Najpiękniejsza z zabawek dzieciństwa - jak wykonać ją własnoręcznie i zabezpieczyć, by była odporna także na deszcz i słońce? Pokazujemy, jak konika na biegunach zrobił Rob in Wood – sławny mistrz niepokornej stolarki. By ułatwić wam zadanie, instrukcję budowania konika pokazujemy także na filmie.
Któż z nas nie marzył o koniku na biegunach?! Dla wielu to marzenie się spełniło, a drewniany przyjaciel do dzisiaj jest „na wyposażeniu” domu? Konik na biegunach nie jest zabawką, której pozbywamy się jak ubrań czy gier, z których dziecko wyrosło.
Z konikiem wiąże się legenda dzieciństwa…
Tym bardziej zachęcamy do zbudowania tej użytecznej zabawki - według projektu mistrzów majsterkowania, Rob in Wooda i Waldemara Sokalskiego. Projekt jest tak pomyślany, by i zawodowiec, i amator poradził sobie z zadaniem.
Budowanie korpusu
Zaczynamy od pocięcia desek na elementy korpusu – najdłuższe o wymiarach 80x10 cm, krótsze: 55x10 cm - wszystkie potrzebne wymiary znajdziecie w ramce na końcu artykułu. Budujemy korpus konika deskami na krzyż po dwie deski, by utworzyć konstrukcję o szerokości 10 cm. Drewniane wstawki sprawiają, że koński korpus jest bardzo sztywny – cztery wkręty 40 mm z dwóch stron wystarczą, by mieć pewność, że nasz konik wytrzyma najbardziej dziki galop.
Tu kilka dobrych rad:
- Przed wkręceniem wkręta należy cienkim wiertłem wywiercić otwór, w który duży wkręt o długości czy to 40, czy 100 mm wejdzie bez ryzyka pęknięcia deski. To przepis na niezawodne łączenie elementów drewnianych!
- Należy użyć pogłębiacza stożkowego, by poszerzyć otwór – łebek wkręta ma zlicować się z deską.
- Deski należy oszlifować, a kanty zaoblić frezarką do krawędzi – musimy dbać o bezpieczeństwa małego jeźdźca.
- Deski korpusu ścięte pod kątem 45 stopni pozwolą osadzić głowę konia i sprawią, ze nasz konik będzie miał od razu uszy.
Płozy muszą być równe
Jak zrobić dwie równe płozy? Potrzebujemy kantówek o wymiarach 85x14x5 cm. Można ołówkiem na sznurku rysować łuk, ale o wiele prostszym sposobem, nie wymagającym też miejsca, będzie symetryczne wygięcie listewki na szablonie tak, by odchylić środek o 11 cm. Powstanie łagodny łuk, który należy odrysować. 5 cm wyżej powtarzamy operację i mamy już gotowy wzór płozy. Na końcu naszych płóz warto zrobić wyoblenia - będą pełniły funkcję hamulców w czasie bujania. Płozy montujemy do podstawy konstrukcji za pomocą śrub o długości 100 mm.
Każdorazowo z pomocą ścisków stolarskich symetrycznie mocujemy kolejne elementy: korpus, podstawę konika, płozy. Metoda na precyzyjne mocowanie jest taka: należy przyłożyć element „na sucho”, odrysować kształt na desce w miejscu złączenia i wyznaczyć ołówkiem środek, czyli tam, gdzie wkręcimy wkręty. To ważne, by te prace wykonywać dokładnie. Nasz konik – możemy być pewni - będzie w swej historii poddawany dużym obciążeniom.
Łeb i grzywa
Siedzisko ma długość 45 cm i jest ograniczone półokrągłym elementem, koniecznym by dziecko nie zsunęło się w trakcie bujania. Łeb konia to pole do popisu dla artysty… ale i w tym przypadku warto skorzystać z szablonu. Wywiercenie otworów na oczy i nozdrza to świetny pomysł, ponieważ robi się przy okazji poręczny uchwyt. I jeszcze grzywa – może zechcecie poświęcić domowego mopa, a może - jak Rob in Wood – zrobicie włosy z jutowego sznura, wciśniętego z odrobiną kleju termicznego do wywierconych w końskim łbie otworów. A kto chce, może zrobić także koński ogon…
Nie zapomnijcie o drążku przechodzącym przez łeb – to uchwyt dla rączek dziecka. Warto zrobić otwór dopiero wtedy, gdy konstrukcja jest już skręcona – będziecie mieć pewność, że otwór w deskach nie przesunął się.
Spójrzcie na zdjęcia - nasz konik to bardzo prosta logiczna konstrukcja. Łatwy do zbudowania pod warunkiem, że prace wykonacie dokładnie, z dbałością o symetrię. Bujanie się konika ma być jak szlachetny trucht, kłus, galop...
Zabezpieczanie konika z drewna
Chcemy by nasz konik był nie tylko zwierzęciem domowym, ale też by można było zostawić go na tarasie i w ogrodzie. Stąd po zaimpregnowaniu drewna Impregnatem Ochronnym do Drewna Gruntującym (pełna ochrona biologiczna przed sinizną, grzybami i owadami) Rob in Wood zastosował VIDARON Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną L19 w kolorze złoty dąb. Lakierobejca jest bardzo odporna na warunki atmosferyczne – nasz konik dobrze zniesie działanie wiatru, deszczu, śniegu i mrozu. Lakierobejca nadaje się do wszystkich gatunków drewna wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Daje pięknie wybarwioną gładką powierzchnię. Tworzy trwałą powłokę, do której trudniej przywiera brud i wnika woda, a drewno jest bardziej odporne na działanie promieniowania UV i wilgoć.
Zgodnie instrukcją na etykiecie opakowania, Rob in Wood zabezpieczył drewno dwukrotnie - z przerwą 12-godzinną. Pierwszy raz malował deski pędzlem – by preparat głęboko wniknął w drewno; drugi raz wałkiem, by uzyskać jednolitą gładką powierzchnię. Wysoką jakość i piękny efekt Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej VIDARON możecie zobaczyć na zdjęciach i na filmie. Vidaron na ten produkt daje gwarancję skutecznej ochrony przez 6 lat pod warunkiem, że zachowamy recepturę, czyli najpierw zastosujemy impregnat ochronny do drewna gruntujący, a następnie lakierobejcę.
Wymiary potrzebnych desek i kantówek
- Płozy: 85 × 14 × 5 cm
- Korpus, przekładki: 310 × 10 × 1,8 cm
- Siedzisko, podstawa, łączniki: 130 × 14,5 × 1,8 cm
Wymiary elementów
- Płozy: 85 × 5 × 4; krzywizna łuku: 11 cm (2 szt.)
- Siedzisko: 45 × 14,5 cm
- Deska na łeb: 27 cm
- Łączyny: 26 × 14,5 cm
- Dłuższe deski korpusu: 80 × 10 cm (2 szt.)
- Krótsze deski korpusu: 55 × 10 cm (2 szt.)
- Wstawka środkowa: 10 × 10 cm (1 szt.)
- Wstawka dolna między nogami: 16 × 10 cm (1 szt.)
- Ogranicznik siedziska: 10 × 5 cm
- Lina na grzywę: średnica 10 mm; długość: 20 cm; (8 szt.)
- Drążek na uchwyt dla rąk: średnica 20 mm; długość 25 cm
- Średnica oka: 25 mm
- Średnica nozdrzy: 18 cm