Z artykułu dowiesz się:
- Jak zbudować budę dla psa? Wybór odpowiedniego miejsca i materiałów
- Budowa budy dla psa. Planowanie i projektowanie
- Buda dla psa. Budowa i montaż
- Buda dla psa. Jak zrobić izolację i wykończyć?
Buda nie powinna być stałym miejscem przebywania psa. Świetnie sprawdzi się jednak jako dodatkowe schronienie, w którym biegający po podwórzu czworonóg może odpocząć, schować się przed deszczem lub upałem i uciąć sobie drzemkę. Samodzielna budowa budy dla psa daje dużo satysfakcji i nie jest trudna, warto jednak poznać kilka ważnych zasad.
Jak zbudować budę dla psa? Wybór odpowiedniego miejsca i materiałów
Budowa budy dla psa powinna rozpocząć się od oceny potrzeb naszego czworonoga. Schronienie musi pomieścić naszego pupila i zapewnić mu możliwość wygodnego poruszania, np. obrócenia się. Warto jednak pamiętać, że buda nie powinna być przewymiarowana. Mały pies w za dużej budzie będzie czuł się niekomfortowo.
Jak zrobić budę dla dużego psa? Sama konstrukcja pozostaje podobna. Natomiast trzeba się liczyć z większymi nakładami materiałów. W budzie powinien mieszkać lub przebywać tylko jeden pies. Wspólne budy polecane są jedynie w wyjątkowych sytuacjach, gdy zwierzaki łączy bardzo silna więź.
Dla komfortu czworonoga budę trzeba ustawić w miejscu, gdzie nie będzie narażona na nadmierne nasłonecznienie. Warto także zwrócić uwagę, aby do wnętrza łatwo nie dostawał się wiatr. Zadbaj też o to, aby buda nie stała w miejscu, gdzie pies będzie ciągle zaniepokojony, np. tam, gdzie często jeżdżą samochody, maszyny lub pracują urządzenia.
Jak zbudować budę dla psa? Odpowiednie będzie naturalne drewno, płyty OSB lub materiał z recyklingu, np. palety. Poza materiałem na ściany przyda się trochę grubszej kantówki, z której wykonasz szkielet konstrukcji. Do łączenia elementów najlepsze będą wkręty oraz metalowe nawiercane łączniki i kątowniki, które zapewnią solidne trzymanie. Podstawowe narzędzia to piła – najlepiej mechaniczna, wkrętarka oraz pędzel do malowania.
Jeśli buda ma być ocieplana – a takie rozwiązanie doradzamy – pamiętaj o zabezpieczeniu odpowiedniej ilości materiału do budowy dwuwarstwowych ścian oraz izolacji do wypełnienia.
Budowa budy dla psa – planowanie i projektowanie
Najprostszym sposobem dopasowania domku do wielkości czworonoga będzie przyjęcie prostego przelicznika 1,5. Co to oznacza? Zmierz długość psa, wysokość i szerokość, a następnie pomnóż przez 1,5. W ten sposób uzyskasz odpowiednie rozmiary budy.
Dość częstym problemem jest określenie prawidłowej wielkości otworu wejściowego. Nie może być za duży. Wtedy buda będzie się niepotrzebnie wychładzać i stanie się mało przytulna. Nie powinien być też za mały, ponieważ każdorazowe wchodzenie i wychodzenie będzie dla psa niekomfortowe. Najlepszym kryterium jest w tym przypadku wysokość psa w kłębie (czyli do łopatek, bez głowy). Otwór w takim rozmiarze i nieco większym niż tułów psa będzie optymalny.
Na etapie projektowania budy trzeba zaplanować jej przyszły kształt i dodatkowe funkcjonalności. Klasyczny, znany nam wszystkim model budy, ma dwuspadowy dach i wygląda trochę jak miniaturowy domek. To rozwiązanie dobre w przypadku, kiedy buda nie będzie niczym osłonięta, ponieważ daszek dobrze chroni przed wodą i śniegiem.
Jeśli jednak zastanawiasz się, jak zrobić budę, która zapewni Twojemu pupilowi więcej komfortu, warto rozważyć wersję z płaskim dachem. W ten sposób tworzy się dodatkowy "taras", a psy często chętnie korzystają z możliwości leżenia na takim podwyższeniu. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest wykonanie dachu otwieranego. Zapewnia on wygodny i łatwy dostęp do wnętrza, co znacznie ułatwia sprzątanie i utrzymanie porządku.
Sprawdzi się też dodatkowy fragment zadaszenia nad wejściem. Wyciągnięty daszek, najlepiej odpowiadający długości psa, da dodatkową osłonę przed słońcem i deszczem, a czworonóg będzie mógł wygodnie i bezpiecznie wylegiwać się pod nim.
Buda dla psa – budowa i montaż
Najlepszą opcją jest buda dla psa ocieplana. Jak zrobić ją w tej wersji? Podstawową różnicą będą dwuwarstwowe ściany, z wypełnione materiałem izolacyjnym, np. styropianem lub wełną mineralną. Koniecznie pamiętaj też o izolacji podłogi!
- Pierwszym krokiem jest docięcie na wymiar wszystkich elementów. Najlepiej wypisać je sobie na kartce. Jeśli budujesz budę docieplaną, pamiętaj, że wymiary ścian wewnętrznych będą się różnić od zewnętrznych, ponieważ musi jeszcze powstać przestrzeń na materiał docieplający. W takim przypadku warto założyć ok. 3 do 5 cm z każdej strony. Niezależnie od materiału, kolejno należy dociąć deski lub płytę na ściany oraz kantówki konstrukcji. Tutaj mała podpowiedź – grubość kantówek może jednocześnie wyznaczać przestrzeń między ścianami na docieplenie.
- Budowę zacznij od podłogi. Jej zarys wyznacz z odcinków kantówki, połączonych stalowymi kątownikami lub łącznikami. Do takiego szkieletu przykręca się dolną, najniższą warstwę desek lub płyty OSB.
- Po skręceniu pierwszych elementów nie spiesz się z dalszym montażem. Najpierw odpowiednio zabezpiecz drewno! Dlaczego na tym etapie? Ponieważ kiedy konstrukcja będzie już gotowa, dotarcie pędzlem w niektóre jej zakamarki może okazać się trudne lub nawet niemożliwe. Wnętrze budy warto zabezpieczyć środkiem, który na długie lata zapewni wytrzymałość i ochronę przed wilgocią i zmiennymi temperaturami, ale także inwazjami szkodników oraz grzybów. Surowe drewno pomaluj więc Impregnatem Ochronnym Do Drewna Gruntującym VIDARON, aby zapewnić ochronę biologiczną.
- Kolejny etap to pomalowanie budy Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Ogrodowym VIDARON. Doskonale zabezpiecza on powierzchnię drewna i nadaje mu ładny kolor.
- Wracamy do montażu! Kiedy masz pomalowaną z dwóch stron dolną część podłogi, ułóż na niej styropian lub płat wełny mineralnej. Tak przygotowaną izolację można przykryć od góry kolejną warstwą desek lub płyty.
- Kiedy podłoga jest gotowa, czas na kolejne elementy stelażu. W narożnikach za pomocą kątowników przykręć cztery odcinki kantówki, które będą trzymać ściany. W zależności od zaprojektowanej wersji dachu, konstrukcję od góry należy zamknąć płaskim lub dwuspadowym stelażem z kantówek.
- Zacznij od wykonania ścianek wewnętrznych. Postępujemy podobnie jak w przypadku podłogi: najpierw przykręcamy deski lub płytę, następnie malujemy, przytwierdzamy docieplenie i dopiero zamykamy drugą warstwą drewna. Funkcjonalna buda powinna mieć docieplane nie tylko ściany, ale i dach – warto o tym pamiętać.
Zastanawiasz się, jak zrobić budę dla psa z palet? Masz dwie możliwości. Prostsza to docięcie palet na wymiar i wypełnienie ich wewnętrznej przestrzeni materiałem izolacyjnym. W takim przypadku budę i tak trzeba będzie obić co najmniej z zewnątrz dla uzyskania zamkniętych powierzchni ścian. Drugą opcją jest demontaż palety i wykorzystanie uzyskanego materiału do budowy w sposób, jaki opisaliśmy wyżej.
Buda dla psa – jak zrobić izolację i wykończyć?
Do malowania elementów zewnętrznych warto sięgnąć po produkty, które je chronią i zabezpieczają, a jednocześnie gwarantują właściwy efekt estetyczny. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić budę dla psa z desek, tak aby była estetyczna, sięgnij np. po Bejcę do Drewna lub Lakierobejcę Dekoracyjno-Ochronną Superwydajną VIDARON. Oba produkty świetnie chronią materiał przed uszkodzeniami i wilgocią, a przy okazji podkreślają naturalne piękno drewna. Dostępne są w bogatej gamie kolorów, dlatego możliwa będzie realizacja nawet ekstrawaganckich pomysłów na psi domek.
Warto pamiętać, że izolacja budy to nie tylko docieplenie wewnątrz ścian. Gotową podłogę dobrze jest podbić grubą folią lub gumą. Stworzy się w ten sposób dodatkowa bariera ochronna od wilgoci. Na dach połóż syntetyczną, nieprzepuszczalną odmianę papy, ewentualnie lekkie ceramiczne lub plastikowe dachówki lub – w ostateczności – blachę. Pokrycie dodatkowym materiałem jest konieczne, ponieważ dach jest szczególnie narażony na kontakt z wodą.
Skoro wiesz już, jak zbudować budę dla psa, możesz zacząć szykować narzędzia i materiały. Twój czworonóg na pewno będzie zadowolony! Pamiętaj, aby odpowiednio zabezpieczyć i ozdobić nowe lokum domowego pupila, warto sięgnąć po produkty VIDARON!