Wróć do artykułów

Czym zabezpieczyć drzwi z litego drewna?

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Drzwi z litego drewna to synonim trwałości i jakości. Trudno odmówić im także walorów dekoracyjnych, szczególnie jeśli do ich malowania użyjemy wysokiej jakości produktów podkreślających naturalny rysunek drewna.

Szlifowanie drewna przed malowaniem

 Pamiętajmy, że miejsca bardziej wypolerowane dadzą w efekcie jaśniejszą barwę lakierobejcy, a bardziej szorstkie uwydatnią ciemniejszą barwę.

WYZWANIE:

Nowe lub odnowione drzwi zewnętrze lub wewnętrzne wymagające malowania.

ZADANIE:

Pomalowanie powierzchni drzwi produktem o właściwościach ochronnych, który podkreśli naturalny rysunek drewna.

WYBIERAMY PRODUKT:

VIDARON Lakierobejca Ochronna Ultra Trwała - zaletą tego produktu są wysokie parametry wytrzymałościowe, co przy drzwiach narażonych na uszkodzenia i działania warunków atmosferycznych jest niezwykle ważne. Lakierobejca VIDARON tworzy powłokę ekstremalnie odporną na wodę, UV, a także grzyby pleśniowe. Ponadto nadaje powierzchni elegancki, satynowy połysk i zachowuje naturalny rysunek drewna. Dostępna jest w 11 kolorach, co daje duże możliwości aranżacyjne.

Lakierobejca do zabezpieczenia drzwi

Działamy!

1. PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

Powierzchnie przeznaczone do malowania powinny być gładkie, suche i czyste. Miejsca zażywiczone i zatłuszczone przemywamy benzyną ekstrakcyjną i suszymy. Następnie drewno wygładzamy papierem ściernym (P150-200). Oczyszczone elementy odkurzamy z pyłu. Podpis do zdjęcia ze szlifierką: Pamiętajmy, że miejsca bardziej wypolerowane dadzą w efekcie jaśniejszą barwę lakierobejcy, a bardziej szorstkie uwydatnią ciemniejszą barwę.

2. APLIKACJA PIERWSZEJ WARSTWY

Przed malowaniem należy starannie wymieszać lakierobejcę. Malowanie wykonujemy pędzlem, tamponem, wałkiem lub przez natrysk pneumatyczny.

• Wybierając metodę tamponowania należy pamiętać, że uzyskana w ten sposób powłoka jest cieńsza od powłoki nakładanej pędzlem, dlatego niezbędne jest nałożenie nieco grubszej warstwy produktu. Zaletą tej metody jest równomierne nałożenie produktu oraz uzyskanie gładszej powłoki, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach.

• W przypadku aplikacji pędzlem stosujemy pędzle do wyrobów rozpuszczalnikowych. Lakierobejcę nanosimy starannie i równomiernie. Po upływie około jednej minuty od nałożenia wyrobu należy go dodatkowo rozetrzeć półsuchym pędzlem wzdłuż słojów drewna. W ten sposób zapewnimy jego równe nałożenie.

• Do malowania wałkiem używamy moherowego wałka z krótkim włosiem odpornego na działanie rozpuszczalników. Zaletą tej metody jest równomierne nałożenie wyrobu w szybkim czasie, zwłaszcza na dużych powierzchniach.

Długi czas pracy lakierobejcy pozwala na cykliczne powtarzanie rozcierania półsuchym pędzlem. Dzięki temu uzyskamy pięknie podkreśloną fakturę drewna. W przypadku lakierowania większych powierzchni musimy pamiętać, że łączenie poszczególnych części należy wykonywać na mokro w czasie nie dłuższym niż 5 minut. Pomalowany element pozostawiamy do wyschnięcia na około 12 godzin.

3. APLIKACJA DRUGIEJ WARSTWY

Koniecznym zabiegiem przed nałożeniem drugiej warstwy jest szlifowanie międzywarstwowe, które wykonujemy po zupełnym wyschnięciu pierwszej warstwy. Szlifowanie wykonujemy papierem ściernym P320. Dzięki temu wygładzamy podniesione włosia drewna i uzyskujemy idealnie gładką powierzchnię, którą następnie oczyszczamy z pyłu. Drugą warstwę wyrobu nanosimy równomiernie na całą powierzchnię, pamiętając o rozcieraniu półsuchym pędzlem. W tym czasie lakierobejca rozleje się na powierzchni drewna, tworząc idealną płaszczyznę. Czas schnięcia drugiej warstwy wynosi około 15 godzin.

Okładka nowego wydania Dekoratorium

 

Artykuł pochodzi z Dekoratorium Magazyn Wydanie specjalne Nr 1 (3) 2017. 

Więcej inspirujących porad i fotografii na stronie www.dekoratorium.com

 

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 3 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie