Drewno jest jednym najtrwalszych spośród naturalnych materiałów konstrukcyjnych. Świadczą o tym chociażby liczne, wspaniale zachowane zabytki w konstrukcji drewnianej. Jednak drewno odwdzięczy się nam swoim pięknem i trwałością tylko wtedy, gdy zabezpieczymy je odpowiednimi środkami ochronnymi. O kwestie dotyczące chemicznej ochrony drewna konstrukcyjnego zapytaliśmy Krzysztofa Klimczaka, specjalistę marki VIDARON.
Drewno konstrukcyjne – co mu grozi ?
- Drewno jak każdy materiał naturalny podlega biodegradacji. Konstrukcje drewniane takie jak więźby dachowe czy altany i wiaty przede wszystkim narażone są na oddziaływanie warunków atmosferycznych, mikroorganizmów takich jak bakterie, grzyby oraz owady. Oprócz wspomnianych zagrożeń niebezpieczny dla konstrukcji drewnianej jest również ogień – mówi Krzysztof Klimczak – Jednak wszystkim tym zjawiskom można zapobiegać poprzez stosowanie odpowiednich środków ochronnych – dodaje.
Z zabezpieczania drewna impregnatami chemicznymi nie warto rezygnować. Niezakonserwowane drewno, wystawione na działalność negatywnych warunków atmosferycznych, w szczególności wilgoci poprzez wypaczanie się i kurczenie przestaje „trzymać wymiary” i pęka. Powstałe pęknięcia i szczeliny są idealnym miejscem dla rozwoju grzybów i bakterii a także siedliskiem owadów – szkodników.
- Drewno zaatakowane przez grzyby, pleśnie i owady powoli się rozkłada a jego jakość i właściwości ulegają znacznemu pogorszeniu.
W pomieszczeniach zamkniętych efektem ubocznym procesu biodegradacji drewna może być negatywny wpływ wilgoci i mikroorganizmów na zdrowie ludzi – mówi specjalista.
Drewno konstrukcyjne – jak zabezpieczać ?
Przed wyborem środka zabezpieczającego drewno należy pamiętać, że najlepsze efekty osiągniemy na drewnie, które przed impregnacją zostało odpowiednio przygotowane.
- Przede wszystkim drewno nie powinno być mokre. Jego wilgotność nie może przekraczać 25%. Gdy jest zbyt wilgotne nie przyjmie impregnatu a poza tym jego właściwości techniczne są dużo gorsze niż w przypadku drewna suchego – mówi Krzysztof Klimczak – Jeżeli musimy dodatkowo zabezpieczyć konstrukcję drewnianą przed ogniem należy pamiętać, że największą odpornością na pożar odznacza się drewno czterostronnie strugane. Również tak przygotowany materiał najefektywniej przyjmuje impregnat – dodaje.
Celem impregnacji drewna jest jak najlepsze zabezpieczenie. Impregnat powinien wniknąć w drewno jak najgłębiej. Z takim efektem spotykamy się przy zakupie drewna w składzie budowlanym lub tartaku. Jest to najczęściej materiał impregnowanym ciśnieniowo o charakterystycznym zielonym kolorze. Jeżeli przetniemy taką deskę lub krawędziak zauważymy, że impregnat wniknął w głąb drewna i dzięki temu będzie je chronił.
- Oczywiście w warunkach domowych nie mamy możliwości impregnacji ciśnieniowej. Jednak na rynku dostępne są impregnaty, których wysoka jakość pozwala nawet indywidualnym odbiorcom odpowiednio zabezpieczyć drewno. Marka VIDARON posiada w wachlarzu swoich produktów serię impregnatów z tzw. linii czarnej, do której należą środki oferujące specjalistyczną ochronę drewna – mówi Krzysztof Klimczak - W warunkach domowych impregnaty te nakładamy pędzlem, natryskiem albo metodą zanurzeniową.
Przeprowadzając impregnację należy pamiętać, że przerwy pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw powinny wynosić co najmniej cztery godziny. Stosując metodę zanurzeniową elementy drewniane powinny być zamoczone przez min. 30 min.
Pozostaje wybór warunków w jakich będziemy zabezpieczać drewno. Jeżeli zdecydujemy się wykonywać impregnację na wolnym powietrzu lub po prostu elementy są zainstalowane trwale na zewnątrz budynku możemy impregnacją przeprowadzać w dobrych warunkach atmosferycznych w temperaturze od 5 do 30 st. C. Jeżeli przeprowadzamy impregnację wewnątrz budynku to pomieszczenia, w których zabezpieczono drewno preparatem należy wietrzyć przed oddaniem ich do użytku, aż do zaniku specyficznego zapachu lub po upływie trzech dób w zależności od stosowanego środka.
Impregnacja drewna konstrukcyjnego – wybierz produkty Vidaron!
W ofercie VIDARON znajdują się dwa preparaty dedykowane drewnu konstrukcyjnemu. Pierwszym jest impregnat konstrukcyjny - niewymywalny, chroniący drewno przed owadami, grzybami, pleśnią, który głęboko penetruje drewno i może być stosowany zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków.
Rozbudowaną ochronę drewna, przeciwogniową (stopień niezapalności – norma PN-EN 13501-1+A1:2009) oferuje impregnat ogniochronny. Jednak przeznaczony jest on do elementów konstrukcji osłoniętych przed opadami atmosferycznymi, które mogą powodować wymywanie.
Oba produkty występują w wersji gotowej do użycia jak i koncentratów. Impregnat konstrukcyjny dostępny jest w barwach: brązowej, zielonej i bezbarwnej. Natomiast impregnat ogniochronny dodatkowo w czerwonej jeżeli zdecydujemy się na zakup koncentratu.
Należy pamiętać, że przeczytanie poradnika o zabezpieczaniu drewna nie zwalnia od konieczności zapoznania się z kartami technicznymi preparatów i zachowania wszelkich środków ostrożności.