Z artykułu dowiesz się:
- Stara drewniana stodoła potrzebuje odnowienia? Zadbaj o drewno
- Renowacja starej stodoły − co będzie Ci potrzebne?
- Stara stodoła w renowacji −- jak odpowiednio zabezpieczyć drewno?
Jeśli masz na swojej działce drewnianą, wiekową stodołę, jesteś prawdziwym szczęściarzem. Po renowacji budynek ten może pełnić wiele różnych funkcji. Będzie klimatyczną dekoracją działki, której nada niepowtarzalny rustykalny klimat. Stara stodoła znakomicie służy również jako miejsce do przechowywania oraz schronienie dla zwierząt. Po remoncie i przystosowaniu sprawdzi się też jako letni salon pod chmurką, domowa galeria, letnia kuchnia czy przestrzeń do biesiadowania przy grillu.
Aby drewniana stodoła przetrwała długie lata i wyglądała atrakcyjnie, niezbędna jest impregnacja drewnianych desek i elementów konstrukcyjnych. Jak przeprowadzić malowanie stodoły i zabezpieczyć drewno przed owadami, wilgocią, pleśnią i słońcem? W artykule zamieszczamy praktyczne wskazówki.
Jak odnowić stare deski ze stodoły? Zadbaj o drewno!
Stodoły i inne drewniane budynki gospodarcze były kiedyś nieodłącznym elementem każdego wiejskiego podwórza. Spełniały przede wszystkim funkcje przestrzeni do przechowywania zboża, siana czy maszyn rolniczych. Dziś drewniane stodoły często są elementami dekoracyjnymi, np. w ośrodkach agroturystycznych, przy wiejskich domach czy letnich rezydencjach.
Stare stodoły to budynki o prostej konstrukcji i dachu dwuspadowym. Najczęściej wykonane są wyłącznie z drewna – zarówno jeśli chodzi o ściany, jak i elementy konstrukcyjne – słupy, więźba itd. Wyjątek stanowi zwykle dach, który może być pokryty gontem czy blachodachówką.
Drewno jest materiałem naturalnym i solidnym – na wsi nie dziwi widok drewnianej stodoły, która ma 50 lub więcej lat. Aby Twoja stodoła dotrwała do takiego wieku w dobrym stanie, musisz jednak ją cyklicznie odnawiać.
Dlaczego renowacja i malowanie stodoły są niezbędne? Drewniana stodoła od zewnątrz narażona jest na deszcz, śnieg i mróz, które niszczą drewno. Mogą powodować rozwój grzybów i pleśni, a w konsekwencji gnicie, siniznę i osłabienie samej struktury drewna.
Co więcej, woda wnika w głąb drewna i powoduje jego pęcznienie, a w rezultacie zniszczenie. Drewnu szkodzą też promienie UV, które osłabiają je i powodują, że szarzeje.
Z kolei elementy konstrukcyjne wewnątrz stodoły narażone są na ataki szkodników, np. termity czy korniki. Problemem w środku stodoły jest też nadmierna wilgoć, pleśnienie i gnicie drewnianych części, szczególnie tych, które mają kontakt z wodą lub z glebą.
Aby temu zapobiec, niezbędna jest regularna pielęgnacja wszystkich drewnianych elementów stodoły – jej części zewnętrznych, czyli desek, futryn okiennych, drzwi oraz części wewnętrznych – ścian, słupów konstrukcyjnych, belek.
Renowacja starej stodoły − co będzie Ci potrzebne?
Do renowacji starej stodoły potrzebujesz 2 produktów VIDARON. Pierwszym z nich powinien być Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON. To preparat, który wnika głęboko w drewno i zabezpiecza je przed owadami, grzybami, pleśniami, zapewniając pełną biologiczną ochronę. Impregnacja drewna to niezbędny element jego pielęgnacji i konserwacji Środki chemiczne nasycają materiał i chronią go przed szkodliwymi czynnikami.
Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON jest transparentny i z łatwością nakłada się go pędzlem. Dodatkowo wyrównuje chłonność drewna, dzięki czemu położony na powierzchni środek powłokotwórczy będzie wyglądał estetycznie.
Polecany produktIMPREGNAT OCHRONNY DO DREWNA GRUNTUJĄCY
Warto pamiętać, że impregnat nie tworzy powłoki odpornej na wilgoć czy promienie UV i nie nadaje koloru – do tego celu potrzebujesz drugiego środka, jakim będzie np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON. To produkt 3w1. Zabezpiecza malowaną powierzchnię przed wilgocią i słońcem. Dodatkowo wzmacnia drewno i nadaje mu trwały kolor, ale nie przykrywa słojów. Impregnat dostępny jest w szerokiej gamie kolorów naśladujących naturalne drewno. Możesz też wybrać nowoczesne odcienie takie jak szary, limonkowy, lazurowy, czy antracyt.
Polecany produktIMPREGNAT OCHRONNO-DEKORACYJNY OGRODOWY
Jakich jeszcze materiałów i narzędzi potrzebujesz do renowacji i pomalowania starej stodoły? Oto lista!
- Szlifierka elektryczna do wyrównania powierzchni tych elementów stodoły, które tego wymagają (czyli np. drzwi pokrytych starą farbą).
- Papier ścierny o różnej gradacji do ręcznego szlifowania drewna.
- Kilka pędzli o różnej szerokości do nakładania impregnatu i środka powłokotwórczego.
- Szpachelka i szczotka do oczyszczania drewna.
Stara stodoła w renowacji − jak odpowiednio zabezpieczyć drewno?
Jak odnowić stodołę? Stary budynek wymaga sporo pracy, z której najważniejsze to impregnacja oraz nadanie nowej powłoki drewnianym elementom. Efekt prac będzie jednak znakomity! Zatem do dzieła!
Impregnacja drewna przy pomocy Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego VIDARON
- Drewno oczyść ze starych powłok. Na dużych powierzchniach najlepiej użyć do tego celu szlifierki. Detale takie jak framugi drzwi czy okien przetrzyj papierem ściernym.
- Po szlifowaniu deski umyj, wysusz i odpyl.
- Zaimpregnuj wszystkie drewniane elementy, nie tylko ściany, okna i drzwi, ale także elementy wewnętrzne jak np. belki konstrukcyjne.
- Drewno przeznaczone do impregnacji powinno być suche, czyste, oczyszczone z brudu, pajęczyn, ziemi, wolne od żywicy.
- Zażywiczone drewno przemyj benzyną ekstrakcyjną i pozostaw do wyschnięcia.
- Impregnat nakładaj szerokim pędzlem i w gumowych rękawicach ochronnych. Nadmiar rozetrzyj, aby powłoka się nie łuszczyła.
- Temperatura otoczenia powinna być nie niższa niż 5 stopni C i nie wyższa niż 30 stopni C, wilgotność poniżej 65%.
- Nie nakładaj impregnatu w czasie deszczu i ogólnie w złych warunkach atmosferycznych. Po zaimpregnowaniu zabezpiecz całość przed możliwym deszczem.
- Pozostaw drewno na co najmniej 24 godziny, zanim pomalujesz je środkiem nadającym kolor.
Malowanie drewna przy pomocy Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Ogrodowego VIDARON
- Po co najmniej 24 godzinach od nałożenia impregnatu gruntującego, możesz zabrać się za nakładanie środka powłokotwórczego.
- Przed użyciem oraz w trakcie malowania produkt wymieszaj. Pamiętaj, że nie wolno go rozcieńczać.
- Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON nakładaj cienkimi warstwami, rozcierając pędzlem wzdłuż słoi drewna.
- Potrzebujesz 2 warstw impregnatu, kolejną nanieś dopiero po wyschnięciu poprzedniej, czyli po ok. 3 godzinach przy temperaturze otoczenia 22 stopnie C.
- Maluj w temperaturze od 5 do 25 stopni C.
Odnowiona stodoła: stara, ale wciąż piękna!
Wiesz już, jak odnowić i zabezpieczyć deski starej stodoły. Jeśli tylko masz taki budynek na swojej działce, koniecznie trzeba się o niego zatroszczyć. Drewniana stodoła to skarb, który może stać się prawdziwą dekoracją!