Wróć do artykułów

Kornik w drewnie – co robić? Jak zabezpieczyć drewno przed kornikami?

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Z artykułu dowiesz się:

  1. Kornik w drewnie – zagrożenie i skutki
  2. Jak rozpoznać obecność korników w drewnie?
  3. Skuteczne metody zwalczania korników
  4. Jak zabezpieczyć drewno przed kornikami?

Kornik to zwyczajowe określenie różnych gatunków chrząszczy żyjących w drewnie. Potocznie w ten sposób określa się wiele rodzajów owadów, z których tak naprawdę nie wszystkie są właściwymi kornikami. Metody zabezpieczania przed nimi drewna i ich zwalczania są jednak podobne. Warto wiedzieć, jak rozpoznać obecność korników w drewnie, jak się pozbyć tych owadów i jak się przed nimi bronić.

Co na korniki w drewnie? Najlepsze będą substancje biobójcze.
Co na korniki w drewnie? Najlepsze będą substancje biobójcze.

Kornik w drewnie – zagrożenie i skutki

Właściwe kroniki to rodzina niewielkich chrząszczy – ryjkowcowatych, obejmująca kilka gatunków. Należy do niej między innymi popularny w lasach kornik drukarz, który potrafi dokonywać poważnych szkód w drzewostanach świerkowych. Inne, mniej popularne gatunki, takie jak cetyniec czy kornik sześciozębny żerują na sosnach, ale są także odmiany atakujące jodły i modrzewie, a nawet niektóre drzewa liściaste. 

Owady te mają kilka milimetrów długości i brązowy lub ciemnoszary kolor pancerza. Ponieważ owady z rodziny właściwych korników zdecydowanie preferują żywe drzewa, popularne „korniki”, które można spotkać w domach, w rzeczywistości należą do innych gatunków.

Suche drewno i jego wyroby chętnie zasiedlają owady takie jak kołatek domowy, spuszczel pospolity czy też miazgowiec parkietowiec. Pomimo pewnych różnic w budowie ciała, preferowanych warunkach życia i innych cech gatunkowych, insekty te powodują podobne uszkodzenia i zniszczenia. Drewno skolonizowane przez owady ulega degradacji. Dorosłe osobniki lub ich larwy żywią się tym materiałem, najczęściej dążąc w nim otwory lub tunele. Zaatakowane mogą zostać zarówno drewniane elementy konstrukcyjne budynków, takie jak ściany, belki czy więźba dachowa, ale także drewniane meble, podłogi, balustrady czy elementy wyposażenia wnętrz. 

Drewno, w którym rozwijają się korniki, staje się mniej odporne mechanicznie. Jednocześnie materiał taki jest narażony na rozwój kolejnych szkodliwych organizmów, takich jak grzyby i bakterie. W efekcie elementy drewniane kruszą się lub pękają, może też dochodzić do ich próchnienia. W przypadku dużych uszkodzeń w elementach konstrukcyjnych budynków, w skrajnych przypadkach zachodzi nawet zagrożenie zawaleniem. Drewniane meble czy mniejsze elementy przestają być estetyczne i łatwiej się łamią.

Drewno zaatakowane przez szkodniki.
Drewno zaatakowane przez szkodniki.

Jak rozpoznać obecność korników w drewnie?

Jak zabezpieczyć drewno przed kornikami? Najpierw musisz nauczyć się je rozpoznawać. Obecność szkodników drewna może początkowo zostać niezauważona, co utrudnia ich zwalczanie. Na taką niewidzialną inwazję szczególnie narażone są miejsca, w których ludzie przebywają rzadko lub prawie wcale. Dlatego owady chętnie kolonizują pomieszczenia takie jak strychy czy budynki gospodarcze. Ich pojawieniu sprzyja nieodpowiednie zabezpieczenie pomieszczeń oraz upływający czas. Łatwiej kolonizują drewno zawilgocone, naruszone przez pleśnie i grzyby oraz uszkodzone mechanicznie. Jednak nawet dobrze wysuszone, nowe drewniane elementy konstrukcyjne czy meble mogą być narażone na ich obecność.

Pierwsze objawy żerowania korników to drobne otwory na powierzchni drewna. Na początku może nie być ich wiele i mogą być trudno dostrzegalne, prawdziwe spustoszenie odbywa się bowiem w środku. Owady jedzą drewno i drążą w nim tunele, a widocznym objawem ich obecności mogą być drobne, pyliste trociny wydobywające się na powierzchnię drewnianych elementów lub znajdujące się w ich pobliżu. Jeżeli więc podczas wizyty na strychu lub w drewnianym garażu znajdziesz niewielkie kupki drzewnego pyłu, warto dokładniej zbadać otoczenie pod względem obecności korników.

Pośród innych objawów pojawienia się szkodników drewna może być charakterystyczny, choć dość cichy dźwięk – wydaje go, najczęściej nocą, kołatek domowy. Czasami można też dostrzec latające lub wędrujące w pomieszczeniach dorosłe osobniki. Objawem, który wskazuje, że korniki doprowadziły już do dużych zniszczeń, może być też nagłe uszkodzenie drewnianego elementu, np. pęknięcie belki, łaty czy ogrodowego mebla.

Korników wypada się też spodziewać w obiektach starych i długo nieużytkowanych. Jeśli kupujesz stary dom czy garaż, koniecznie sprawdź go pod kątem zniszczeń dokonanych przez owady. W takim momencie przyda się też wiedza, jak zabezpieczyć stare drewno przed kornikami.

Skuteczne metody zwalczania korników

Co na korniki w drewnie? Sposobów na uśmiercanie niechcianych owadów jest sporo. Metody domowe to umieszczanie w pobliżu drewna silnie pachnących ziół czy wstrzykiwanie w otwory w drewnie nafty lub terpentyny. Jak wszystkie sposoby domowe, także i te mają dyskusyjną skuteczność i mogą ewentualnie zadziałać tylko w przypadku niewielkiej liczby owadów.

Jak się pozbyć korników w drewnie, kiedy problem jest już poważny? Na zaatakowane części konstrukcji lub nawet całe budynki możesz zastosować odpowiednie substancje biobójcze. Dostępne są usługi fumigacji, czyli zabijania szkodników drewna przy pomocy specjalnego gazu. Jest to metoda skuteczna, ale wymagająca odpowiedniego przygotowania, a jednocześnie dość trudna i kłopotliwa. 

Zajęte przez owady drewno możesz też pomalować – na rynku dostępna jest cała gama środków w postaci żelów lub oprysków, które naniesione na drewno w różny sposób ograniczają populację szkodników. Ich zakres działania, poza bezpośrednim uśmiercaniem, to także oddziaływanie na proces rozmnażania owadów oraz dojrzewania ich jaj i larw. 

Wśród dostępnych metod można też wskazać eliminację owadów za pomocą mikrofal. Wszystkie te sposoby są jednak dość drogie i nie zawsze możliwe do wykorzystania.

Jeżeli owadów jest naprawdę dużo lub dokonały już istotnych zniszczeń, zainfekowane drewniane elementy należy wymienić. W tym celu wycina się – o ile to możliwe – zajęte części konstrukcji i wymienia na nowe. Warto pamiętać, że pozbywając się z domu elementów skolonizowanych przez szkodniki, nie należy ich po prostu wyrzucać lub składować, ponieważ owady mogą dalej się w nich rozwijać i kolonizować następne budynki. Zajęte drewno najlepiej spalić, a jeśli to niemożliwe – oddać do utylizacji.

Drewniany mebel ze śladami żerowania owadów.
Drewniany mebel ze śladami żerowania owadów.

Jak zabezpieczyć drewno przed kornikami?

Pierwsze kroki podejmij już na etapie budowy domu lub innej konstrukcji. Dobierz materiał drewniany dobrej jakości – suchy, dobrze wysezonowany, bez uszkodzeń i przebarwień oraz widocznych śladów działania szkodników lub pleśni. Drewniane elementy trzeba następnie dobrze zabezpieczyć. Stosuje się w tym celu specjalne preparaty i jest to najważniejszy etap działań profilaktycznych.

Gama dostępnych na rynku środków do zabezpieczania drewna jest naprawdę duża, można wręcz dobierać środki pod zagrożenie atakiem określonego owada. Są też produkty uniwersalne, których działanie wykracza nawet poza samo tylko zwalczanie korników. Najogólniej preparaty do zabezpieczania drewna można podzielić na penetrujące i działające powierzchniowo.

Przykładem dobrego środka pierwszego rodzaju jest Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący VIDARON, który głęboko penetruje strukturę materiału, co uniemożliwia owadom dostęp i odżywanie się nim. Dodatkowo chroni także przed wilgocią oraz innymi czynnikami biologicznymi, takimi jak grzyby czy sinizna drewna. Ta uniwersalność to cecha nowoczesnych preparatów zabezpieczających – część z nich zapewnia dodatkowo np. zwiększoną odporność na ogień.

Środki stosowane powierzchniowo na drewno mogą być stosowane w połączeniu lub odrębnie od głęboko penetrujących impregnatów. W zależności od przewidzianego zastosowania drewna, jego gatunku oraz intensywności późniejszego użytkowania, możesz zastosować  lakierobejce. Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna tworzy na drewnie trwałą i elastyczną powłokę odporną na ścieranie. Skutecznie zabezpiecza drewno przed działaniem słońca (UV), wody, śniegu i mrozu jednocześnie zachowując naturalny rysunek słojów drewna.

Jak zabezpieczyć stare drewno przed kornikami? Lepiej zapobiegać ich obecności niż walczyć ze szkodami, które spowodują. Aby zneutralizować to zagrożenie na długie lata, warto zapoznać się z ofertą produktów VIDARON. Bezpieczne dla użytkowników i proste w zastosowaniu, skutecznie zabezpieczają drewno i wykonane z niego przedmioty. Co ważne, zapewniają też bardzo dobry efekt estetyczny, więc chronione za ich pomocą drewno będzie też dobrze wyglądać.

Galeria zdjęć (6)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Stare, drewniane krzesło − jak nadać mu drugie życie? Odnawiamy meble!

Stare, drewniane krzesło − jak nadać mu drugie życie? Odnawiamy meble!

Przeczytasz w 7 min

Metamorfoza starej boazerii krok po kroku

Metamorfoza starej boazerii krok po kroku

Przeczytasz w 6 min

Jak frezować drewno? Frezowanie drewna krok po kroku z Vidaron!

Jak frezować drewno? Frezowanie drewna krok po kroku z Vidaron!

Przeczytasz w 6 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie