Wróć do artykułów

Drewniana skrzynka na narzędzia do garażu – zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Podczas majsterkowania wykorzystujemy wiele różnych narzędzi. Aby ułatwić sobie pracę nad danym projektem, warto przechowywać je w poręcznej skrzynce, którą będzie można łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Zobacz, jak wykonać drewnianą skrzynkę na narzędzia!

Skrzynka na narzędzia

Co jest potrzebne do wykonania drewnianej skrzynki na narzędzia?

Skrzynkę na narzędzia najlepiej wykonać z drewna sosnowego lub drewnianej sklejki. Aby była wystarczająco wytrzymała, wykorzystaj deski o grubości 6 mm (do wykonania dna) oraz 16 mm (do wykonania ścianek). Zyskasz pewność, że skrzynka wytrzyma ciężar wszystkich narzędzi. Pamiętaj o zakupie wkrętów o odpowiedniej długości, by zapewnić stabilność konstrukcji. Bardzo ważna jest także impregnacja drewna po skręceniu wszystkich elementów. To od niej będzie zależała wytrzymałość drewnianej skrzynki na narzędzia i jej odporność na grzyby pleśniowe, glony, siniznę i szkodniki.

Materiały potrzebne do wykonania skrzynki z uchwytem:

• deska sosnowa heblowana lub sklejka o grubości 16 i 6 mm;

• kij o średnicy 21 mm;

• wkręty do drewna 4 x 35 mm;

• klej do drewna;

Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON;

• Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON lub Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON.

 

Narzędzia potrzebne podczas pracy:

• wyrzynarka;

• wkrętarka lub śrubokręt;

• otwornica do drewna;

• papier ścierny;

• calówka i kątownik,

• pędzel.

Przed przystąpieniem do pracy przygotuj wszystkie narzędzia i stanowisko. Pamiętaj o bezpieczeństwie – rękawiczki i ochronne okulary to niezbędne akcesoria podczas pracy z drewnem.

Tworzenie skrzynki na narzędzia

Drewniana skrzynka na narzędzia – instrukcja wykonania krok po kroku

Pierwszym etapem pracy będzie przycięcie desek do właściwych wymiarów. Narysuj precyzyjne linie, posługując się calówką i kątownikiem. Następnie wykorzystaj wyrzynarkę, by uzyskać elementy o następujących wymiarach:

• 6 x 177 x 352 mm (dno);

• 2 sztuki 16 x 120 x 352 mm (ścianki);

• 2 sztuki 16 mm x 145 x 220 mm ¬– od wysokości 120 cm należy wykonać zwężenie, tak aby deski przybrały kształt domku z zaokrąglonym szczytem (ścianki boczne);

• kij o średnicy 21 mm i długości 352 cm (uchwyt).

Możesz także przygotować swój własny projekt i stworzyć większą skrzynkę na narzędzia. Pamiętaj o dokładnym wymierzeniu elementów, by dobrze do siebie pasowały. Kolejnym krokiem jest wycięcie otworów. W górnej części ścianek bocznych powinny znaleźć się otwory o średnicy 21 mm – na to miejsce trafi uchwyt. Wywierć otwory o średnicy 4 mm na brzegach ścianek oraz po obwodzie dna, by móc później łatwo skręcić swoją drewnianą skrzynkę na narzędzia.

Kiedy wszystkie elementy mają już odpowiedni kształt, dokładnie je oszlifuj papierem ściernym. Sprawdź, czy kij pasuje do wywierconego otworu – być może konieczne będzie lekkie powiększenie go za pomocą papieru ściernego. Następnym etapem jest skręcenie wszystkich elementów. Wykorzystaj wkrętarkę i wkręty o średnicy 4 mm, by połączyć ze sobą ścianki, a następnie przymocuj dno. Wystarczy jeszcze przytwierdzić rączkę. Posmaruj końce kija klejem do drewna i umieść na miejscu. Pozostaw do wyschnięcia.

Malowanie skrzynki na narzedzia

Skuteczna ochrona drewna – czym pomalować skrzynkę na narzędzia?

Jeśli chcesz, by drewniana skrzynka na narzędzia służyła Ci przez lata, wykorzystaj preparaty marki VIDARON. Pierwszym etapem jest zabezpieczenie powierzchni drewna za pomocą Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego VIDARON. Produkt głęboko wnika w deski, wzmacnia je i chroni przed owadami, sinizną i grzybami. Pozostaw skrzynkę do wyschnięcia na 24 h, a następnie przeszlifuj powierzchnię i odpyl ją. Dopiero wtedy możesz nałożyć wybrany preparat powłokotwórczy.

Aby nadać drewnianej skrzynce na narzędzia piękny kolor i ochronić ją przed szkodliwym działaniem wody, wykorzystaj Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON w wybranym kolorze, na przykład V08 Palisander Królewski lub V10 Wenge Afrykańskie. Na ciemnym kolorze nie będzie widać zabrudzeń, które są nieuniknione podczas przechowywania narzędzi. Jeśli wolisz wykończenie z połyskiem, zamiast impregnatu wybierz Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną VIDARON dostępną w wersji bezbarwnej oraz 13 atrakcyjnych kolorach.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 3 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie