Wróć do artykułów

Najczęściej popełniane błędy przy malowaniu drewna

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Drewno, jako materiał naturalny nie wybacza błędów popełnianych przy jego malowaniu. W zależności od używanych środków chemicznych i rodzaju malowanego drewna trzeba brać pod uwagę wiele aspektów, by móc być zadowolonym z końcowego efektu obróbki. Jakie najczęściej błędy popełniamy przy malowaniu drewna? Oto ich lista.

1. Nieodpowiednio przygotowana powierzchnia.

Malowanie powierzchni drewnianych może być przeprowadzane tylko i wyłącznie na odpowiednio przygotowanej powierzchni. Często, z pośpiechu lub nie wiedzy majsterkowicze pomijają tą kwestię. Ma ona bezpośredni wpływ na efekt końcowy. Dlatego wszelkie powierzchnie drewniane, powinny być czyste, suche, odtłuszczone (benzyną lakową lub ekstrakcyjną) i pozbawione starych powłok farb czy lakierów.

Szlifowanie powierzchni drewna

Nie oczyszczone powierzchnie mogą spowodować powstawanie plam na pomalowanej powierzchni lub niedostateczne krycie drewna przez farbę, lakier, czy impregnat. Aby uniknąć takiej „wpadki” powierzchnię drewna należy przeszlifować ręcznie lub przy pomocy szlifierki, papierem ściernym o gradacji od 120 do 320,w zależności od stanu drewna.
Innym błędem popełnianym przy przygotowaniu powierzchni malowanego drewna jest pomijanie szlifowania międzywarstwowego. Powinno wykonywać się je przed aplikacją drugiej warstwy środka chemicznego lub aplikacją kolejnej warstwy innego preparatu. Ma ono na celu wyrównanie podniesionych włókien drewna oraz zwiększa przyczepność następnej warstwy wyrobu. Do szlifowania międzywarstwowego używamy papieru ściernego o wysokiej gradacji.

2. Zły dobór narzędzi.

Rynek produktów chemicznych do drewna jest pełen preparatów, które mają różne właściwości i skład oraz różnorakie oddziaływanie na drewno. Konsumenci coraz lepiej rozpoznają poszczególne impregnaty, lazury, bejce, lakiery czy woski. Często jednak nie pamiętają, że każdy z tych preparatów powinno się nakładać za pomocą różnego rodzaju wałków i pędzli.

Pędzle i narzędzia

Wciąż pokutuje przekonanie, że pędzel to pędzel, niezależnie od tego z czego jest wykonany – można nim pomalować wszystko i wszystkim. Nic bardziej mylnego! Dobór odpowiedniego wałka lub pędzla może okazać się kluczowy dla ergonomii pracy, zabezpieczenia drewna i efektu końcowego.
Przy doborze narzędzi należy kierować się dwiema zasadami. Po pierwsze w zależności od malowanej powierzchni decydujemy jakiego narzędzia użyć. Większą wydajność w malowaniu dużych powierzchni bezsprzecznie pomoże nam osiągnąć wałek (podłogi, elewacje, ściany). Dodatkowo nie zostawia on smug i zużywa mniejsze ilości preparatu. Wydaje się również niezastąpionym narzędziem w malowaniu, np. wysokich partii elewacji. Możemy wówczas użyć „wysięgnika teleskopowego” i nie potrzebujemy drabiny. Pędzel sprawdzi się w malowaniu precyzyjnym detali, krawędzi, zakamarków (meble, sztukateria, wnęki, narożniki, płoty, pergole). Dzięki różnym szerokościom i kształtom pędzli pomagają one dotrzeć do miejsc trudno dostępnych. Pędzel pomocny jest również w malowaniu zagłębień, ponieważ włosie łatwiej dotrze w nierówności powierzchni niż runo wałka.
Drugie kryterium doboru to wybór materiału z jakiego wyprodukowany jest wałek lub pędzel. Pędzle o włosiu naturalnym przeznaczone są do farb rozpuszczalnikowych, w mniejszym stopniu do wodorozcieńczalnych, ponieważ chłoną wodę. Pędzle o włosiu sztucznym przeznaczone są do preparatów wodorozpuszczalnych.

3. Złe warunki podczas aplikacji produktu.

Bardzo duży wpływ na końcowy efekt uzyskiwany po malowaniu drewna mają warunki w jakich dokonujemy aplikacji poszczególnych produktów.

Malowanie drewna

Zbyt niska lub za wysoka temperatura, nieodpowiednia wilgotność powietrza lub zapylenie mogą spowodować, że osiągniemy efekty, które nie były zamierzone. Przykładem może być tu aplikacja preparatów przeznaczonych dla drewna ogrodowego. Nie możemy malować go w trackie deszczu lub przy pełnym słońcu. Wówczas najlepiej prace przenieść do zadaszonego pomieszczenia. Warunki w jakich aplikować preparaty na powierzchnie drewniany zawsze szczegółowo opisane są w kartach technologicznych środków chemicznych.

4. Niechęć do czytania etykiet, porad.

Inaczej możemy nazwać ten problem – brakiem wiedzy. Różnorodność preparatów chemicznych dostępnych na rynku powoduje, że użytkownicy powinni zapoznawać się z ich etykietami, kartami katalogowymi czy dostępnymi szeroko poradnikami dotyczącymi malowania drewna. Każdy z preparatów jest inny, więc pomyłki mogą zdarzać się często.

Analizowanie planów

Niestety z badań wynika, że nawet ok. 60 proc. Polaków nie czyta, unika lub nie potrafi czytać etykiet produktowych. W związku z tym, każdy z producentów tworzy je tak by mogły być odczytane w jak najprostszy sposób. Dbając o drewno należy zapoznawać się z wszystkimi zasadami związanymi z jego malowaniem, ponieważ choć piękne, nie wybacza błędów.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Konserwacja drewna konstrukcyjnego - 3 najczęstsze błędy

Konserwacja drewna konstrukcyjnego - 3 najczęstsze błędy

Przeczytasz w 4 min

Najczęstsze błędy przy olejowaniu drewna

Najczęstsze błędy przy olejowaniu drewna

Przeczytasz w 4 min

Najczęstsze błędy przy odnawianiu starych mebli

Najczęstsze błędy przy odnawianiu starych mebli

Przeczytasz w 3 min

Lakierowanie drewna – poznaj najczęstsze błędy

Lakierowanie drewna – poznaj najczęstsze błędy

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie