Wróć do artykułów

Przecierki i suchy pędzel - metody dekoracyjnego malowania drewna

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

Naturalne drewno jest piękne i szlachetne. Jednak odpowiednio pomalowane drewno też ma swój niewątpliwy urok! Drewno bielone jest ikoną skandynawskiego stylu, a przecierane komody idealnie wpasują się w postmodernistyczne wnętrza. Poza tym, malowanie dekoracyjne drewna jest bardzo dobrym sposobem na jego renowację.

Malowanie drewna pędzlem

Sposoby artystycznego malowania drewna

Najbardziej popularne metody artystycznego malowania drewna to decoupage, bejcowanie, patynowanie, przecieranie i malowanie metodą suchego pędzla. Na czym polega każda z tych metod, jaki daje efekt i co jest do jej wykonania potrzebne? Krótki przewodnik poniżej.

Decoupage

Decoupage to technika malowania artystycznego drewna, polegająca na przyklejaniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię drewna wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Tak przyklejony wzór pokrywa się wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. Oprócz serwetek lub papierowego wzoru do zdobienia drewna techniką decoupage potrzebny jest klej typu wikol oraz dobry lakier, np. Vidaron Lakier Bezpodkładowy lub Vidaron Lakier Akrylowy.

Decoupage - komoda

Bejcowanie

Bardzo popularną i prostą metodą artystycznego malowania drewna jest bejcowanie. Ten sposób świetnie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku nowych mebli z surowego drewna, którym chcemy nadać piękny kolor. Bejca do drewna Vidaron dostępna jest w kilkunastu kolorach. Bejca VIDARON to produkt dzięki któremu możemy uzyskać piękne efekty dekoracyjne w bardzo łatwy i szybki sposób. Bejca stopniowo i równomiernie wnika w drewno, nie podnosząc jego włókien. Dzięki temu podczas aplikacji nie powstają plamy, a wybarwienie drewna jest jednolite. Bejca tworzy eleganckie satynowe powłoki, podkreślające naturalny rysunek słojów drewna. Zabejcowane drewno warto zabezpieczyć Lakierem Bezpodkładowym Vidaron.

Bejcowanie okiennic

Patynowanie metodą shabby chic

Patynowanie mebli oznacza dodawanie im cech dawności i uszlachetnianie drewna za pomocą różnych technik patynowania i nakładania w odpowiedniej kolejności wybranych warstw malarskich. Patynowanie mebla może zupełnie odmienić jego charakter, pomóc dopasować mebel do wybranej stylistyki wnętrza czy po prostu odświeżyć jego wygląd i zapewnić wyższą odporność na czynniki zewnętrzne. Aby spatynować meble metodą shabby chic, tak popularną we wnętrzach w stylu skandynawskim, wystarczy farba, odrobina cierpliwości i estetycznego wyczucia. Po uprzednim przygotowaniu mebla do prac z patyną, ciemniejszą farbą do drewna malujemy ranty i krawędzie mebla oraz wystające elementy rzeźbiarskie (aplikacje, cokoliki, drewniane uchwyty itp.). Następnie cały mebel pokrywamy białą bądź jasną, pastelową farbą do drewna. Gdy jasna warstwa malarska dokładnie wyschnie, drobnoziarnistym papierem ściernym (ok. 200 - 250) delikatnie przecieramy fragmenty drewnianego mebla, gdzie uprzednio położyliśmy ciemną bejcę. Nierównomierne, lekko niedbałe przetarcia pozwolą na uzyskanie przyjemnej i estetycznej, delikatnej patyny „starego mebla”.

Patynowane meble

Przecierka

Najlepsza z metod dekoracyjnego malowania drewna w stylu prowansalskim i rustykalnym. Przecierki pozwalają na ukazanie spodnich warstw farby, co sprawia, że komody, szafy i krzesła wyglądają na o wiele starsze, niż są w rzeczywistości. Przecierki wykonuje się najczęściej na krawędziach mebla oraz wszelkich listwach ozdobnych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować je również na gładkiej powierzchni drzwi szafy, czy blatu biurka. W miejscach, w których planujemy przecierki, nanosimy rozwodnioną farbę w wybranym kolorze – brązowym, beżowym, szarym czy błękitnym. Pomalowane uprzednio i już suche elementy mebla pokrywamy woskiem: może to być specjalny preparat z woskiem, który kupimy w sklepie, albo wosk ze zwykłej świeczki. Chodzi o to, by uniemożliwić kolejnym warstwom farby przenikanie do drewna w miejscach, w których chcemy uzyskać przecierane powierzchnie. Kolejnym etapem prac jest bielenie drewna. To najbardziej pracochłonna część przedsięwzięcia, ale to od niej zależy efekt końcowy. W zależności od oczekiwanego efektu, można nałożyć tylko jedną warstwę białej farby lub pokryć nią mebel bardzo dokładnie. Po wyschnięciu zabieramy się za przecieranie. Za pomocą tępego nożyka zeskrobujemy farbę w miejscach, w których nałożyliśmy ciemniejszą warstwę, pokrytą woskiem. Uważamy, by nie wywierać na narzędzie zbyt silnego nacisku, bo może to skutkować usunięciem większej powierzchni białej farby, niż byśmy chcieli. Na koniec za pomocą papieru ściernego wygładzamy krawędzie mebla tak, by nie dopuścić do zahaczania o nierówności i łuszczenia się farby. Jeśli chcemy, możemy dodatkowo zabezpieczyć mebel Lakierem Akrylowym Vidaron z jedwabistym połyskiem.

Przecierka drewna

Malowanie metodą suchego pędzla

Malowanie metodą suchego pędzla to banalnie prosty sposób na dodanie uroku przedmiotom, które mają sporo zawijasów, reliefów, zdobień, wklęsłości i wypukłości. Wystarczy odrobina farby, a wszystko będzie pięknie wyeksponowane. Powierzchnię przeznaczoną do artystycznego malowania zawsze trzeba przygotować - zmatowić papierem ściernym i pozbawić ją nierówności czy drzazg. Pierwszą warstwą – podkładową – może być Bejca do drewna Vidaron w ciemnym kolorze lub dowolna farba akrylowa do drewna. Następnie suchym pędzlem, który ma dość sztywny włos należy nałożyć jaśniejszą farbę. Delikatnie „omiatamy” pędzlem ramkę, tak by farba nie wypełniła zagłębień do końca, a pozostała jedynie na wypukłościach. Nie wolno zanurzać całego pędzla w farbie, ponieważ jeśli na pędzlu będzie za dużo farby, to stworzy pas jednolitego koloru zamiast pożądanego efektu "drapania". Dla uzyskania lepszego efektu nadmiaru farby można pozbyć się malując kartonik lub deseczkę, a dopiero tym, co zostanie na pędzlu, malować przedmiot. Im gęstsza jest farba, tym lepszy będzie efekt.

Malowanie metodą suchego pędzla

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Sprawdzone metody szlifowania drewna

Sprawdzone metody szlifowania drewna

Przeczytasz w 5 min

Ręcznie czy natryskowo? - metody nakładania impregnatów do drewna. Poradnik

Ręcznie czy natryskowo? - metody nakładania impregnatów do drewna. Poradnik

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie