Wróć do artykułów

Lakierobejca: 10-letnia trwała ochrona drewna

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Nie warto zaprzeczać faktom: drewno jest naturalnym budulcem i jako takie wymaga szczególnej ochrony. Dawniej z tego powodu wielu ludzi rezygnowało z drewna w ogrodzie czy domu w przekonaniu, ze każdego roku trzeba będzie impregnować i lakierować drewniane meble, schody czy zwłaszcza drewnianą altanę. Na szczęście ultratrwała Lakierobejca Ochronno – Dekoracyjna Vidaron zapewnia aż 10 lat gwarancji na doskonałe zabezpieczenie drewna!

Drewno narażone na działanie wody

Dlaczego drewno niszczeje wewnątrz?

Drewno odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju wielu grup organizmów żywych. Dostarcza im związków odżywczych, stanowi podłoże lub miejsce schronienia. Oddziaływanie czynników przyrody nieożywionej, obecność różnego rodzaju organizmów takich jak: grzyby, owady, gryzonie prowadzi do zmian zachodzących w drewnie nazywanych niszczeniem, biokorozją, biodegradacją lub biodeterioracją. Niechronione drewno nawet w kilka lat może ulec całkowitemu rozkładowi, co ma swoje zalety jeśli są to powalone burzą drzewa w rezerwacie przyrody czy lesie – tworzą one ściółkę leśną. Jednak od drewna używanego przez człowieka do tworzenia konstrukcji budowlanych, mebli, tarasów, architektury ogrodowej itp. oczekuje się przede wszystkim trwałości i pewności że to, co zostało z niego wykonane, posłuży ludziom lata. Dlatego takie drewno musi być szczególnie chronione, najlepiej poprzez odpowiednią impregnację. Zwykły lakieru do ochrony przed biotycznymi (biologicznymi) czynnikami degradacji nie wystarczy.

Drewno poddawane działaniu promieni słonecznych

Co sprawia, że drewno niszczeje na zewnątrz?

Grzyby, pleśń i szkodniki to jednak nie jedyne powody erozji drewna. Szkodliwe działanie czynników abiotycznych (atmosferycznych), duża wilgotność lub zbytnia suchość powietrza oraz różnice temperatur również nie sprzyjają trwałości drewna. Do tego dochodzi fakt, że długotrwałe oddziaływanie substancji chemicznej (kwasów, zasad, soli) prowadzi także do całkowitej destrukcji drewna, mimo że z zasady drewno jest dużo bardziej odporne (niż np. wapienie czy piaskowce) na działanie kwaśnych deszczy i innych związków chemicznych, występujących w środowisku naturalnym. Dobrym przykładem jest połączenie metalu z drewnem: sytuacja, która jest częsta w konstrukcyjnym zastosowaniu drewna. Jeśli drewno jest wilgotne (powyżej 10%), oddziałuje na metale tworząc korozję. Produktem korozji metalu są sole, które powodują zniszczenie celulozy (główny składnik budulcowy drewna). Równie negatywny wpływ na drewno ma wszechobecne promieniowanie UV, które powoduje zmiany koloru drewna oraz co gorsze, niszczenie ligniny drewna. Lignina spaja komórki drewna (to taki „klej w drewnie”) i gwarantuje jego stabilność. W wyniku jej zniszczenia powierzchnia drewna szarzeje i staje się krucha, przez co osłabia jego strukturę.

Zniszczone drewno

Czy można zapobiec niszczeniu drewna?

Postęp w dziedzinie środków ochrony drewna jest ogromny i z całą pewnością można dziś stwierdzić, że są już sposoby na ograniczenia, a nawet całkowite wyeliminowanie wszystkich czynników degradacji drewna: zarówno tych biotycznych, jak i atmosferycznych. Warto jednak rozejrzeć się wśród dostępnych na rynku preparatów, ponieważ tylko niewiele z nich zapewnia długoletnią ochronę.

Lakierobejca Ochronna Ultra Trwała Vidaron

Wysokiej jakości Lakierobejca Ochronna Ultra Trwała Vidaron surface protector przeznaczona jest do ochrony drewna przed czynnikami fizycznymi, uszkodzeniami mechanicznymi i zagrożeniami biologicznymi. Jest to jedyny na rynku produkt tego typu, który gwarantuje  10-letnią Gwarancję Skutecznej Ochrony. 

Lakierobejca Ochronna Ultra Trwała Vidaron  zawiera m.in. żywicę silikonową, która gwarantuje elastyczność oraz wodoodporność powłoki. Dodatkowo Lakierobejca zawiera powłokowy biocyd, dzięki któremu utworzony film ochronny jest odporny na grzyby pleśniowe, siniznę i glony.

Dzięki opisywanej lakierobejcy zabezpieczymy drewno zarówno przed szkodnikami, grzybami, sinizną, jak również przed wilgocią, słońcem oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Największą zaletą Lakierobejcy Ochronnej Ultra Trwałej Vidaron jest bardzo długa trwałość – to 10-letnia gwarancja, że nasze drewno będzie bezpieczne. Jeśli dołożymy do tego łatwą aplikację – pędzlem lub wałkiem malarskim, otrzymamy produkt idealny dla każdego posiadacza drewnianych mebli, tarasu czy altany. W zamian otrzymamy powłokę lakierniczą o wyrazistym połysku, w jednym z 11 dostępnych kolorów.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Ochrona i dekoracja drewna wewnątrz i na zewnątrz. Co daje lepszą ochronę: impregnat czy lakierobejca?

Ochrona i dekoracja drewna wewnątrz i na zewnątrz. Co daje lepszą ochronę: impregnat czy lakierobejca?

Przeczytasz w 5 min

Impregnat czy lakierobejca? Różne wymiary ochrony drewna

Impregnat czy lakierobejca? Różne wymiary ochrony drewna

Przeczytasz w 5 min

Lakierobejca - zabezpieczanie drewna w praktyce

Lakierobejca - zabezpieczanie drewna w praktyce

Przeczytasz w 7 min

Jak malować drewno wydajnie? Malowanie lakierobejcą krok po kroku

Jak malować drewno wydajnie? Malowanie lakierobejcą krok po kroku

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie