Nasze sposoby na renowację mebli laminowanych i fornirowanych, dzięki którym zostanie im przywrócony dawny blask i zyskają całkiem nowy wygląd.
LAMINAT
Ograniczone możliwości mamy w przypadku renowacji mebli pokrytych laminatem, ponieważ uszkodzenia na tej cienkiej warstwie tworzywa w zasadzie nie nadają się do naprawy. Jeśli meble są w dobrym stanie technicznym, a nam zależy wyłącznie na zmianie ich wyglądu, możemy zdecydować się na przemalowanie. W tym celu wybieramy farbę, która jest odporna na mycie, uszkodzenia mechaniczne, a zarazem zapewnia dobre krycie i nie powoduje odprysków.
Przykładem takiego produktu jest Rafil Emalia Ftalowa Szybkoschnąca Raftal lub Śnieżka Supermal® Emalia olejno-ftalowa . Jej bogata, żywa kolorystyka daje również ogromne możliwości aranżacyjne. Podstawą dobrze przeprowadzonej renowacji jest odpowiednie przygotowanie powierzchni do malowania. Przede wszystkim usuwamy wszelkie okucia, uchwyty, gałki. W razie potrzeby rozkręcamy meble na części, aby móc dotrzeć pędzlem do wszelkich zakamarków. Całą powierzchnię dokładnie szlifujemy drobnym papierem ściernym. Dzięki temu farba będzie miała lepszą przyczepność. Jeśli zauważymy miejscowe drobne uszkodzenia lub ubytki, możemy je uzupełnić szpachlą stolarską, np. Szpachlą do drewna VIDARON. Po oczyszczeniu i odpyleniu powierzchni malujemy ją emalią w wybranym kolorze.
Dodatkowo, dla poprawienia przyczepności warstwy kryjącej oraz wzmocnienia podłoża, jeśli jest ono mocno zniszczone, warto użyć podkładu gruntującego Śnieżka Urekor D.
FORNIR
Znacznie więcej możliwości mamy przy odnawianiu mebli pokrytych fornirem drewnianym. Jest to naturalny materiał o grubości od kilku do kilkunastu milimetrów, więc podczas prac renowacyjnych możemy traktować go jak lite drewno. Musimy jednak zachować większą ostrożność podczas szlifowania, pamiętając, że pracujemy z materiałem bardzo cienkim i delikatnym. Jeśli fornir jest bardzo zniszczony lub nie odpowiada nam jego kolor, powierzchnię delikatnie szlifujemy, oczyszczamy i malujemy Śnieżką Supermal® Emalią olejno-ftalową. Warto jednak pamiętać, że meble fornirowane możemy odświeżyć, zachowując naturalny wygląd drewna.
Całą powierzchnię mebla, po usunięciu elementów ozdobnych, szlifujemy drobnym papierem ściernym w celu usunięcia starej warstwy lakierniczej. Sprawdzamy, czy fornir nie ma ubytków lub czy nie odkleja się na krawędziach. Dokładnie go podklejamy, a brakujące miejsca uzupełniamy nowym fornirem. Pamiętajmy, aby tak dobrać usłojenie, by nowe fragmenty były jak najmniej widoczne. Dla lepszego dopasowania forniru ostrym nożykiem wyrównujemy krawędzie ubytku i przygotowujemy kawałki o tym samym kształcie i o tych samych wymiarach. Drobne nierówności możemy uzupełnić także szpachlą stolarską. Po wyschnięciu kleju wyrównujemy całość papierem ściernym i oczyszczamy z wszelkich zanieczyszczeń. Tak przygotowany mebel ponownie bejcujemy na wybrany kolor, np. Bejcą do Drewna VIDARON, a następnie pokrywamy dwoma warstwami Lakieru Bezpodkładowego VIDARON lub Lakieru Zewnętrznego VIDARON.
Artykuł pochodzi z Dekoratorium Magazyn 1 (2) 2016. Autor: Katarzyna Wroczyńska-Kaczmarek
Więcej inspirujących porad i fotografii na stronie www.dekoratorium.com