Klasyka wciąż jest w modzie, a to, co stare i zabytkowe nadal zachwyca i jest chętnie użytkowane. Antyki są bardzo często wykorzystywane w aranżacji wnętrz. Tego typu meble mają swoją historię, a ich posiadacze powód do dumy. Najwięcej uroku mają zabytkowe meble z litego drewna. Jednak jak każdy wiekowy przedmiot, z czasem mogą traci swój blask. Dlatego bardzo ważne jest ich odnawianie, które przywróci im dawną świetność.
Piękne antyki to zadbane antyki. Im więcej mają lat, tym więcej uwagi i pielęgnacji wymagają. Regularna renowacja pozwoli na ich użytkowanie przez bardzo długi czas. Odpowiednie czynności i produkty zabezpiecząją stare drewno, podkreślając jednocześnie jego piękno. Dlatego bardzo ważnym etapem w renowacji drewnianych antyków, którego nie można pominąć, jest bejcowanie.
Dlaczego należy bejcować meble drewniane?
Bejcowanie odświeża dotychczasowy kolor drewna. Bejca wnikając w strukturę drewna, trwale zabarwia jego powierzchnię, dodatkowo zachowując widoczny rysunek słojów. Może także nadać drewnu inny, ciemniejszy odcień. Dzięki bejcy możemy ponadto wyrównać barwę podłoża, maskować różnice pomiędzy odcieniami oraz dopasować odnawiane elementy do odcienia całego drewnianego mebla. Kolor bejcy jest zwykle oparty o gatunek drzewa, który poddawany jest temu zabiegowi.
Do bejcowania antyków polecamy Bejcę VIDARON. Bazuje ona na unikalnym połączeniu rozpuszczalników o niskiej zawartości aromatów z naturalnymi olejami. Produkt równomiernie wnika w drewno i nie podnosi jego włókien – dzięki temu powierzchnia jest gładka. Jednolicie barwi drewno, nie pozostawiając plam na jego powierzchni. Jest wyrobem szybkoschnącym i łatwym w aplikacji.
Renowacja antyków krok po kroku
Przygotowanie drewna
Bejcę nanosimy na czyste, suche, gładkie i równe podłoże, wolne od kurzu i plam. Warstwę wierzchnią – czyli pomalowane lub polakierowane powierzchnie musimy usunąć. Usunięcie farby czy lakieru w domowych warunkach może być trudne, ponieważ wnikają one w najdrobniejsze pory czy szpary i połączenia drewna. Czyścimy zatem mebel w miarę naszych możliwości, a następnie bardzo dokładnie szlifujemy jego powierzchnię papierem ściernym o gradacji 120-220 (w zależności od gatunku drewna). Powierzchnia, którą mamy pokryć bejcą musi być gładka i czysta, dlatego należy oczyścić ją z pyłu powstałego po szlifowaniu. Dzięki właściwemu przygotowaniu drewna, znacznie ułatwimy aplikację bejcy i uzyskamy równo wybarwioną powierzchnię.
Szpachlowanie
Jeżeli na powierzchni drewna powstały jakieś rysy lub ubytki należy je zaszpachlować. Do ich wypełnienia używamy Szpachli Do Drewna VIDARON. Szpachla ta, dzięki zawartości terpentyny ma dobrą przyczepność do podłoża, a dodatek specjalnej mączki kwarcowej nadaje jej odpowiednią twardość, ułatwiając dalszą obróbkę. Warstwę szpachli nakładamy na ubytek za pomocą metalowej szpachelki. Czekamy ok 2-3 godzin, aż produkt wyschnie. Następnie szlifujemy powierzchnię, aby uzyskać gładkie, równe podłoże. Całość trzeba odpylić.
Bejcowanie
Na oczyszczone i gładkie podłoże możemy nanieść Bejcę Do Drewna VIDARON. Jest ona produktem gotowym do użycia, należy ją tylko wcześniej dokładnie wymieszać. Bardzo ważne jest, aby przed aplikacją wykonać próbę koloru. Najlepiej na niewidocznym fragmencie mebla, np. na spodzie blatu lub boku szuflady. W ten sposób sprawdzimy, jaki odcień przybierze drewno po nałożeniu produktu.
Bejcę nakładamy w temperaturze podłoża i otoczenia od 5 do 30ºC. Aplikujemy ją tamponem lub bawełnianą szmatką równomiernie wcierając w powierzchnię drewna zgodnie z kierunkiem usłojenia. W ten sposób unikniemy powstawania plam i smug. Nadmiar bejcy, który nie został wchłonięty, musimy usunąć przy pomocy szmatki. Tak nałożona warstwa powinna schnąć 24 godziny. Potem możemy nałożyć kolejną warstwę produktu, jeśli chcemy osiągnąć lepszy efekt dekoracyjny. Istotne jest, że nie wykonujemy szlifowania międzywarstwowego.
Lakierowanie
Ze względu na to, że bejca nie ma właściwości zabezpieczających, a jedynie dekoracyjne, bejcowanie nie stanowi finalnego etapu renowacji. Drewno należy jeszcze polakierować. Jeśli zostawimy mebel bez dalszego wykończenia, to drewno będzie matowe, a kolor szybko wyblaknie.
Lakier Bezpodkładowy VIDARON nada powierzchni wysoką trwałość i odporność na wszelkiego typu uszkodzenia mechaniczne. Lakier przed użyciem dokładnie mieszamy, nie rozcieńczamy go i nie mieszamy z innymi lakierami. Wyrób nakładamy pędzlem do lakierów. Aplikujemy 2-3 warstwy produktu w odstępach 12 godzin, wykonując szlifowanie między kolejnymi warstwami.