Wróć do artykułów

Cyklinowanie parkietu krok po kroku

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Drewniane parkiety nigdy nie wyszły z mody. Z jednej strony przyczyn tego faktu upatrywać należy w pięknie i ponadczasowości naturalnego materiału, który nigdy się nie nudzi. Z drugiej strony swoje niesłabnące powodzenie drewniane podłogi zawdzięczają też możliwości wielokrotnego odnowienia przez cyklinowanie, które pozwala przywrócić im pierwotną elegancję i urok. Podpowiadamy, jak skutecznie samodzielnie przeprowadzić renowację parkietu, aby stara podłoga stała się jak nowa.

Polakierowany parkiet w salonie

Po pierwsze: przygotuj narzędzia i maszyny

Procesowi cyklinowania i odnawiania można poddawać drewniane parkiety w każdym wieku – nawet te stuletnie, pamiętając jednak o tym, że jeśli podłoga jest bardzo zniszczona, to prace renowacyjne mogą nam zabrać więcej czasu.
Poza tym, jeśli chcemy cieszyć się piękną, drewnianą podłogą, a jednocześnie mamy zamiar przeprowadzić cyklinowanie samodzielnie, to koniecznie musimy zaopatrzyć się w odpowiednie maszyny i narzędzia oraz właściwie przygotować pomieszczenie. Musi być ono opróżnione ze wszystkich sprzętów, firan, mebli, a listwy przypodłogowe powinny być zdemontowane.

Narzędzia i akcesoria lakiernicze

Do sprawnego przeprowadzenia prac renowacyjnych niezbędna jest cykliniarka – maszyna przeznaczona do wygładzania powierzchni drewna, którą szybko i sprawnie usuniemy stare powłoki lakiernicze. Do przeszlifowania miejsc trudno dostępnych, np. pod kaloryferami czy narożników najlepiej użyć cykliniarki krawędziowej. Aby powierzchnia była idealnie gładka, warto zaopatrzyć się jeszcze w polerkę, dzięki której usuniemy powstałe w czasie szlifowania rysy czy zadrapania. Przyda się jeszcze odkurzacz, którym będziemy odpylać podłogę oraz wałki i pędzle, którymi będziemy nanosić preparaty zabezpieczające.

Po drugie: usuń stare powłoki

Zanim naniesiemy na parkiet pierwszą warstwę lakieru, konieczne jest jego staranne przeszlifowanie, usunięcie starych powłok lakierniczych i wyrównywanie powierzchni. Prace najlepiej rozpocząć od nałożenia na cykliniarkę papieru ściernego o gradacji od 36 do 40, przy czym maszynę prowadzić należy tak, aby kierunek szlifowania tworzył kąt 45 stopni do klepek parkietu i włókien drewna. Następnie – w celu usunięcia śladów po pierwszym szlifowaniu – zabieg powtarzamy, stosując papier o gradacji 60 i zmieniając kierunek o 90 stopni w stosunku do poprzedniej operacji. Ostatnie szlifowanie – wykończeniowe – ponownie przeprowadzamy w innym kierunku materiałem ściernym o gradacji od 80 do 100.

Cyklinowanie parkietu cyklinarką

Szlifowanie cykliniarką kontynuujemy tak długo, dopóki nie uznamy, że nasza podłoga jest idealnie równa i czysta, co warunkuje jej ostateczny wygląd po zakończeniu wszystkich prac renowacyjnych. Podczas szlifowania nie można też zapomnieć o przeszlifowaniu miejsc trudno dostępnych z użyciem cykliniarki krawędziowej.

Po trzecie: wypełnij ubytki między klepkami

Po oczyszczeniu podłogi z pyłu, który powstał w czasie szlifowania, upewniamy się, czy pomiędzy klepkami nie ma szpar czy ubytków. Łatwym sposobem na poradzenie sobie z niechcianymi szczelinami jest zastosowanie preparatu, który uszczelni powierzchnię parkietu, np. Podkładu Nitro VIDARON.

Szpachlowanie ubytków w parkiecie

Środek należy wymieszać z powstałym podczas szlifowania pyłem i nałożyć jego dwie warstwy pacą ze stali nierdzewnej. Po wyschnięciu całość należy ponownie przeszlifować materiałem ściernym o gradacji 120 i wypolerować siatką szlifierską o gradacji 120.

Po czwarte: polakieruj parkiet

Dokładnie wypolerowaną i odpyloną podłogę można polakierować właściwym preparatem. Warto decydować się na te sprawdzone, które zagwarantują nam skuteczną ochronę drewna i sprawią, że włożona w renowację praca nie pójdzie na marne.
Do lakierowania drewnianych parkietów sprawdzi się na przykład Lakier Bezpodkładowy VIDARON, który najlepiej rozprowadzać wałkiem moherowym z krótkim włosiem. W miejscach trudno dostępnych i na listwach przyściennych środek najłatwiej nanieść z użyciem pędzla do wyrobów rozpuszczalnikowych.

Lakierowanie parkietu za pomocą wałka

Po równomiernym nałożeniu lakieru i rozprowadzeniu go półsuchym wałkiem w przeciwnym kierunku należy odczekać 12 godzin, aż preparat wyschnie.

Po piąte: szlifuj pomiędzy aplikacjami lakieru

Po wyschnięciu pierwszej warstwy lakieru papierem ściernym o gradacji uzależnionej od stopnia połysku lakieru (mat i półmat – gradacja od 220 do 320, połysk i wysoki połysk – 320 do 400) wykonujemy szlifowanie międzywarstwowe. Po starannym odpyleniu powierzchni można przystąpić do nanoszenia kolejnej warstwy lakieru.
Najlepszy efekt dekoracyjny daje nałożenie 3 warstw lakieru, przy czym aplikację każdej z nich poprzedzić musi szlifowanie.
Co daje nam zastosowanie lakieru? Przede wszystkim wyjątkową trwałość, odporność na ścieranie, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wody, środków myjących i alkoholi. Ponadto Lakier Bezpodkładowy pomoże wydobyć z drewna cały jego urok, podkreślając naturalny kolor i strukturę. Preparat dostępny jest w wersji bezbarwnej (wysoki połysk, połysk, półmat i mat). Po 24 godzinach od wykonania ostatniego etapu prac odnowiony parkiet można już normalnie użytkować.

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie