Wróć do artykułów

Zrób to sam: Zegar

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Szukasz ciekawego i niepowtarzalnego zegara, który przyciągnie wzrok twoich gości? Wykonaj go samodzielnie z drewna – to proste. Jeszcze do niedawna większość przedmiotów znajdująca się w naszych domach była wyprodukowana seryjnie, dzięki temu były przystępne cenowo. Obecnie każdy z nas chce mieć coś niepowtarzalnego, oryginalnego coś czego nie ma nikt inny. Taką rzeczą może być własnoręcznie wykonany zegar z drewnianą tarczą.


 

Potrzebne będą:

Narzędzia potrzebne do wykonania drewnianego zegara

  • drewniany krążek (najlepiej wybrać o ciekawym usłojeniu i barwie)
  • szlifierka kątowa, papier ścierny
  • frezarka
  • lakier bezpokładowy Vidaron oraz wałek
  • wkrętarka oraz wiertła
  • mechanizm zegarowy

1.Dobór drewnianego krążka na tarczę zegarową

Na tarczę zegarową wybieramy krążek o ciekawym usłojeniu barwie drewna (my wybraliśmy orzech włoski), dzięki temu nasz zegar będzie przyciągał wzrok gości. Bardzo ważne jest odpowiednie wysuszenie drewna, dzięki temu tarcza nie będzie pękać w przyszłości. Tarczę zegara czyścimy kolejno papierem ściernym o następującej ziarnistości: 80 następnie 120 a na końcu 200.

Szlifowanie tarczy zegara

2. Przygotowanie miejsca na mechanizm zegara

W wyszlifowanej tarczy wiercimy otwór na mechanizm wskazówkowy zegara.

Wiercenie otworu na mechanizm wskazówkowy zegara

Następnie z drugiej strony frezujemy kwadratowy otwór w którym zamieścimy mechanizm zegara.

Przygotowanie otworu na mechanizm zegara

3.Lakierowanie tarczy zegara

Tarcza jest przeszlifowana, teraz ją odkurzamy sprawdzamy czy się nie zabrudziła i czy jest idealnie gładka – jeżeli tak, możemy przystąpić do lakierowania. Do tego celu używamy lakieru bezpodkałdowego Vidaron, który ma podwyższoną odporność na zarysowania, szybko schnie i ma łagodny zapach. Lakier pięknie podkreśli usłojenie drewna.

Lakierowanie tarczy zegara

4. Montaż mechanizmu zegara

Montaż mechanizmu zegara Montaż wskazówek zegaraZostało nam już tylko zamontować mechanizm zegara oraz wskazówki i możemy się cieszyć z efektów naszej pracy.
Zegar z drewna orzecha włoskiego

WAŻNE: SUSZENIE DREWNA

Wysuszenie drewna tak aby krążek drewna przeznaczony na tarczę zegara nie spękał wskutek naprężeń włókien to najtrudniejsza i najbardziej czasochłonna część tego instruktażu. Poniżej kilka pomocnych wskazówek jak zrobić to poprawnie.
Ważna jest pora pozyskania drewna, z którego chcemy zrobić tarczę zegarową. Najlepiej będzie się suszyć drewno pozyskane po zakończeniu okresu wegetacyjnego. W liściastych gatunkach to okres po zrzuceniu i przed wypuszczeniem liści w drewnie jest wtedy mniej wody niż normalnie, drewno jest bardziej zwarte a co za tym idzie mniej podatne na pękanie podczas suszenia. W krążku przeznaczonym na tarczę zegara przekrój wiązek włókien jest kulisty, dlatego występują w nim duże naprężenia włókien, które mogą przy nieodpowiednim suszeniu spowodować pęknięcie drewna.
Dobrze jest krążki drewna suszyć na zewnątrz, pod dachem w przewiewnym i zacienionym miejscu bo drewno jest higroskopijne i przy zmiennej wilgotności nie zaschnie momentalnie powodując pęknięcia tylko będzie otwierać i zamykać pory włókien powodując równomierne wydobywanie się wilgoci. W czasie większych upałów dobrze jest zraszać czoła (miejsce cięcia) żeby nie zaschły uniemożliwiając wyparowywanie wilgoci z głębi włókien.

Inną bardzo skuteczną metodą jest suszenie drewnianych krążków w kartonie z drewniamnymi wiórami:

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie