Wróć do artykułów

Wypalanie ozdobnych wzorów i napisów w drewnie - podstawy pirografii

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Pirografia to jedna z technik pracy w drewnie, której efektem jest pięknie zdobiona stolarka. Pojęcie to oznacza "pisanie z ogniem", od greckiego pur (ogień) i grafos (pisanie). Dlaczego tak? Ponieważ dekoracje wykonuje się poprzez wypalanie w drewnie naniesionych na nie wzorów przy użyciu specjalistycznych, nowoczesnych narzędzi do pirografii (pirografów) lub przy użyciu metalowego narzędzia podgrzewanego w ogniu. Pirografia pochodzi z XVII w. , ale szczyt popularności osiągnęła w wieku XIX. Dziś widzimy wyraźny powrót do tej ciekawej sztuki zdobienia drewna. Pirografia nie jest trudna. Wystarczy odrobina umiejętności manualnych, wyobraźnia, drewno i pirograf, by samodzielnie stworzyć piękną dekorację.

Wzory wypalone w drewnie

Jak wypalić napisy na drewnie - krok po kroku

Do wykonania ognistego rysunku potrzebujesz drewnianą deskę, papier ścierny, przygotowany wzór na papierze lub zdjęcie, kalkę techniczną, ołówek, taśmę klejącą, pirofgraf oraz produkt do wykończenia obrazka, np. olej lub lakier do drewna. Do wypalania drewna najlepiej użyć dobrze wysuszonego drzewa liściastego, np. brzozy, buku, jaworu, klonu lub dębu, ponieważ ma lepszą strukturę słoi niż drewno iglaste, a także jest mniej żywiczne i nie „płacze” podczas wypalania. Rozpoczynającym przygodę z pirografią, na początek polecamy sklejkę. Na pierwszym etapie należy dobrze przygotować drewno. W tym celu, całą powierzchnię wyciętej deski należy dokładnie przetrzeć papierem ściernym, by pozbyć się wszelkich nierówności. Gdy deska będzie idealnie gładka, można przejść do przygotowania wzoru. Połóż kalkę techniczną na wybranym rysunku, zdjęciu lub napisie i dokładnie obrysuj go ołówkiem na kalce, pamiętając o wszystkich szczegółach. Następnie odwróć kalkę i połóż ją rysunkiem do drewna. Zamocuj ją z góry i dołu taśmą klejąca tak, by była nieruchoma. Następnie ołówkiem dokładnie obrysuj rysunek w ten sposób, by nanieść go na drewno.

Kolejny etap to użycie pirografu. Obrazek wykonuje się poprzez staranne i dokładne wypalanie narysowanych linii oraz przestrzeni między nimi. Najlepsza jest wypalarka z regulacją mocy, dzięki której można manipulować głębią, otrzymując różne odcienie koloru.

Wzór wypalony pirografem

Czym wykończyć powierzchnię?

Gotowy rysunek należy odpowiednio wykończyć. W tym celu wybierz jeden z produktów marki VIDARON: Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną lub Bejcę Do Drewna. Lakierobejca tworzy na powierzchni drewna gruby filtr ochronny i transparentną powłokę lakierniczą o mocnym i wyrazistym połysku. Wybierz ją, jeśli jednocześnie zależy Ci na naturalnym wyglądzie i ochronie drewna. Lakierobejca polecana jest szczególnie w przypadku zabezpieczania przedmiotów użytkowanych na zewnątrz pomieszczeń. Jeśli zaś Twoim celem jest uzyskanie barwionego drewna z podkreślonym rysunkiem słojów, wybierz Bejcę Do Drewna, która tworzy transparentne powłoki uwydatniające naturalne piękno drewna.

Łyżka z wypalonym wzorem

Pirografia może dać naprawdę piękny efekt dekoracyjny, niezależnie, czy będziesz wypalać napisy, czy portret kogoś ze swoich bliskich. Wykonana prawidłowo będzie stanowić oryginalną i ciekawą dekorację.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 3 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie