Trudno o podłogę bardziej zachwycającą od tej z drewna egzotycznego. Niezwykłe usłojenie, piękne kolory, ciekawa struktura powierzchni – te cechy sprawiają, że „egzotyki” w salonie, sypialni czy nawet łazience przeżywają okres swej świetności również w Polsce. Czy jest możliwe, aby drewno, które jest piękne samo w sobie, stało się jeszcze piękniejsze? Otóż jest możliwe! Regularne olejowanie podłóg egzotycznych nie tylko je zabezpiecza, ale i podkreśla ich walory, eksponując naturalną szlachetność drewna.
Podłoga blisko natury
W czasach, gdy wszędzie wokół nas wyrastają nowoczesne budynki, a architekci śmiało sięgają po odważne, futurystyczne formy, zaobserwować też można tendencję jaką jest chęć bycia blisko natury i otaczania się przedmiotami, które są jak najmniej „sztuczne”, wyszukane i pozbawione charakteru. Być może tu właśnie należy upatrywać przyczyn powodzenia, jakim cieszą się drewniane podłogi – wyraziste, ciepłe, nadające klimat całemu pomieszczeniu. Coraz chętniej też Polacy na swoje podłogi wybierają egzotyczne gatunki drewna, tym bardziej, że znaczna ich część ma lepsze parametry techniczne od drewna krajowego (na przykład tek, iroko czy merbau).
Jednak nie wolno przy tym ulegać złudzeniu, że wytrzymałe, odporne i twarde drewno egzotyczne nie potrzebuje ochrony. Tak jak każdy naturalny materiał jest wrażliwe na działanie wilgoci, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne. Trzeba więc dobrać do niego taki preparat, który z jednej strony uchroni podłogę przed szybkim zniszczeniem, a z drugiej – nie ukryje pod warstwą zabezpieczającą jej naturalnego piękna i koloru.
Dlaczego warto olejować podłogi egzotyczne?
Jeśli zależy nam na uzyskaniu wspomnianego wyżej efektu ochronnego i dekoracyjnego równocześnie, to najlepszym wyborem będzie w tym wypadku naniesienie na podłogę Oleju do drewna VIDARON. Preparat dostępny jest w ciekawych czterech wersjach kolorystycznych oraz wersji bezbarwnej. Właśnie ta ostatnia sprawdzi się szczególnie w przypadku podłóg egzotycznych, ponieważ same w sobie mają one ciekawe kolory, których nie warto zmieniać. Co istotne, olej jak żaden inny preparat pozwala zachować naturalne piękno i strukturę drewna – jest to szczególnie ważne w przypadku „egzotyków”, o których zakupie decydują przede wszystkim właśnie względy estetyczne.
Jeszcze jedna rzecz przemawia na korzyść podłóg olejowanych. Otóż bardzo łatwo poddawać je renowacji, którą można przeprowadzić samodzielnie bez cyklinowania. Bez trudu można też wykonywać naprawy miejscowe części powierzchni, co jest właściwie niemożliwe w przypadku podłóg lakierowanych.
Olej do drewna
Olej do drewna VIDARON zawiera naturalne składniki chroniące i pielęgnujące drewno. Jednym z nich jest wosk Carnauba z palm rosnących w Brazylii. To najtwardszy spośród znanych obecnie wosków naturalnych, który znacznie podwyższa parametry odpornościowe egzotycznej podłogi na ścieranie. Skutecznie chroni ją też przed zabrudzeniami, dając półmatowy efekt podkreślający strukturę drewna, z wyraźnie widocznym usłojeniem i miłą w dotyku powierzchnią.
Jak olejować podłogę z drewna egzotycznego?
Każda powierzchnia drewniana, na którą zamierzamy nanosić jakikolwiek preparat dekoracyjny czy ochronny, musi być czysta, wolna od kurzu, pyłu i odtłuszczona. Nie inaczej jest w przypadku olejowania. Gdy nanosimy produkt na podłogę, która wcześniej była już np. lakierowana, koniecznie trzeba dokładnie usunąć starą powłokę poprzez szlifowanie. Jeśli powierzchnia była wcześniej olejowana, to należy ją umyć, ewentualnie odtłuścić, osuszyć i nałożyć jedną warstwę oleju do wyrównania chłonności drewna. Po 12-20 minutach nadmiar oleju trzeba usunąć, a powierzchnię starannie wytrzeć szmatką lub ręcznikiem papierowym.
Przy nanoszeniu oleju po raz pierwszy warto w celu nadania ładnego wyglądu, polepszenia właściwości aplikacyjnych i podkreślenia rysunku drewna, przeszlifować je wzdłuż słojów papierem ściernym, a całość dodatkowo zapolerować.
Olej najlepiej nakładać pędzlem lub gąbką (muszą to być minimum 2 warstwy w odstępach od 6 do 12 godzin), nadmiar preparatu usuwając szmatką lub ręcznikiem papierowym.