Wróć do artykułów

Jak skutecznie zabezpieczyć drewno klejone?

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Drewno klejone od lat cieszy się dużym uznaniem w branży budowlanej. Nie dość, że zachowuje wszystkie najlepsze cechy naturalnego drewna, to specjalny sposób klejenia wzbogaca drewno klejone warstwowo o szereg innych pożądanych cech. Jakie to cechy?

Klejone drewno - przekrój

Drewno klejone a sklejka

Często popełnianym błędem jest utożsamianie konstrukcyjnego drewna klejonego ze sklejką. To jednak dwa różne produkty, o różnych właściwościach i  zupełnie innym przeznaczeniu. O ile drewno klejone powstaje poprzez sklejenie ze sobą warstw drewna o grubości zwykle od 5 do 50 mm, to sklejka jest płytą, sklejoną z nieparzystej liczby fornirów (cienkich płatów drewna o grubości od 0,4 mm do 2,5 mm). Drewno klejone jest materiałem konstrukcyjnym, a sklejka używana jest przy wykonywaniu robót stolarskich i przy wykonywaniu deskowania elementów betonowych.

Charakterystyka drewna klejonego

Ogromne konstrukcje, zarezerwowane do niedawna dla stali, teraz można z powodzeniem realizować stosując różne systemy z drewna klejonego. Technologia ta, nazywana technologią przyszłości ze względu na wykorzystywanie surowców odnawialnych i łatwość ich utylizacji, jest coraz bardziej doceniana. Coraz lepszą opinię drewno klejone zdobywa nie tylko z powodu jego naturalności, ale także precyzji i łatwości, z jaką można montować i rozbierać konstrukcje, oraz dużej wytrzymałości ogniowej. Z normowych specyfikacji właściwości drewna wynika, że drewno klejone ma własności wytrzymałościowe na poziomie około 2-krotnie wyższym od standardów właściwych dla surowego, typowego drewna budowlanego.

Drewno surowe w składzie

Drewno klejone warstwowo (BSH) ze względu na swoją wysoką wytrzymałość i sztywność, wyróżnia się szczególnie możliwością wykorzystania w konstrukcjach nośnych o dużych rozpiętościach oraz obciążeniach. To, co charakterystyczne dla drewna klejonego konstrukcyjnego, to także znaczna stabilność formy oraz niska wilgotność. Takie drewno świetnie sprawdza się też jako materiał budowlany w agresywnym chemicznie otoczeniu. Ponadto, drewno klejone warstwowo zachowuje naturalny, charakterystyczny wygląd drewna litego. Jednak tak jak każde drewno, drewno klejone także wymaga odpowiedniego zabezpieczenia.

Impregnacja drewna klejonego

Ze względu na naturalnie dużą twardość i wytrzymałość drewna klejonego konstrukcyjnego, nie potrzebuje ono specjalnego zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi. Warto natomiast zaimpregnować to drewno w celu ochrony biologicznej.

Malowanie natryskowe drewna przez specjalistę

Do impregnowania drewna klejonego warstwowo warto użyć impregnatu, który zabezpieczy drewno przed działaniem owadów i grzybów, które mogą powodować głęboki rozkład drewna. Najlepiej żeby był to impregnat zapewniający ochronę przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych i był niewymywalny np. Impregnat Konstrukcyjny Vidaron.

Jak impregnować drewno klejone?

Podczas impregnacji drewna klejonego należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta preparatu, na który się zdecydowaliśmy. W zależności od wielkości powierzchni, impregnat można nakładać pędzlem lub metodą natryskową. Jednak najlepsze efekty przynosi impregnacja drewna klejonego metodą zanurzeniową lub w specjalnej komorze ciśnieniowej.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Impregnacja i malowanie drewna ogrodowego

Impregnacja i malowanie drewna ogrodowego

Przeczytasz w 5 min

Zabezpieczenie drewna zatopionego w betonie - kompletny poradnik

Zabezpieczenie drewna zatopionego w betonie - kompletny poradnik

Przeczytasz w 4 min

Malowanie drewna na zewnątrz – jak malować stare i surowe drewno?

Malowanie drewna na zewnątrz – jak malować stare i surowe drewno?

Przeczytasz w 8 min

Szkodniki drewna − skąd się biorą i jak zabezpieczyć przed nimi drewno

Szkodniki drewna − skąd się biorą i jak zabezpieczyć przed nimi drewno

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie