Postaw karmnik dla ptaków na okno lub umieść go w ogrodzie, a zorganizujesz sobie i swoim bliskim ciekawą lekcję przyrody. Codzienna obserwacja skrzydlatych istot będzie niemałą atrakcją dla dzieci i dorosłych. Masz już pomysł na karmnik dla ptaków? Nie? Może zainspirują cię nasze propozycje.
Dokarmianie ptaków to nie jedyna korzyść, jaka płynie z posiadania karmnika. Dzięki tej małej budce, masz szansę z bliska przyglądać się naturze i nauczyć się rozpoznawać poszczególne gatunki skrzydlatych zwierząt. Poza ciekawą lekcją przyrody, to także dobra okazja do pokazania dzieciom, czym są obowiązki. Odpowiednim miejscem na karmnik, sprzyjającym codziennej obserwacji ptaków, będzie okienny parapet lub gałąź ogrodowego drzewa. Jeśli planujesz wystawić karmnik dla ptaków na balkon, a masz w domu kota, lub ktoś z sąsiedztwa, powieś budkę na takiej wysokości, by nie mógł on zaatakować głodnych, „skrzydlatych gości”.
Jaki wybrać karmnik dla ptaków na okno lub do ogrodu? Przede wszystkim taki, w którym zwierzęta będą się czuły bezpiecznie. Ptaki chętnie wybiorą miejsce otwarte i zapewniające duże pole widzenia. Jeśli konstruujesz własny karmnik dla ptaków, pamiętaj by był on łatwy w utrzymaniu czystości oraz osłonięty przed deszczem – by wysypana karma nie zmokła.
Materiałem, który doskonale nada się na zrobienie karmnika dla ptaków, jest drewno. I to pod różną postacią. Przygotowaliśmy dla ciebie pięć pomysłów na to, jak wykonać karmnik z drewna. Pamiętaj tylko, że jeśli decydujesz się na drewnianą budkę i ją musisz zabezpieczyć przed wilgocią. By korzystać z karmnika więcej niż jeden sezon, zaimpregnuj go produktami marki Vidaron przeznaczone do użytku zewnętrznego. Dobrym pomysłem będzie użycie Pokostu Lnianego Vidaron, który jest produktem naturalnym, ale dzięki swoim składnikom stanowi doskonałe zabezpieczenie drewna przed wilgocią i czynnikami atmosferycznymi. Sprawdź jak krok po kroku przygotować karmik dla ptaków: https://www.vidaron.pl/poradnik/ptasia-stolowka-od-podstaw
Prosty karmnik dla ptaków z trzech elementów
Dwa plastry drewna, słoik i sznurek wystarczą, by stworzyć ciekawy karmnik dla ptaków (na balkon lub do ogrodu). Taki, którego konstrukcja jest prosta i szybka. Słoik pełni w tym projekcie rolę dozownika ziaren. By całość poprawnie działała, stwórz w jednym z kawałków drewna wgłębienie. Musi być ono nieco mniejsze niż otwór słoika, by ten mógł się na nim wspierać. Duże wgłębienie połącz z kilkoma mniejszymi - to do nich przesypie się ziarno, którym z łatwością poczęstują się ptaki.
W drugim plastrze również stwórz wgłębienie – tym razem niewiele większe od średnicy słoika. Tak, by drewno stabilizowało dozownik od góry. W obu kawałkach drewna wywierć jeszcze otwory, przez które przeciągniesz sznurek. Na koniec pozostaje ci tylko złożyć konstrukcję i karmnik gotowy.
Pomysł na karmnik dla ptaków z wykorzystaniem patyków
Budowa karmnika dla ptaków wcale nie musi się wiązać z duży wydatkiem. Potwierdzeniem tej tezy niech będzie miejsce na ziarno zbudowane z patyków. Zebrane gałęzie przytnij na odpowiednią długość, a potem zwiąż je delikatnie naturalnym sznurkiem jutowym. By karmnik wyglądał ciekawiej, użyj zarówno drobnych patyków, jak i grubszych gałęzi.
Karmnik dla ptaków z patyczków po lodach
Dobrym materiałem na karmnik są także drewniane patyczki po lodach. Te niewielkiej, ale równej długości drewienka, dają duże pole do popisu, w kwestii konstrukcji budki na jedzenie. Jak może wyglądać taki karmnik dla ptaków z patyczków po lodach?
Z małych drewienek stworzysz przede wszystkim klasyczny domek z dachem, w którego podstawie zamieścisz ziarna. Samo miejsce na pokarm, może przybrać dowolny kształt, na przykład kwadrat lub sześciokąt.
Ziarno w kłodzie
Zdecydowana większość karmników zbudowana jest z cienkich desek lub patyków. A pokarm dla ptaków możesz także umieścić w solidnej, ale odpowiednio wydrążonej kłodzie.
Taki pomysł na karmnik dla ptaków jest łatwy do zrealizowania. Wystarczy, że wytniesz środek belki oraz odetniesz fragment materiału z pozostałego drewna (wzdłuż), tak by ptaki miały swobodny dostęp do ziaren. Boki takiej kłody warto zabezpieczyć plastrami drewna.
Piętrowy karmnik
Ten pomysł na karmnik dla ptaków najlepiej sprawdzi się w ogrodzie. Budowa piętrowego karmnika nie jest skomplikowana. Chodzi wyłącznie o to, by podczas tworzenia klasycznej, drewnianej budki z daszkiem, wzbogacić schemat o dwa dodatkowe piętra. Większą ilość miejsca wykorzystaj na przykład na swobodne rozmieszczenie pokarmu – tak by się nie mieszał.