Wróć do artykułów

Jak impregnować drewno konstrukcyjne - porady eksperta

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Drewno konstrukcyjne potrafi przetrwać lata w niezmienionym stanie, jednak pod jednym bardzo istotnym warunkiem – musi być odpowiednio zaimpregnowane. Przed czym należy zabezpieczyć drewno konstrukcyjne? Czym impregnować drewno konstrukcyjne i w jaki sposób to zrobić? Podpowiadamy.

Montaż więźby dachowej

Metody impregnacji drewna konstrukcyjnego

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie drewna konstrukcyjnego jest impregnacja ciśnieniowa lub zanurzeniowa. O ile impregnację ciśnieniową można wykonać jedynie w profesjonalnej komorze, to impregnacje metodą zanurzeniową można wykonać nawet w warunkach domowych. Wystarczy odpowiednio przygotować miejsce, w którym możemy na przewidziany przez producenta czas zanurzyć impregnowane elementy. Jeśli jednak drewno konstrukcyjne, które musimy zabezpieczyć, jest na stałe zamontowane (np. altana), to pozostaje nam impregnacja za pomocą pędzla lub urządzenia do natrysku.

Malowanie natryskowe drewna konstrukcyjnego

Jaki impregnat do drewna konstrukcyjnego?

Impregnat do drewna konstrukcyjnego musi spełniać kilka ważnych zadań. Po pierwsze, impregnat musi zabezpieczać skutecznie drewno przed grzybami oraz szkodnikami technicznymi drewna, a zarazem być przyjaznym dla środowiska naturalnego oraz ludzi, którzy będą mieć kontakt z zabezpieczonym drewnem. Po drugie, musi być to środek, który utrwala się w 100% w drewnie po impregnacji, aby w czasie składowania oraz montażu więźby dachowej nie został wymyty pozostawiając konstrukcję niezabezpieczoną. Po trzecie musi być dopuszczony do obrotu na terenie kraju Unii Europejskiej, w którym drewno zostało zaimpregnowane oraz posiadać pełną dokumentację, która jest jawna. Po czwarte, dobrze żeby impregnat był łatwy w aplikacji.

Czym impregnować drewno?

Impregnat Konstrukcyjny Vidaron jest przeznaczony do zabezpieczania drewna budowlanego przed działaniem owadów i grzybów domowych, które powodują jego głęboki rozkład. Specjalna receptura produktu sprawia, że głęboko penetruje on drewno, chroni przed działaniem warunków atmosferycznych i jest niewymywalny. Dostępny jest w dwóch wersjach produktowych: do natychmiastowego użycia lub w formie koncentratu, wymagającego rozrobienia z wodą.

Pojemnik z impregnatem Vidaron

Jak impregnować drewno konstrukcyjne?

Warto pamiętać, że aplikacja i wysychanie impregnatu nie może odbywać się w złych warunkach atmosferycznych – optymalne warunki to temperatura podłoża i otoczenia od +5°C do +30°C. Preparat można nanosić dwukrotnie pędzlem lub natryskiem, w odstępach nie krótszych niż 2 godz. Impregnat Konstrukcyjny Vidaron nadaje się także do zabezpieczania drewna metodą zanurzenia całych elementów, w czasie nie krótszym niż 30 min lub poprzez zanurzenie w komorach ciśnieniowych. Po zaimpregnowaniu drewno należy sezonować przez min. 72 godz. w zadaszonym miejscu, na przekładkach. Pomieszczenia, w których zabezpieczono drewno preparatem, można oddać do użytku po intensywnym wietrzeniu po trzech dobach.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie