Wróć do artykułów

Malujemy podbitkę dachową Impregnatem Powłokotwórczym VIDARON

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Trwałość dachu zależy nie tylko od solidnej konstrukcji i zastosowanego pokrycia dachowego, ale również od środków chemicznych chroniących drewno przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, grzybów i porostów. Stosując je możemy jednocześnie zadbać o trwałość i estetykę dachu, zgodnie z najnowszymi trendami budowlanymi.

Podbitka dachowa szarego dachu

Oprócz ochrony drewna konstrukcyjnego, z którego zbudowany jest dach należy również zwrócić uwagę na zabezpieczenie podbitki. Podbitka jest elementem wykończeniowym, który montuje się pod okapem dachu. W związku z tym, że jest widoczna oprócz zabezpieczenia jej przed niszczeniem należy zadbać o jej estetykę. Podbitka najczęściej wykonywana jest z drewna sosnowego, świerkowego lub modrzewiowego. Z biegiem lat drewno ulega biokorozji oraz zmianom koloru. Deski sosnowe będą ciemniały i nabiorą barwy żółtobrązowej. Deski modrzewiowe zszarzeją. Najtrwalszy spośród wymienionych będzie świerk, który dość długo zachowuje jasną barwę.

Podbitka dachowa w drewnianym domu

Najlepszą gwarancją zachowania odpowiednich właściwości podbitki będzie okresowe stosowanie impregnatu do drewna. Proponujemy skorzystanie z preparatu VIDARON - Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy. Jest to nowoczesny produkt, przeznaczony do zabezpieczania surowego drewna i materiałów drewnopochodnych. Nadaje impregnowanym elementom eleganckie matowe wykończenie, podkreślające naturalny rysunek słojów drewna.

Podbitka dachowa w domu z bali
Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy występuje w czternastu modnych wybarwieniach. Jednym z najciekawszych wybarwień impregnatu jest Antracyt Szary. Odpowiada on najnowszym trendom w budownictwie, gdzie coraz częściej spotykamy się ze stosowaniem przez inwestorów szarych wykończeń w budynkach o nowoczesnej bryle. Szare dachy, stolarka otworowa czy elementy elewacji a nawet ogrodzenia podkreślają prostotę nieruchomości. Dzięki Impregnatowi Ochronno-Dekoracyjnemu – Powłokotwórczemu możemy mieć pewność, że wszystkie elementy budynku będą ze sobą korespondowały w najdrobniejszych szczegółach.

Podbitka dachowa w piętrowym domu

Jak zabrać się za malowanie podbitki? W związku z tym, że podbitka jest trudno dostępnym elementem budynku jej konserwację należy wykonywać dokładnie, tak aby w ciągu najbliższych kilku lat nie musieć wracać do tej czynności. Proces konserwacji podbitki rozpoczynamy od przygotowania powierzchni do malowania. Podbitka musi być wolna od zanieczyszczeń. Powierzchnię drewna należy przeszlifować papierem ściernym o gradacji od 150 do 200, przy czym ziarnistość papieru należy dobrać do stopnia nierówności podłoża. Po odpyleniu powierzchni podbitki nakładamy pierwszą warstwę impregnatu i zostawiamy ją do wyschnięcia na 12 godzin. Po tym czasie należy wykonać szlifowanie międzywarstwowe papierem ściernym o gradacji około 320. Po szlifowaniu powierzchnię należy kolejny raz oczyścić z pyłu. Następnie możemy nałożyć drugą warstwę impregnatu. Po upływie 12 godzin od zakończenia malowania powierzchnia powinna być sucha.
Dobrze jeśli drewno pomalujemy gruntem przed nałożeniem wersji kolorowej. Idealnym produktem do tego jest VIDARON Impregnat Ochronny – Gruntujący. Występuje wyłącznie w wersji bezbarwnej. Dzięki niemu drewno uzyskuje pełną ochronę biologiczną – chronię drewno przed grzybami pleśniowymi, sinizną i owadami.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Jak sprawdzić stan techniczny drewnianej konstrukcji dachowej? - poradnik

Jak sprawdzić stan techniczny drewnianej konstrukcji dachowej? - poradnik

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie