Ochrona roślin przed mrozem to jedno z najważniejszych zadań w jesiennym kalendarzu każdego ogrodnika. Niskie temperatury potrafią zasiać prawdziwe spustoszenie, zwłaszcza podczas bezśnieżnej zimy. Jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem? Czym okryć rośliny na zimę? Oto wskazówki!
- Jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem? Najważniejsze informacje
- Kiedy okrywać rośliny na zimę?
- Czym okryć rośliny na zimę?
- Jakie rośliny okrywamy na zimę?
Decyzja, kiedy i jakie rośliny okrywamy na zimę zależy przede wszystkim od lokalizacji geograficznej ogrodu. W cieplejszych, południowo-zachodnich regionach Polski zimy są cieplejsze i wiele wrażliwych gatunków roślin ma się bardzo dobrze. Tam, gdzie zimy bywają surowe, delikatniejsze okazy i młode rośliny koniecznie trzeba zabezpieczyć przed chłodem. Wiele zależy także od prognozy pogody – w różnych latach mrozy przychodzą z różną częstotliwością i natężeniem.
Z artykułu dowiesz się więcej o ochronie roślin przed mrozem. Podpowiemy Ci, kiedy okrywać rośliny na zimę oraz jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem. Doradzimy, które krzewy, byliny czy drzewka koniecznie musisz osłonić, a także kiedy to zrobić.
Ochrona roślin przed mrozem - najważniejsze informacje
Wiele roślin bardzo źle znosi działanie niskich temperatur. W trakcie mrozów zagrożone bywają korzenie, niezdrewniałe pędy i inne części naziemne roślin. Problem nasila się w tych regionach, w których temperatury bywają niższe niż w innych, czyli na wschodzie Polski i w rejonach podgórskich.
Przemarzanie jest też zależne od umiejscowienia samego ogrodu. Jeśli położony jest w miejscu, gdzie wieją silne wiatry, z dala od zabudowań, przy zbiorniku wodnym czy przy lesie, wiele roślin może ucierpieć zimą.
Warto wiedzieć o tych okolicznościach i wziąć je pod uwagę jeszcze na etapie planowania ogrodu. Jeśli Twój ogród jest narażony na przymrozki, a Ty mieszkasz w miejscu, gdzie zwyczajowo mrozy przychodzą wcześnie i zostają długo, przemyśl dobrze, jakie rośliny kupić. Unikaj gatunków egzotycznych i wrażliwych na zimno – choć piękne, nie przetrwają pierwszej zimy. Wybieraj odmiany mrozoodporne, a w trakcie bezśnieżnych, mroźnych zim szczególnie zadbaj o właściwe osłony.
Kiedy okrywać rośliny na zimę?
Odpowiedź brzmi: nie za wcześnie, ale i nie za późno. Pierwszy pojedynczy przymrozek nie jest powodem, by szykować osłony na zimę. Jeśli zrobisz to przed czasem, narażasz Twoje rośliny na przegrzanie i choroby grzybowe.
Optymalny czas, kiedy okrywać rośliny na zimę, jest wtedy, gdy zapowiadane są pierwsze mrozy trwające kilka dni lub dłużej oraz wtedy, gdy ziemia zaczyna twardnieć. Trzeba więc patrzeć nie tyle na porę roku, ale na aktualne prognozy pogody. Zwykle jest to koniec listopada i grudzień, ale jeśli jesień jest ciepła i bez przymrozków, poczekaj dłużej. Miej okrycie w pogotowiu, aby w razie niekorzystnej prognozy pogody móc szybko „wrażliwców” okryć przed zimną nocą.
Podobnie zresztą wygląda kwestia wiosennego odkrywania roślin. Należy to zrobić nie za szybko i nie za późno. Wiosenne przymrozki mogą uszkodzić delikatne rośliny, warto więc śledzić prognozy pogody i mieć pod ręką osłony, aby je szybko założyć z powrotem. Pewnym wyznacznikiem może być kwitnąca forsycja – jeśli okryła się już pięknym, żółtym kwieciem, możesz zdejmować z Twoich delikatnych okazów zimowe osłony.
Czym okryć rośliny na zimę?
Przed mrozem zabezpieczyć trzeba zarówno części podziemne, jak i wrażliwe na zimno części naziemne roślin.
Zacznijmy od korzeni. Jako osłona najlepsza będzie dodatkowa warstwa gleby, czyli ściółka. Najczęściej to 10-centymetrowa warstwa żwiru, szyszek, torfu czy kory, która skutecznie chroni korzenie wrażliwych roślin przed przemarznięciem. Jako ściółki możesz też użyć liści z jesiennego grabienia lub skoszonej trawy oraz kompostu czy obornika, które dodatkowo dostarczą cennych składników odżywczych.
Ściółkę trzeba ułożyć pod roślinami dosyć wcześnie – najlepiej już na początku listopada. W razie potrzeby w każdym kolejnym roku warstwę się pogrubia i uzupełnia. Musisz zwrócić uwagę, że ściółka z drzew iglastych zakwasza podłoże, nie można więc jej wysypać pod roślinami zasadolubnymi. Dla tych ostatnich odpowiednie będą np. liście drzew iglastych czy słoma.
Do okrywania naziemnych części roślin najlepsze będą:
- biała agrowłóknina;
- stroisz, czyli przycięte gałęzie iglaków, najczęściej świerku i sosny;
- stare worki jutowe;
- słomiane maty i tzw. chochoły.
Biała agrowłóknina to uniwersalny i łatwy do zastosowania materiał. Ma wiele zalet – nadaje się do okrywania roślin o różnych rozmiarach, przepuszcza powietrze, odbija promienie słoneczne. Może być natomiast osłoną zbyt słabą na bardzo niskie temperatury i silne wiatry. Aby lepiej zabezpieczyć rośliny przed mrozem, warto użyć podwójnej warstwy włókniny lub dodatkowo osłonić najwrażliwsze okazy matami ze słomy. Zadbaj też o solidne mocowanie, aby zimowy wiatr nie porwał osłon.
Wadą akrowłókniny jest jej niezbyt ładny wygląd. Dlatego często dodatkowo używa się w ogrodzie jutowych worków i słomianych mat, które nadają atrakcyjny, nieco rustykalny charakter całej ogrodowej scenerii.
Czym okryć rośliny na zimę, gdy są niewielkich rozmiarów? Agrowłóknina może się tu nie sprawdzić. W takim wypadku używamy stroisza, czyli gałązek drzew iglastych. Takie zabezpieczenie przed mrozem przyda się w przypadku młodych sadzonek, roślin dwuletnich, małych krzewów. Stroiszem osłaniamy też miejsca, gdzie posadzono cebulki tulipanów, narcyzów i innych kwiatów cebulowych kwitnących wiosną.
Inną metodą osłaniania roślin na zimę jest przyginanie ich do podłoża. Sprawdzi się w przypadku szczepionych róż. Ich pędy przymocowuje się do ziemi, a następnie nakłada na wierzch gałązki świerku, maty słomiane czy ściółkuje liśćmi lub dodatkową warstwą ziemi. Roślina nie będzie wtedy narażona na szczególnie niszczące zimne wiatry.
Jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem, gdy uprawiasz je w donicach i pojemnikach? Ich największy problem to ryzyko przemrożenia bryły korzeniowej. Aby temu zapobiec, musimy zabezpieczyć donicę styropianem, większą skrzynią lub kartonami. Można też ustawić je na styropianie i zabezpieczyć na zimę włókniną.
Polecany produkt
IMPREGNAT OCHRONNY DO DREWNA GRUNTUJĄCY
Koniecznie zadbaj o jakość drewna w przypadku, gdy uprawiasz krzewy czy małe drzewa w drewnianych donicach. Twoje zadanie przed zimą to uzupełnienie ubytków drewna np. za pomocą Szpachli do Drewna VIDARON, a następnie pomalowanie i impregnacja donicy – służą do tego impregnaty VIDARON, w tym np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON w połączeniu z Impregnatem Ochronnym Do Drewna Gruntującym VIDARON.
Jakie rośliny okrywamy na zimę?
- Nieodporne na mróz rośliny zimozielone, jak np. różaneczniki, laurowiśnie. Najlepiej okryć je białą agrowłókniną, która przepuszcza powietrze i odbija światło słoneczne.
- Bardziej wrażliwe na mróz byliny oraz rośliny dwuletnie. Najlepsze będą świerkowe gałązki lub agrowłóknina. Pamiętaj, aby przed nastaniem mrozów solidnie je podlać.
- Rośliny kwitnące na zeszłorocznych pędach. Jeśli ich nie osłonisz, a pędy przymarzną, krzew po prostu nie zakwitnie w danym roku. Należą do nich np. hortensje ogrodowe czy rododendrony.
- Szlachetne odmiany wrażliwe na mróz, np. szlachetne róże.
- Młode sadzonki – jeśli krzew czy bylina została posadzona mniej niż 3 lata temu, musisz ją zabezpieczyć przed niskimi temperaturami.
- Rośliny o bardzo płytkim systemie korzeniowym, np. magnolia, złotokap.
- Rośliny egzotyczne, nierosnące na co dzień w polskim klimacie, np. popularna juka karolińska, bambus. Także niektóre palmy przetrwają w naszych warunkach w glebie pod warunkiem, że je dobrze osłonisz.
Wiesz już, jakie rośliny okrywamy na zimę oraz kiedy i w jaki sposób najlepiej to zrobić. Listopad i grudzień to czas, kiedy warto pomyśleć o zimowych osłonach wrażliwych odmian. Zaplanuj to już teraz, zbierz potrzebne materiały i śledź prognozy pogody, aby mieć pewność, że atak mrozu nie spowoduje szkód w Twoim ogrodzie.