Wróć do artykułów

Dlaczego nie powinno się osadzać drewna w ziemi?

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Decydując się na budowę różnego typu konstrukcji drewnianych na zewnątrz, musimy czasem liczyć się z tym, że drewno należy osadzić w ziemi. Jednak to rozwiązanie ma swoje wady. Dlaczego nie powinno się osadzać drewna w ziemi? Jak je odpowiednio zabezpieczyć, jeśli musi być ono posadowione w gruncie?

Drewniany płot

Wady osadzania drewna w ziemi

Drewno osadzone w ziemi ma nieustanny kontakt ze znajdującą się w glebie wodą i wilgocią. W związku z tym jest narażone na pleśń, korozję biologiczną i gnicie. Dlatego, jeżeli nie jest to konieczne, lepiej nie osadzać drewna bezpośrednio w gruncie, a raczej umieścić je przy powierzchni ziemi.

Wymiana drewnianego bruku

Niezaimpregnowany drewniany bruk osadzony w glebie – widać daleko postępującą korozję biologiczną.

Można też posadowić drewno na specjalnych kotwach lub metalowych wspornikach wbijanych w ziemię lub osadzanych w fundamentach, aby nie miało ono kontaktu z podłożem. Niestety nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza jeśli drewno stanowi element konstrukcyjny w ziemi.

Drewno osadzone w ziemi – jak je zabezpieczyć?

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie drewna – bez względu na to, czy są to niewielkie elementy, jak słupki, pergole czy duże elementy konstrukcyjne wykorzystywane do budowy domów i wiat. Drewno powinno być strugane i dobrze oszlifowane, a także suche. Jeśli samodzielnie szlifujemy drewno zacznijmy od papieru ściernego o gradacji 80, zmieniając potem na papier o ziarnistości 120-180, a wykończając papierem 320.

Przygotowanie do impregnacji drewna

Czyste, odpylone i gładkie drewno należy pokryć wysokiej jakości impregnatem, który ochroni drewno przed wilgocią i gniciem.

Jeżeli zależy nam na tym, aby środek, którym pokryjemy drewno, nie miał negatywnego wpływu na glebę, wybierzmy Pokost Lniany VIDARON. To naturalny preparat, który wnika we wszystkie wolne przestrzenie w drewnie i tworzy hydrofobiczną powłokę, blokując dostęp wodzie oraz wilgoci. Dzięki temu drewno zyskuje odporność na rozwój grzybów, pleśni i owadów na bardzo długi okres czasu.

Pokost Lniany VIDARON możemy z powodzeniem stosować do impregnacji drewna, materiałów drewnopochodnych, tynków mineralnych oraz innych podłoży porowatych, użytkowanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Sprawdzi się przy konserwacji elementów drewna ogrodowego – mebli, desek tarasowych, huśtawek, a także bud dla psów, klatek, karmników i wolier, czyli wszędzie tam, gdzie bezpośredni kontakt z drewnem mają zwierzęta. Jest to naturalny, ekologiczny i całkowicie bezpieczny środek. Można go stosować również do impregnacji drewna konstrukcyjnego, przeznaczonego do budowy domów czy drewutni.

Dla wieloletniej ochrony drewna konstrukcyjnego warto zdecydować się na specjalnie produkowany do tego środek, jak Impregnat Konstrukcyjny VIDARON. Jest to preparat głęboko penetrujący drewno i zabezpieczający je przed działaniem wody, wilgoci, rozwojem szkodliwych mikroorganizmów. Co niezwykle ważne, Impregnat Konstrukcyjny VIDARON jest niewymywalny, zatem nie musimy obawiać się, że pod wpływem intensywnych opadów atmosferycznych zostanie wypłukany przez wodę, a drewno straci swoje właściwości ochronne.

Jak konserwować drewno przy powierzchni ziemi?

Jeżeli nie musimy osadzać drewna w gruncie, a możemy je posadowić przy ziemi, warto również zastosować impregnację. W ten sposób zapewnimy drewnu ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i niekorzystną pogodą.

Konserwacja drewna ogrodowego

Do zabezpieczenia mebli ogrodowych oraz drewnianych pergoli idealnym produktem jest Olej do mebli ogrodowych VIDARON. Jest to nowoczesny olej do drewna zawierający naturalne składniki pielęgnujące i chroniące drewno. Zabezpiecza drewno przed warunkami atmosferycznymi, ogranicza pękanie i zabrudzenie jego powierzchni. Daje półmatowe wykończenie podkreślające piękno drewna.

Drewniane płoty i altany możemy zabezpieczyć Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną marki VIDARON, która tworzy na drewnie trwałą i elastyczną powłokę odporną na ścieranie. Skutecznie zabezpiecza drewno przed działaniem słońca (UV), wody, śniegu i mrozu jednocześnie zachowując naturalny rysunek słojów drewna. Dzięki temu nasze ogrodzenie będzie wyróżniało się w sąsiedztwie, a altana zyska nowy, świeży wygląd.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Jak zrobić stelaż na hamak z drewna? Poradnik DIY

Jak zrobić stelaż na hamak z drewna? Poradnik DIY

Przeczytasz w 8 min

Szkodniki drewna − skąd się biorą i jak zabezpieczyć przed nimi drewno

Szkodniki drewna − skąd się biorą i jak zabezpieczyć przed nimi drewno

Przeczytasz w 7 min

Renowacja biurka drewnianego krok po kroku

Renowacja biurka drewnianego krok po kroku

Przeczytasz w 6 min

Domek drewniany dla dzieci do ogrodu − jak zrobić go krok po kroku?

Domek drewniany dla dzieci do ogrodu − jak zrobić go krok po kroku?

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie