Stojaki na rowery sprawdzają się nie tylko w przestrzeni publicznej, ale także w domach. Kilka drewnianych listew, parę wkrętów i trochę zapału wystarczy ci do stworzenia własnej, bezpiecznej podpórki na dwa kółka. Sprawdź, jak zrobić stojak na rowery krok po kroku.
Coraz cieplejsza aura sprzyja przesiadce z samochodu na rower. W ten sposób rodzinne wycieczki czy dojazdy do pracy nabierają bardziej sportowo-rekreacyjnego charakteru. W przestrzeni miejskiej nietrudno o stojaki, przy których można odstawić rower na czas postoju czy zwiedzania. Wiele takich konstrukcji stoi także w okolicy dużych firm.
Kłopot pojawia się po powrocie do domu, gdzie często dedykowanego miejsca na jednoślad już nie ma. Rower albo trafia do garażu, albo zostaje po prostu oparty o ścianę. Odstawiony na szybko, mimo że wsparty na nóżce, niejednokrotnie przewraca się, przez co jego elementy mogą się zniszczyć.
By zachować porządek i zminimalizować ryzyko uszkodzenia roweru, zainstaluj specjalną podpórkę w garażu lub w swojej przydomowej przestrzeni. Co wybrać? Metalowy stojak na rowery (pojedynczy lub na kilka pojazdów) znajdziesz w dużych sklepach budowlanych. Możesz też stworzyć sobie własny gadżet z drewna, idealnie dostosowany do indywidualnych potrzeb. To zadanie nie jest specjalnie trudne. Jak zrobić stojak na rowery?
Drewniany stojak rowerowy – stwórz projekt
Pracę rozpocznij o dokładnego zaplanowania wyglądu podpórki na jednoślad. To dosyć łatwe zadanie, gdyż mało który stojak na rowery (pojedynczy czy też na większą liczbę pojazdów) ma skomplikowaną konstrukcję. Oczywiście możesz stworzyć złożony projekt, na przykład taki, który umożliwi odstawienie jednośladu na pewną wysokość. Jednak podczas codziennego używania dwóch kółek, o wiele praktyczniejszy okaże się prosty, drewniany stojak na rower.
Taki drewniany stojak rowerowy stworzysz na przykład z europalety lub desek i listewek. Pierwszy sposób jest najłatwiejszy – polega wyłącznie na odpowiednim poszerzeniu przerw między listwami i zamocowaniu wsporników. Z przygotowanej instrukcji dowiesz się, jak z listewek zrobić stojak na rowery. Drewniany stelaż stworzą dwa prostokąty (tył i podstawa podpórki), połączone dłuższym bokiem w kształt litery „L”. Przegrody powstaną z kolei z krótkich listewek, przymocowanych do konstrukcji pod kątem 45 stopni. Stojak będzie sprawiał wrażenie złożonego z trójkątów prostokątnych.
Dlaczego warto zrobić stojak samodzielnie? Przede wszystkim możesz sporo zaoszczędzić z uwagi na materiały – szczególnie wtedy, gdy pozostały ci listwy z innych projektów. Po drugie, własnoręcznie zrobiony drewniany stojak rowerowy idealnie dopasujesz do swoich potrzeb (wielkość, wysokość, ilość przegród).
Stojak na rowery DIY – potrzebne narzędzia i materiały
Skoro już wiadomo, jak będzie wyglądał stojak, pora zabrać się za pracę. Na początek przygotuj wszystko, co potrzebne majsterkowania. Jakie materiały i narzędzia okażą się przydatne? Do stworzenia konstrukcji wykorzystasz:
• drewniane listewki,
• wkręty i gwoździe,
• Impregnat Ochronny do drewna Gruntujący Vidaron,
• Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy Vidaron,
• piłę do drewna,
• wiertarko – wkrętarkę,
• papier ścierny,
• ołówek i miarkę,
• pędzel,
• kątownik nastawny.
Stojak na rowery - drewniany stelaż krok po kroku
Krok 1
Pracę rozpocznij od przycięcia drewnianych listewek na odpowiednie długości. Potrzebujesz dłuższych elementów na prostokątną ramę i podstawę stojaka oraz krótszych na „przegrody”, w które włożysz koła. Wymiary dostosuj do indywidualnych potrzeb. Pamiętaj, że listwy tworzące przegrody, muszą być ścięte pod kątem 45 stopni (z obu stron).
Po przycięciu listew przetrzyj je papierem ściernym. Dzięki temu wygładzisz powierzchnię i usuniesz drzazgi.
Krok 2
Po docięciu i wyszlifowaniu wszystkich elementów, pora skręcać drewniany stojak na rower. Najpierw połącz ze sobą wszystkie elementy ramy i podstawy. W następnej kolejności dodaj przegrody, które utworzą miejsce na koła jednośladów.
Krok 3
By uchronić stojak przed niszczeniem, spowodowanym m.in. zmiennymi warunkami atmosferycznymi, zaimpregnuj go. Do wzmocnienia i ochrony drewna nada się Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy Vidaron. Produkt ten wzmacnia, chroni, dekoruje i impregnuje materiał. Dodatkowo uwydatnia piękno drewna i sprawia, że staje się ono odporne na biokorozję.
Przed nałożeniem Impregnatu Ochrono-Dekoracyjnego Powłokotwórczego zastosuj Impregnat Ochronny do drewna Gruntujący Vidaron, zapewnia pełną ochronę materiału. Produkt gruntujący nie tylko wzmacnia drewno oraz zabezpiecza je przed sinizną i grzybami, ale także chroni przed owadami.
Po zastosowaniu obu produktów, twój nowy drewniany stojak na rower na długo stanie się praktycznym i estetycznym gadżetem. Dzięki niemu jednoślady znajdą wreszcie swoje miejsce.