Drewniana architektura ogrodowa ma swój urok. Płoty, balustrady, pergole czy donice wykonane z z tego surowca pięknie komponują się z naturalnym charakterem każdego ogrodu. Są one jednak najczęściej wykonywane ze świeżej tarcicy czy drewna konstrukcyjnego – materiały podatne na wystąpienie wady drewna zwanej sinizną. Sinizna wpływa przede wszystkim na estetykę drewna poprzez wystąpienie plam. Oczywiście stosując odpowiednie środki ochrony można jej zapobiec.
Co to jest sinizna drewna i gdzie występuje?
Sinizna to jedna z najczęściej występujących wad drewna z grupy zabarwień. Siniznę określa się jako smugi i plamy różnej wielkości, kształtu i barwy: od szarej do czarnej, występujące w drewnie różnych gatunków drzew. Wywołują ją niektóre grzyby należące do workowców i grzybów niedoskonałych. Porażenie zarodnikami następuje na skutek odsłonięcia drewna bielu przez usunięcie kory, jak również w wyniku zranienia. Może się to stać w trakcie pozyskiwania drewna w lesie, transportu czy przy przenoszeniu drewna na placu surowca w tartaku. Wówczas z zakażonych kłód pozyskuje się już niepełnowartościowy surowiec. Jednak „zakażeniu” sinizną ulega również świeżo wyprodukowana tarcica lub drewno okrągłe, czasami drewno konstrukcyjne.
Sprzyjającymi warunkami do rozwoju grzybów jest oczywiście odpowiednia wilgotność drewna jak i temperatura powietrza. Jeżeli chodzi o wilgotność drewna to optymalną wartością dla rozwoju sinizny jest 30 – 80 proc. Jednak minimalna wilgotność drewna, przy której rozwija się sinizna to nawet 20 proc. a maksymalna 180 proc. Dlatego kupując surowiec do budowy architektury ogrodowej najlepiej zaopatrzyć się w drewno suszone, którego wilgotność zredukowana jest do wartości, przy której mikroorganizmy oraz szkodniki drewna nie są już nim zainteresowane. Należy wziąć jednak pod uwagę fakt, że wartości wilgotności drewna mogą być niedokładne, dlatego warto zabezpieczyć drewno przed sinizną odpowiednim środkiem chemicznym.
Czym i jak zabezpieczać drewno przed sinizną?
W zależności od tego z jakim drewnem mamy do czynienia możemy stosować różne środki ochronne. Jeżeli mamy do czynienia z drewnem budowlanym/konstrukcyjnym to należy postawić na Impregnat Konstrukcyjny VIDARON. W przypadku innych elementów drewnianych wystawionych na działanie warunków atmosferycznych, grzybów i szkodników drewna można z powodzeniem stosować Impregnat Ochronny - Gruntujący VIDARON.
Impregnat Konstrukcyjny VIDARON jest produktem, który głęboko wnika w drewno i jest niewymywalny. Oznacza to, że elementy drewniane są chronione nie tylko powierzchniowo, ale również wewnątrz a proces impregnacji jest nieodwracalny i nie trzeba go powtarzać. Impregnat Konstrukcyjny jest środkiem wielofunkcyjnym, więc nie ma potrzeby stosowania innych środków ochronnych po jego zastosowaniu. Może on być pokrywany wszystkimi preparatami dekoracyjnymi.Skład Impregnatu – Konstrukcyjnego został dobrany tak, że może być on stosowany zarówno w warunkach przemysłowych (impregnacja ciśnieniowa) jak i w warunkach domowych – przy użyciu pędzla, wałka, natrysku bądź metodą zanurzeniową.
Drewno przeznaczone do impregnacji musi być czyste. Jest to bardzo ważne, ponieważ zabrudzenia czy zażywiczenia surowca uniemożliwią właściwe wnikanie preparatu ochronnego. Wilgotność surowca nie może przekraczać 25% aby impregnat odpowiednio się wchłaniał. Preparat należy przygotować do pracy zgodnie z wytycznymi w karcie technicznej. Pamiętajmy o tym, aby aplikacja produktu odbywała się w sprzyjających warunkach atmosferycznych, to znaczy – w temperaturze powyżej 5°C i poniżej 30°C, a całemu procesowi nie mogą towarzyszyć opady deszczu.
Drugi z wymienionych środków to impregnat głęboko penetrujący (VIDARON Impregnat Ochronny – Gruntujący), który zapewnia pełną ochronę biologiczną drewna. Jego zadaniem jest wyłącznie ochrona biologiczna drewna – idealnie sprawdza się pod impregnaty ochronno-dekoracyjne, lakiery, lakierobejce oraz emalie ogólnego stosowania.
W przypadku stosowania tego środka wilgotność drewna nie może przekraczać 20%. Może on być stosowany zarówno na powierzchnie drewniane gładkie jak i szorstkie.
Należy pamiętać, że drewno zabezpieczone tym impregnatem należy pokryć powłoką nawierzchniową odporną na warunki atmosferyczne, ponieważ nie może on być stosowany jako warstwa ostateczna.