Wróć do artykułów

Jak zapobiec ciemnieniu drewna wewnątrz pomieszczeń? Praktyczne porady

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Drewno jest materiałem zdrowym, ekologicznym i bardzo trwałym. Dlatego jest tak chętnie wykorzystywane w budownictwie. Z czasem jednak, może ono stracić swój naturalny kolor i ściemnieć, co znacznie obniży jego walory estetyczne. Dlaczego tak się dzieje i czy można temu zapobiec?

Czernienie drewna - dlaczego drewno ciemnieje?

Drewno jest materiałem naturalnym i wystawione na działanie promieni UV zmienia swój kolor. Dzieje się tak, ponieważ zawarte w nim związki chemiczne pochłaniając fale świetlne, zmieniają swoją strukturę molekularną. W konsekwencji zmienia ono swój wygląd – szarzeje bądź żółknie (w zależności od rodzaju drewna).

Ciemnienie drewna
Drewno nie traci szybko swego koloru. Ciemnienie jest procesem stopniowym. Zależy od tego jak często materiał jest wystawiany na działanie światła słonecznego. Czy znajduje się wewnątrz lub na zewnątrz budynku, w jakich warunkach atmosferycznych. Im więcej światła pada na drewno, tym trudniej mu utrzymać naturalny kolor. Dlatego tak ważne jest, aby je dobrze zabezpieczyć i zachować jego oryginalny wygląd.

W jaki sposób zapobiegać ciemnieniu drewna?

Najlepszy sposób na zabezpieczenie drewna przed ciemnieniem jest lakierowanie. Lakier tworzy na drewnie specjalną powłokę, która utrudnia promieniom UV dostęp do warstwy wierzchniej. Nie jest w stanie zatem doprowadzić do zachodzenia negatywnych dla jego wyglądu reakcji. Dobrym produktem przeznaczonym do ochrony drewna przed UV wewnątrz pomieszczeń jest Lakier Akrylowy VIDARON.

Lakierowanie drewna

Przeznaczony jest do zabezpieczania drewnianych elementów wewnątrz pomieszczeń – mebli czy boazerii. Jest produktem ekologicznym i całkowicie bezpiecznym, ponieważ wykonany został z bezpiecznych dla zdrowia surowców. Spełnia wymagania europejskiej normy PN EN 71.3 – Bezpieczeństwo Zabawek, dlatego z powodzeniem możemy aplikować go na drewniane zabawki naszych dzieci. Nie ma drażniącego zapachu, więc jest odpowiedni do używania go na wszelkiego typu drewnianych elementach w każdym pomieszczeniu – zarówno w domu jak i budynkach użyteczności publicznej. Wzmacnia odporność drewna na ścieranie, zarysowanie oraz wszelkiego typu uszkodzenia mechaniczne, a także działanie wody i detergentów. Dzięki swoim właściwościom podkreśla naturalny wygląd drewna i skutecznie zabezpiecza je przed ciemnieniem.

Jak lakierujemy drewno?

Przed przystąpieniem do lakierowania drewna należy je dokładnie oczyścić. W tym celu szlifujemy powierzchnię papierem ściernym o gradacji 120-200 – w zależności od stopnia nierówności podłoża. Pył powstały podczas szlifowania odkurzamy. W przypadku tłustych plam i miejsc zażywiczonych usuwamy je benzyną ekstrakcyjną i osuszamy.

Szlifowanie drewna

Oczyszczone drewno malujemy Lakierem Akrylowym VIDARON. Jeśli jest to drewno surowe rozcieńczamy produkt w proporcji 2:1 – tj. 2 części lakieru na 1 część czystej wody. Produkt po otwarciu należy dokładnie wymieszać. Aplikację możemy przeprowadzić pędzlem lub natryskiem pneumatycznym. Wybór narzędzia zależy od tego z jakim elementem mamy do czynienia, jakiej jest wielkości i jaki ma kształt.

Lakierowanie zaczynamy od trudno dostępnych miejsc. Lakier nanosimy grubą warstwą i lekko rozprowadzamy na powierzchni. Łączenie kolejnych fragmentów wykonujemy „na mokro” w czasie nie dłuższym niż 5 minut. Całość pozostawiamy do wyschnięcia na 4 godziny.

Polakierowane drewno

Gdy pierwsza warstwa wyschnie należy przeszlifować drewniany element papierem ściernym o gradacji 320. Szlifowanie wykonujemy do momentu uzyskania gładkiej powierzchni. Nagromadzony pył usuwamy odkurzaczem. Potem nakładamy drugą warstwę lakieru. Najlepszy efekt osiągnie się aplikując 2-3 warstwy produktu. Nanosimy je tak samo, jak warstwę pierwszą. Każda warstwa musi schnąć 4 godziny.
Na koniec należy dokładnie umyć używane narzędzie czystą wodą i osuszyć.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Drewniany płot w ogrodzie – z jakiego drewna najlepiej go wykonać? Porady eksperta

Drewniany płot w ogrodzie – z jakiego drewna najlepiej go wykonać? Porady eksperta

Przeczytasz w 4 min

Jaki kolor drewna wybrać do ogrodu i jak łączyć kolory drewna?

Jaki kolor drewna wybrać do ogrodu i jak łączyć kolory drewna?

Przeczytasz w 5 min

Szkodniki drewna − skąd się biorą i jak zabezpieczyć przed nimi drewno

Szkodniki drewna − skąd się biorą i jak zabezpieczyć przed nimi drewno

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie