Dla drewna nic nie jest równie groźne jak ogień. Bo choć żerujące wewnątrz tego szlachetnego surowca szkodniki również uszkadzają i osłabiają jego strukturę, to jednak proces ten następuje powoli i nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia człowieka. Inaczej rzecz ma się z ogniem.
Dlatego też ważne jest, by elementy takie jak np. krokwie dachowe zaimpregnować preparatem, który utworzy skuteczną barierę przeciwogniową… chroniąc jednocześnie drewno przed owadami i grzybami.
Zabezpieczenie dachu przed ogniem
Drewno konstrukcyjne musi mieć odpowiednią ochronę. Standardem jest impregnacja, która chroni je przed działaniem czynników biologicznych – owadów, grzybów i pleśni. Jest to oczywiście bardzo ważne, jednak zawsze warto zakres ochrony poszerzyć. Dlaczego? Bo nigdy nie wiadomo, co może się zdarzyć – a żywioł, jakim jest ogień, bardzo trudno powstrzymać, kiedy już zacznie się rozprzestrzeniać.
Dzięki oferowanym przez VIDARON preparatom zwiększenie zakresu ochrony wcale nie jest trudnym zadaniem, a zapewnienie krokwiom dachowym bariery przeciwogniowej nie wiąże się z koniecznością aplikacji drugiego preparatu i podjęcia dodatkowych prac na więźbie dachowej. Impregnat Ogniochronny VIDARON to produkt, który chroni drewniane elementy przed grzybami i owadami, równocześnie zabezpieczając drewno do stopnia niezapalności – a wszystko to w jednym, wielofunkcyjnym i standardowo aplikowanym impregnacie.
Impregnat biobójczy i ogniochronny w jednym
Impregnat Ogniochronny VIDARON zabezpiecza drewno do stopnia niezapalności - norma PN-EN 13501-1+A1:2009. Oznacza to, że tworzy skuteczną barierę przeciwogniową, utrudniając zapalenie zaimpregnowanych elementów. Dzięki jego głębokiej penetracji w głąb drewna, cząstki ogniochronne nasycają je, tworząc skuteczną barierę przeciwogniową.
Dzięki nowoczesnej formule preparat jest środkiem czterofunkcyjnym – zawarte w nim substancje czynne migrują w głąb drewna i zabezpieczają je również przed biokorozją. Wyrób dostępny jest w formie gotowej do użycia oraz jako koncentrat. W zależności od tego, jak szeroką ochronę więźby chcemy uzyskać, stosujemy odmienne ilości środka.
Przed impregnacją pamiętaj o przygotowaniu drewna!
Zanim jednak zaczniemy nanosić preparat jedną ze standardowo stosowanych metod, musimy dobrze przygotować surowiec. Ten etap często bywa zaniedbywany, jednak trzeba pamiętać, że tylko czyste i suche (tzn. o wilgotności nieprzekraczającej 25%) drewno dobrze przyjmie impregnat. Umożliwi to jego głębokie wniknięcie w strukturę surowca, zapewniając tym samym skuteczność działania. Do impregnacji przygotujmy też samych siebie – ważne jest, aby podczas aplikowania środka do ochrony drewna unikać zanieczyszczenia oczu, skóry i zakładać okulary oraz odzież ochronną.
Dobra aplikacja kluczem do sukcesu
Producenci różnych wyrobów zawsze podkreślają konieczność stosowania się do ich zaleceń dotyczących aplikacji różnych środków ochrony drewna. Nie jest to przypadkiem, ponieważ za zaniedbania wcześniej czy później przyjdzie nam zapłacić.
Po pierwsze ważne są więc sprzyjające warunki atmosferyczne, w jakich aplikujemy Impregnat Ogniochronny VIDARON (temperatura powyżej 5°C i poniżej 30°C). Pamiętajmy też, aby zabezpieczone tym wyrobem elementy uchronić przed wymywaniem aż do momentu zadaszenia, ponieważ nie jest on odporny na działanie czynników atmosferycznych.
Po drugie – przed użyciem środek należy starannie wymieszać, jeśli mamy do czynienia z wersją gotową do użycia. Jeśli z kolei zdecydowaliśmy się na koncentrat, to przed użyciem musimy go rozcieńczyć w proporcji: 1 kg środka na 4 l czystej, ciepłej wody i mieszać aż do całkowitego rozpuszczenia się preparatu.
W jednym i drugim przypadku konsystencja impregnatu zapewnia bardzo łatwą aplikację i głębokie wnikanie w drewno – niezależnie od tego, czy wybraliśmy pędzel, wałek, zanurzanie, natrysk czy metodę próżniowo-ciśnieniową. Nie wolno jednak zapominać o zachowaniu odstępów pomiędzy aplikacjami kolejnych warstw produktu. Jeśli nanosimy go ręcznie (pędzel, wałek) to po nałożeniu pierwszej warstwy konieczne jest odczekanie minimum 4 godzin, po których czynność można powtórzyć.