Wróć do artykułów

Rośliny do oczka wodnego w ogrodzie – pływające i oczyszczające wodę

Przeczytasz w 0 min
Udostępnij

Roślinna kompozycja w oczku wodnym może stać się prawdziwą ozdobą ogrodu. Świeża zieleń liści, dekoracyjne kwiaty i delikatne falowanie na powierzchni wody sprawiają, że obok takiej aranżacji trudno przejść obojętnie. Jakie rośliny do oczka wodnego wybrać? Które z nich oczyszczają wodę z glonów?

Ciekawe rośliny pływające do oczka wodnego

Rośliny w oczku wodnym to nie tylko dekoracja, ale także ważny element ekosystemu – są schronieniem dla owadów, zacieniają i natleniają wodę. Niekwestionowanymi królami ogrodowych zbiorników są grzybienie białe, nazywane popularnie liliami wodnymi lub nenufarami. Występują w ogromnej liczbie odmian, które zachwycają dużymi, rozłożystymi kwiatami. Atutem lilii wodnych są także charakterystyczne liście dumnie pływające po powierzchni wody.

Rośliny w oczku wodnym

Warto zwrócić uwagę także na nieco mniej popularne rośliny pływające do oczka wodnego. Ciekawie prezentuje się na przykład osoka aloesowata, która wyróżnia się liśćmi kojarzącymi się z ananasem. Dekoracyjne rozety wystające z tafli wody w lipcu pokrywają się drobnymi kwiatami. Inną oryginalną rośliną do oczka wodnego jest piscja (topian), nazywana też sałatą wodną ze względu na układ miękkich, owłosionych liści.

Wodne rośliny w oczku

Rośliny do oczka wodnego oczyszczające wodę

Każdy posiadacz ogrodowego zbiornika wodnego chce cieszyć się widokiem przejrzystej wody pozbawionej zanieczyszczeń. Na szczęście istnieją sprawdzone rośliny do oczka wodnego oczyszczające wodę i natleniające ją. To dzięki nim można w prosty sposób utrzymać oczko wodne w doskonałym stanie. Wśród cenionych gatunków warto wymienić:

Limnobium gąbczaste – wyróżnia się niewielkimi liśćmi o nerkowatym kształcie, które gęsto porastają oczko, unosząc się na powierzchni wody. Pobierają z wody mnóstwo składników odżywczych, wpływając na ograniczenie rozwoju glonów.

Hiacynt wodny – jego zaletą są mięsiste liście i dekoracyjne kwiatostany w kolorze jasnofioletowym, które pojawiają się latem. Hiacynt nie tylko oczyszcza wodę, ale także zacienia zbiornik, chroniąc go przed przegrzaniem w upalne dni.

Azolla karolińska – gatunek wodnej paproci, która szybko się rozrasta i pięknie wybarwia na kolor czerwony. To doskonała roślina do małego oczka wodnego – łatwo można kontrolować jej wzrost.

Oczko wodne

Otoczenie oczka wodnego – jak je zaaranżować?

Oprócz doboru roślin, które ozdobią taflę oczka wodnego, istotne jest także nasadzenie odpowiednich gatunków na obrzeżach zbiornika. Warto wybierać rośliny preferujące żyzną, umiarkowanie wilgotną glebę oraz wysoką wilgotność powietrza. W miejscach, które są dodatkowo zacienione, sprawdzą się funkie – byliny o dekoracyjnych liściach, które występują w wielu ciekawych odmianach różniących się wielkością, kształtem i wybarwieniem liści. Odpowiednie rośliny nad oczko wodne to także: brunera wielkolistna, języczka pomarańczowa, żurawka ogrodowa i pióropusznik strusi. Warto tworzyć zróżnicowane kompozycje, które będą stanowiły piękne tło dla gatunków pływających w oczku wodnym.

Woda w ogrodzie i mostek

Oprócz nasadzenia odpowiednich roślin, warto także skonstruować kamienne obrzeża i wytyczyć ścieżki, by okolice oczka wodnego stały się przyjemnym miejscem wypoczynku. Ciekawym pomysłem jest budowa drewnianego mostka, który pozwoli na obserwację roślin wodnych z różnych stron. Aby drewno na długo zachowało wytrzymałość i zyskało eleganckie wykończenie, należy zabezpieczyć je preparatami marki VIDARON. Warto pamiętać, że nadają się one wyłącznie do malowania powierzchni, które nie mają stałego kontaktu z wodą. Produkty VIDARON można wykorzystać do ochrony barierek znajdujących się ponad taflą wody, tak aby dłużej zachować piękno drewna.

Pierwszym etapem jest wzmocnienie drewna za pomocą Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego VIDARON. Po upływie 24 godzin można przystąpić do malowania barierek Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną VIDARON w wybranym kolorze. Produkt zabezpiecza powierzchnię desek przed niszczącymi czynnikami atmosferycznymi i zapewnia wykończenie z eleganckim połyskiem.

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie