Wróć do artykułów

Połączenie drewna i tynku na elewacji - 5 inspirujących pomysłów

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Projekt elewacji domu odgrywa kluczową rolę i ma duży wpływ na postrzeganie jego wyglądu. Jeśli chcesz, by Twój dom wyglądał szykownie, szlachetnie, nowocześnie, ciepło czy przyjaźnie, ważny jest zarówno odpowiedni dobór materiałów, jak i użyte kolory. Ilość produktów przeznaczonych do wykończenia elewacji domów jest ogromna, a dzięki technologicznym innowacjom ich jakość stale się poprawia. Dzięki tej różnorodności jesteśmy w stanie stworzyć naprawdę ciekawy efekt wizualny, nawet wtedy, gdy budynek ma prostą konstrukcję zbudowaną na planie kwadratu. Szukając sposobu na ciekawą i oryginalną elewację domu warto wziąć pod uwagę łączenie ze sobą dwóch lub trzech materiałów.

Interesująca propozycją dekoracji domu jest wykończone go za pomocą drewna i tynku. Chłód tynków i ciepło drewna tworzą wyważoną i harmonijną kombinację, która nie tylko zapewnia ładny i niepowtarzalny wygląd, ale również pozwala optycznie urozmaicać formę budynku. Pamiętaj jednak, że drewno okładzin elewacyjnych wymaga konserwacji, dlatego decydując się na taki sposób dekoracji domu, nie zapomnij o produktach ochronnych Vidaron.

W stylu stodoły

Trend na domy inspirowane konstrukcją klasycznych wiejskich stodół pozwala na wykorzystanie prostych, niewyszukanych materiałów elewacyjnych. Budynki takie, najmodniejsze we wsiach pod dużymi miastami, nawiązują do tradycyjnego, ludowego budownictwa. Proste ściany, dwuspadowy dach, brak dekoracji i wykuszów. Ten styl budownictwa jest otwarty na łączenie tynków i drewna na elewacji. Od Ciebie zależy jak i w jakiej proporcji skomponujesz ze sobą te dwa materiały. Jeśli zdecydujesz się układać deski na całej powierzchni fasady, zastanów się, czy układać je pionowo czy poziomo. Poziome optycznie poszerzą i obniżą budynek, pionowe go wyszczuplą i sprawią, że będzie się wydawać wyższy. Zadbaj również o właściwe zabezpieczenie drewna. Wybierz Impregnat Ochronno-Dekoracyjno-Powłokowórczy Vidaron, np. w kolorze Robinia Akacjowa V03.

Dom inspirowany stodołą

Współczesna kostka

Do łask projektantów domów wraca forma kostki popularna w latach 80-tych, jednak w nowej odświeżonej odsłonie. Urozmaicona niesymetrycznym usytuowaniem otworów okiennych, przestronnymi balkonami i tarasami oraz ciekawymi rozwiązaniami dekoracyjnymi elewacji – również połączeniem tynku i drewna. Spójrz jak ten rodzaj wykończenia elewacji doskonale komponuje się z zielenią roślin, zwłaszcza jeśli drewno pokryjesz Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną Vidaron w kolorze Palisander królewski L08.

Zastosowanie drewna na elewacji nowoczesnego domu

Modernizm lubi drewno

Nowoczesne formy domów zawsze dobrze wyglądają w połączeniu z naturalnymi materiałami, które eksponują surowe bryły i proste linie. Prezentowany przez nas projekt jest nieoczywistą, wyszukaną kombinacją dla koneserów pięknej, szlachetnej architektury. Drewniany akcent elewacji pomalowany Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną w kolorze Orzech Włoski L04 ocieplił chłodną biel tynków i szarości kostki.

Modernistyczny projekt domu z drewnianym akcentem

Drewniane detale

Niezależnie od tego w jakim stylu jest bryła budynku drewno zawsze wygląda dobrze, będąc swoistym łącznikiem domu z ogrodem. Drewaniane tarasy, balokny, belki konsrukcyjne, powierzchnie dekoracyjne zachwycają i sprawiają, że przestrzeń jest cieplejsza i bardziej swojska. Co powiesz na drewniany balkon i pergolę na tle białego tynku? Możesz pod nią dodatkowo zasadzić winorośl. Jeśli planujesz podobną konstrukcje przed swoim domem, nie zapomnij pomalować jej Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną Vidaron w kolorze Teak Naturalny L05.

 Drewniane elementy łączace dom z ogrodem

Rustykalny sznyt

Nawet nowoczesną formę domu możemy wzbogacić o elementy, które pochodzą z rozbiórki innego starego domu lub stodoły. Odpowiednio zakonserwowane i przygotowane będą tworzyć efektowną dekorację lub przypominać o miejscu, którego już nie ma, np. o zabudowaniach gospodarczych naszych dziadków. Biała tynkowa elewacja częściowo pokryta starymi deskami wygląda naprawdę dostojnie. Decydując się na powtórne użycie drewna, zadbaj o jego odpowiednią konserwację. W tym celu na początku zagruntuj deski Impregnatem Ochronnym-Gruntującym Vidaron a następnie użyj Impregnatu Powłokotwórczego Vidaron w kolorze V08 Palisander Królewski.

Rustykalne drewniane elementy elewacji

Połączenie tynków i drewna to doskonała alternatywa dla elewacji pokrytych jednym rodzajem materiału wykończeniowego. To również sposób na nowoczesny, oryginalny i przyciągający uwagę dom.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie