienić w najbardziej stylowy mebel w Twoim domu! Renowacja starej szafy krok po kroku!

Spis treści:

  1. Dlaczego warto odnowić starą szafę?
  2. Odnowienie starej szafy − to warto wiedzieć!
  3. Jak odnowić starą szafę? Przydatne produkty
  4. Renowacja starej szafy krok po kroku

 

Szlifowanie drewnanej szafy

Dlaczego warto odnowić starą szafę?

Dawno minęły czasy, w których stare meble wyrzucało się na śmietnik i szło do sklepu kupować powszechnie dostępne nowe modele. Teraz każdy, kto śledzi trendy (nie mówiąc o tych, którym bliska jest kwestia ekologii), stawia na upcycling, czyli podrasowanie tego, co jeszcze może się nadać do użytku. To świetny sposób zwłaszcza w przypadku starej szafy drewnianej, która ma nieodparty urok, nieporównywalny z nowymi meblami, na przykład wykonanymi ze sklejki czy płyty meblowej. Taka rzecz przyda się w każdym domu. Jeśli nie na ubrania w sypialni – to na książki czy zabawki dziecka, przetwory do spiżarni bądź na okrycia wierzchnie do holu.

Renowacja starej szafy to nie tylko nadanie jej nowszego i świeższego wyglądu. To także doskonały sposób na kreatywną pracę, majsterkowanie oraz zabawę w projektanta. Tak naprawdę wygląd możesz dopasować do aktualnego stylu urządzania Twojego miejsca zamieszkania. Stare meble mają to do siebie, że nadają wnętrzu klasycznego i rustykalnego charakteru. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby delikatnie przerobić je w taki sposób, by świetnie prezentowały się również w nowoczesnych domach i mieszkaniach.

Warto zaznaczyć, że drewno jest materiałem ponadczasowym i odnawialnym. Oznacza to, że nie musisz tracić pieniędzy na nowe meble, które staną w Twoim pokoju, sypialni czy przedpokoju. Równie dobrze możesz odmalować starą szafę, nadać jej nowego odcienia albo wyeksponować dotychczasowe słoje. 

Drewno, wbrew pozorom, jest bardzo odporne na zarysowania. Ważną kwestią jest tu zabezpieczenie materiału przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Bez obaw, do dyspozycji jest wiele preparatów, o których wspomnimy w dalszej części artykułu.

Zastanawiasz się, jak odnowić starą drewnianą szafę, żeby prezentowała się elegancko? Masz wątpliwości, czy samodzielnie podołasz temu zadaniu? Spokojnie. W dalszej części tego poradnika poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces. Bez trudu przeprowadzisz renowację starej szafy, którą wyjąłeś ze strychu albo wyszperałeś w sklepie ze starociami.

 Stara szafa z drewna

Odnowienie starej szafy – to warto wiedzieć na początek!

Zacznij od zabezpieczenia otoczenia. Jeśli pracujesz w miejscu, w którym cokolwiek może się zniszczyć czy zabrudzić, użyj folii malarskiej lub arkuszów zwykłego gazetowego papieru, który zamocujesz za pomocą papierowej taśmy. Zaopatrz się w sporą ilość papieru ściernego o różnej gradacji, a jeśli masz taką możliwość, użyj szlifierki (praca pójdzie zdecydowanie sprawniej). Przemyśl też, na jakim efekcie Ci zależy i w zależności od swoich potrzeb, sięgnij po odpowiedni preparat do zabezpieczania powierzchni drewna. 

Zanim przystąpisz do pracy, sprawdź też, czy poprzednia warstwa na meblu to lakier czy politura. W drugim przypadku będziesz potrzebować więcej czasu na renowację.

Możesz oczywiście użyć akrylowej farby, na przykład w supermodnym białym kolorze, albo wykonać na meblu efektowne zdobienia za pomocą wałka strukturalnego lub pędzla. Teraz jednak w modzie jest podkreślanie naturalnego wyglądu drewna. W takim przypadku wybierz bezbarwny Lakier Akrylowy Vidaron lub Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną Vidaron w wybranym odcieniu. Pierwszy produkt będzie w większym stopniu zabezpieczał drewno między innymi przed ścieraniem się, natomiast drugi zabezpieczy drewno i dodatkowo nada mu odpowiedni odcień.

Wzmacnianie szafy poddawanej renowacji

Jak odnowić starą szafę? Przydatne produkty

Przygotuj sprzęt i odpowiednie preparaty. Przyda Ci się papier ścierny lub szlifierka elektryczna do usunięcia starej powłoki malarskiej. To także przyrządy, które sprawdzą się do wyrównania powierzchni. Są niezbędne do przygotowania podłoża do malowania. Na małą powierzchnię najlepiej wybrać papier ścierny, ale jeśli szafa jest dość spora, zdecydowanie lepiej sprawdzi się szlifierka.

W przypadku dużej liczby ubytków albo bardzo widocznych dziur może przydać się też masa szpachlowa. To konieczne, aby uszkodzenia nie rozprzestrzeniały się dalej, a mebel wyglądał estetycznie. Przygotuj sobie także preparat do drewna. Przykładowo, może to byćLakier Akrylowy Vidaron, dla którego odnowienie starej szafy nie będzie problemem. Można go aplikować wałkiem albo miękkim pędzlem, dlatego ten sprzęt także Ci się przyda do szybkiej i sprawnej pracy. Trwałą, elastyczną i dekoracyjną powłokę tworzą także lakierobejce.

Malowanie szafy w celu zabezpieczenia jej powierzchni

Renowacja starej szafy krok po kroku

Masz już wszystko, co potrzebne? To teraz zakasaj rękawy i do dzieła!

  • Zacznij od zeszlifowania starych powłok malarskich lub lakierniczych z powierzchni mebla za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego, lub szlifierki elektrycznej. Do trudniej dostępnych zakamarków (na przykład narożników) warto użyć wygodnych bloczków ściernych.
  • Usuwając starą farbę z powierzchni mebla, staraj się zmieniać papier ścierny – zacznij od gruboziarnistego, a skończ na drobnoziarnistym, którego zadaniem jest wygładzić i zmatowić drewno.
  • Po usunięciu wszystkich resztek należy pozbyć się całego pyłu z powierzchni mebla. Po zakończonym pierwszym etapie pracy warto też starą szafę drewnianą po prostu umyć i poczekać aż przeschnie.
  • Jeśli w meblu znajdują się uszkodzenia, których nie da się usunąć za pomocą papieru ściernego (na przykład ubytki, rozszczelnienia), użyj specjalnej masy szpachlowej do drewna. Postępuj według instrukcji producenta.
  • Teraz przejdź do precyzyjnego, równomiernego pokrycia całego mebla wybranym przez siebie preparatem. Postępuj przy tym zgodnie z wytycznymi na opakowaniu, sugerując się podanym czasem schnięcia czy konieczną ilością warstw.

I gotowe! 

Sam przyznasz, że renowacja starej szafy nie stanowiła większego wyzwania dla kogoś tak utalentowanego i cierpliwego, jak Ty! Z pomocą papieru ściernego i produktu do malowania drewna udało Ci się zamienić niepotrzebny mebel w najbardziej stylowy element aranżacji Twojego domu.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie