Wróć do artykułów

Pędzel czy wałek - czym najlepiej lakierować drewno?

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Lakierowanie drewna – pędzlem czy wałkiem? To pytanie zadaje sobie każdy majsterkowicz, który przystępuje do zabezpieczenia powierzchni drewna przy pomocy lakieru. Wszystko zależy od tego jaki jest kształt lakierowanego przedmiotu i jego powierzchnia.

Lakierowanie podłogi wałkiem

Lakierowanie drewna pędzlem czy wałkiem?

Lakierowanie drewna wałkiem sprawdzi się na pewno w przypadku dużych, prostych w kształtkach powierzchni (podłogi, boazerie, elewacje). Chodzi tu głównie o szybkość i dokładność malowania. W przypadku dużych powierzchni wałek sprawdzi się lepiej, ponieważ postęp prac będzie szybszy. Poza tym wałek powoduje, że lakier rozprowadzany jest równomiernie bez smug i zacieków a malowanie staje się bardziej wydajne. Wałek może być również bardziej pomocny, gdy malujemy powierzchnie drewniane znajdując się wysoko, poza naszym zasięgiem, np. boazerie czy elewacje. Wówczas wykorzystując „ramię teleskopowe” możemy dosięgnąć tych miejsc bez potrzeby użycia drabiny. Ramię takie wykorzystuje się również w lakierowaniu podłóg.

Lakierowanie drewna pędzlem będzie wygodniejsze, gdy mamy do czynienia z elementami o skomplikowanych kształtach i niewielkich powierzchniach. Kiedy zależy nam bardziej na dokładności w malowaniu skomplikowanych detalu niż na szybkości wykonywania prac.

Lakierowanie deski pędzlem

Jednak niezależnie od tego jaki sposób lakierowania drewna wybierzemy, to należy pamiętać, że warto stawiać na pędzle i wałki od sprawdzonych producentów. Wówczas jakość malowania jak, komfort pracy, jak i trwałość narzędzi będą dużo lepsze.

Lakierowanie drewna wałkiem – jaki wałek wybrać?

Wybierając wałek do lakierowania drewna należy zwrócić przede wszystkim uwagę z jakim lakierem mamy do czynienia. Jeżeli jest to produkt wodorozcieńczalny wówczas należy wybrać wałek z pianki, pokryty powłoką welurową z krótkim runem. W sprzedaży możemy znaleźć również wałki sznurkowe do lakierów wodorozcieńczalnych. Jednak w tym przypadku sznurki muszą mieć włosie z włókien sztucznych.

Do lakierowania drewna preparatami rozpuszczalnikowymi używamy wałków, które są odporne na rozpuszczalniki, welurowych, o krótkim runie.

Wałek do lakierowania podłogi

Lakierowanie drewna pędzlem – jaki pędzel wybrać?

Wybierając pędzel należy zwrócić przede wszystkim uwagę na jakość jego wykonania. Robimy to w kilku prostych krokach:

• sprawdzamy stan i jakość włosia – pociągając za włosie sprawdzamy czy trzyma się i nie wypada;

• zwracamy uwagę czy włosie jest gęste i równe na całej powierzchni pędzla;

• sprawdzamy jakość trzonka.

W przypadku lakierowania drewna wybieramy pędzle o naturalnym włosiu końskim lub świńskim, odpornym na zginanie i zagniecenia. Pędzle naturalne mogą gubić włosie, dlatego przed malowaniem warto przeszlifować przeszlifowanie włosie papierem ściernym. Dzięki temu zmiękczymy jego końcówki i usuniemy luźne włosy, które mogłyby pozostać na malowanej powierzchni.

Lakierowanie pędzlem większej drewnianej powierzchni

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Odnawianie mebli lakierowanych - krok po kroku

Odnawianie mebli lakierowanych - krok po kroku

Przeczytasz w 4 min

Lakierowanie mebli drewnianych - krok po kroku

Lakierowanie mebli drewnianych - krok po kroku

Przeczytasz w 4 min

Lakierowanie podłogi drewnianej - poradnik krok po kroku

Lakierowanie podłogi drewnianej - poradnik krok po kroku

Przeczytasz w 4 min

Lakierowanie drewna – poznaj najczęstsze błędy

Lakierowanie drewna – poznaj najczęstsze błędy

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie