Wróć do artykułów

Oczko wodne jesienią

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Każde oczko wodne należy odpowiednio przygotować do zimy. Ilość pracy, jaką będziemy musieli włożyć w jego zabezpieczenie, zależy od rozmiaru zbiornika, liczby roślin oraz stopnia zarybienia.

Oczko wodne jesienią

Zabezpieczenie przed zanieczyszczeniem

Po pierwsze, należy zabezpieczyć wodę przed mechanicznym zanieczyszczeniem spowodowanym opadaniem na jej powierzchnię dużych ilości suchych liści i innych części roślinnych. Rozkładając się w wodzie, mogą one zburzyć równowagę biologiczną w oczku. Jeśli powierzchnia wody jest mała, można w tym celu użyć siatki ochronnej o drobnych oczkach, która osłoni zbiornik. Przy większych oczkach wygodniejsze będzie użycie urządzenia zwanego skimmerem, czyli powierzchniowego oczyszczacza wody, który możemy podłączyć do pompy filtrującej.

Jesienne sprzątanie

Kolejne zadanie to oczyszczenie dna z nadmiaru osadów powstałych w trakcie roku na skutek procesów gnilnych zachodzących w wodzie. Najlepszą metodą jest użycie chemicznych środków, które w sposób kontrolowany pozwolą na rozłożenie nadmiaru mułu, nie pogarszając jakości wody. Przy okazji można też zastosować środki, które redukują namnażanie się w tym okresie fosforanów w wodzie.

Mostek nad oczkiem wodnym

Pomoże to wiosną uniknąć gwałtownego przyrostu glonów w zbiorniku. Zbiornik można też oczyścić mechanicznie. W tym celu z oczka spuszczamy część wody, a następnie usuwamy nadmiar mułu dennego oraz czyścimy brzegi zbiornika. Przy okazji przycinamy zbyt mocno rozrośnięte rośliny. W tego typu czynnościach pomocny może okazać się specjalny odkurzacz do oczek wodnych, który ułatwi sprzątanie bez konieczności spuszczania wody ze zbiornika. Na czas sprzątania ryby zamieszkujące oczko przenosimy do akwarium.

Zamarzanie wody i jej natlenienie

Jeśli nasze oczko wodne jest płytkie, a jego głębokość nie przekracza 100 cm, to przy dużych mrozach najprawdopodobniej cała woda w nim zamarznie. W takiej sytuacji zalecane jest przeniesienie roślin do pojemników z wodą i umieszczenie ich w chłodnych pomieszczeniach na czas zimy. Wodę w oczku w tym czasie można spuścić lub pozwolić jej zamarznąć. Zimowanie ryb w takich zbiornikach jest oczywiście niemożliwe.

Inaczej sytuacja wygląda przy większych zbiornikach, szczególnie tych zarybionych. Wówczas bardzo ważne jest nie tylko zachowanie na czas zimy czystości wody, ale także odpowiednie jej natlenianie przez cały okres. Aby zabezpieczyć taflę wody przed całkowitym zamarznięciem i zapewnić dostęp tlenu do wody, należy wstawić do zbiornika wiązkę trzciny lub umieścić na jej powierzchni specjalny pływak z brzęczykiem zapobiegający zamarzaniu wody. W zapewnieniu dostępu dostatecznej ilości tlenu do wody pomagają także szuwary trzcinowe rosnące na brzegu oczka, których nie należy przed zimą ścinać i pozwolić im w naturalny sposób natleniać wodę. Absolutnie niezalecanym sposobem jest natomiast mechaniczne kruszenie lodu, ponieważ silne uderzenia i hałas mogą spowodować ogłuszenie ryb i ich śmierć.

Przygotowanie ryb i roślin do zimy

Większość uprawianych w naszych zbiornikach roślin wodnych to gatunki dobrze zimujące w naszym klimacie, dlatego możemy je spokojnie pozostawić na zimę w oczkach. Jeśli istnieje taka możliwość, warto kosze, w których są zakorzenione, przestawić na nieco większą głębokość, gdzie temperatura będzie odrobinę wyższa. Jeśli uprawiamy gatunki egzotyczne, wrażliwsze na niskie temperatury, to w tym czasie powinniśmy przenieść je do akwarium. Część roślin przybrzeżnych można przenieść do pomieszczeń wraz z pojemnikami, w których rosną, a niektóre można przełożyć w bardzo wilgotny torf, który należy przez całą zimę systematycznie podlewać.
Także wiele gatunków ryb hodowanych w oczkach jest w stanie przeżyć w nich zimę. W tym celu należy je przygotować do tego okresu. Już jesienią, kiedy temperatury zaczynają spadać do około 10 stopni C, należy ograniczyć ich dokarmianie, ponieważ wówczas ryby przestają trawić. Po obniżeniu się temperatury zapadają w letarg zimowy i w tym stanie, tuż przy dnie, przetrwają zimę, aż temperatury się podniosą. Trzeba jednak pamiętać, że z powodu zamarznięcia części wody znacząco zmniejszy się ich przestrzeń życiowa, dlatego należy dopasować liczbę ryb do powierzchni oczka, aby nie było im zbyt ciasno i wystarczyło tlenu.

Elementy ozdobne wokół oczka

Jako że oczko wodne to nie tylko zbiornik, ale też dodatkowe elementy, jak kaskady, punkty oświetleniowe, pomosty i mostki, to przed zimą powinniśmy zadbać także o nie. W przypadku wszelkiego rodzaju pomp i węży doprowadzających wodę do wodospadów i spiętrzeń trzeba pamiętać o spuszczeniu z nich wody, aby podczas przymrozków nie uległy zniszczeniu. Jeśli wokół oczka znajdują się drewniane elementy w postaci pomostów czy kładek, to także warto przed nadejściem jesieni zadbać o ich zabezpieczenie. Najlepiej w tym celu użyć odpowiednio dobranego Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego VIDARON, który zabezpieczy drewno przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. Zawarte w jego składzie biocydy dodatkowo zabezpieczają drewno przed szkodnikami, grzybami i pleśnią.

 

Więcej inspirujących porad i fotografii na stronie www.dekoratorium.com

 

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie