Wróć do artykułów

Renowacja drewnianego kufra w stylu rustykalnym - zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Czy kochasz stare przedmioty, w których ukryta jest ciekawa historia? Zbierasz antyki i chętnie odwiedzasz pchli targ? Jesteś posiadaczem drewnianego kufra w rustykalnym stylu, który wymaga renowacji? To świetnie! Podpowiemy ci, jak możesz odnowić taki mebel samodzielnie i w prosty sposób przywrócić mu dawny blask. 

Rustykalny drewniany kufer

Przygotowanie kufra rustykalnego

Zanim rozpoczniesz odnawianie kufra musisz zdjąć wszystkie stare okucia, uchwyty i inne metalowe elementy, w szczególności, jeśli przez lata zdążyły pokryć się rdzą. Zajrzyj ponadto do wnętrza kufra i oceń stan jego wypełnienia. Jeśli tkanina jest brudna i zniszczona, usuń ją.

Przygotowanie drewna do renowacji

Po zdjęciu metalowych elementów i wypełnienia możesz rozpocząć renowację drewnianego kufra. Jeśli powłoki są w złym stanie – łuszczą się i odpadają, musisz je koniecznie usunąć. W tym celu dokładnie wyszlifuj powierzchnię kufra drobnoziarnistym papierem ściernym. Jeśli masz doświadczenie, możesz zedrzeć stare powłoki za pomocą szlifierki.

Następnie umyj kufer wodą z szarym mydłem, dzięki czemu oczyścisz go z kurzu, zabrudzeń i tłustych plam oraz poprawisz przyczepność nakładanych warstw. Sprawdź również, czy w drewnie nie ma żadnych szczelin i ubytków, jeśli tak – wypełnij je specjalną masą, np. Szpachlą do drewna VIDARON, która ma bardzo dobrą przyczepność, jest elastyczna i łatwa w dalszej obróbce. Po wypełnieniu i przeschnięciu, powierzchnię ponownie szlifujemy i usuwamy nagromadzony pył.

Aplikacja bejcy

Wyczyszczony i wyszlifowany kufer możesz pokryć Bejcą do drewna VIDARON. Dlaczego najlepiej wybrać bejcę, a nie lakier? Ponieważ bejca w naturalny sposób podkreśli piękno starego drewna i nada twojemu kufrowi prawdziwie rustykalny charakter. Dla uzyskania efektu postarzenia wybierz bejcę w ciemnym kolorze, np. Palisander indyjski lub Heban brazylijski. Możesz również wybrać kolor zbliżony do oryginalnego, dzięki któremu zachowasz jego historyczne piękno.

Bejcę najwygodniej nakładać tamponem, dokładnie wcierając w powierzchnię drewna. Nadmiar produktu wycieraj za pomocą czystej, bawełnianej ściereczki. Bejca VIDARON równomiernie wnika w drewno, tworząc transparentną powłokę. Pokryty bejcą kufer pozostaw do wyschnięcia na 24 godziny.

Jeśli chcesz uzyskać ciemniejszy efekt, możesz nałożyć drugą warstwę bejcy. Produkt aplikujesz tak samo, jak poprzednio – wcierając go w powierzchnię drewna, a nadmiar usuń szmatką. Ponownie pozostaw go do wyschnięcia na 24 godziny.

Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, a chcesz osiągnąć świetny efekt, możesz również wybrać Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną VIDARON, która ma 14 pięknych kolorów imitujących naturalne drewno oraz dostępna jest w kolorze bezbarwnym. Dzięki niej w szybki i łatwy sposób odnowisz i jednocześnie zabezpieczysz swój kufer retro. Produkt nakładaj w temperaturze podłoża i otoczenia od +5°C do +30°C oraz wilgotności względnej powietrza do 65%. Możesz zaaplikować dwie warstwy, zachowując pomiędzy nimi 12-godzinny odstęp czasowy.

Nakładanie lakierobejcy

Zabezpieczenie powierzchni kufra

Po wyschnięciu bejcy, zabezpiecz swój rustykalny kufer białym woskiem. Wosk podkreśli dodatkowo uzyskany efekt i stworzy warstwę ochronną odporną na czynniki zewnętrzne, uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i mikroorganizmy. Wosk nakładaj bawełnianą szmatką, jednocześnie wcierając i polerując powierzchnię kufra a potem pozostaw do wyschnięcia.

Wymiana wypełnienia i okuć

Twój kufer jest teraz gotowy do dalszych prac. Jeżeli okucia są w przyzwoitym stanie warto je przeszlifować papierem ściernym usuwając starą farbę oraz korozję a następnie odtłuścić rozcieńczalnikiem. Tak przygotowane okucia malujemy odpowiednią emalią (np. Śniezka na rdzę) Jeśli oryginalne okucia są zniszczone i i nie nadają się do dalszego użytku, należy je wymienić.

Rustykalne okucia

W przypadku zmiany wypełnienia najlepiej wybrać miękką tkaninę. Kolor i wzór zależy już od ciebie. Jeżeli jednak chcesz uzyskać efekt odpowiedni dla rustykalnego stylu, wybierz materiał w jasnym kolorze – beżowym, błękitnym lub jasnobrązowym, może być pokryty delikatnym wzorem. Jeżeli jednak lubisz odważne rozwiązania i marzysz o efekcie w iście królewskim stylu, zdecyduj się na materiał w kolorze czerwieni lub purpury, który będzie idealnie pasował do ciemnego drewna. Tkaninę przyklej do powierzchni drewna klejem Wikol.

Następnie przykręć odrestaurowane lub nowe okucia i pozostałe metalowe elementy. Rustykalne okucia i uchwyty metalowe najłatwiej znajdziesz w Internecie. Bez wychodzenia z domu kupisz wszystkie potrzebne elementy za niewielkie pieniądze. Możesz wzorować się na oryginalnych okuciach lub dobrać takie, które będą miały nieco inny wzór. Tak odnowiony kufer może w końcu trafić do twojej sypialni lub salonu i być jego piękną ozdobą.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Renowacja starych krzeseł − instrukcja krok po kroku

Renowacja starych krzeseł − instrukcja krok po kroku

Przeczytasz w 8 min

Renowacja taboretu w kilku prostych krokach

Renowacja taboretu w kilku prostych krokach

Przeczytasz w 7 min

Renowacja biurka drewnianego krok po kroku

Renowacja biurka drewnianego krok po kroku

Przeczytasz w 6 min

Renowacja stołu drewnianego w ogrodzie − jak zrobić to samemu

Renowacja stołu drewnianego w ogrodzie − jak zrobić to samemu

Przeczytasz w 6 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie