Wróć do artykułów

Drewniana studnia ozdobna w ogrodzie - zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Choć studnia ogrodowa coraz rzadziej pełni swoją dawną funkcję, wciąż trudno odmówić jej uroku. Wykonana z desek i obsadzona kolorowymi kwiatami będzie ciekawą ozdobą, która nada Twojej posesji sielski, wiejski klimat. Podpowiadamy, jak możesz krok po kroku stworzyć drewnianą, ozdobną studnię we własnym ogrodzie!

Stara drewniana studnia w ogrodzie

Z tego artykułu dowiesz się:

• dlaczego warto zbudować własną ozdobną studnię,

• jak stworzyć projekt drewnianej studni ozdobnej do ogrodu,

• z czego możesz zbudować dekoracyjną studnię,

• jak zabezpieczyć drewnianą studnię przed wilgocią.

Drewniana studnia ozdobna – dlaczego warto umieścić ją w ogrodzie?

Ozdobna studia w ogrodzie może pełnić różne funkcje – nawet gdy nie ma w niej wody. Świetnie sprawdzi się w roli oryginalnego kwietnika, pozwoli Ci zagospodarować trudny w uprawie fragment działki, gdzie występuje np. gliniasta gleba. Studni możesz też użyć jako schowka na narzędzia ogrodowe. To też estetyczny sposób na ukrycie przyłącza wody.

Wskazówka

Masz w ogrodzie działającą studnię, ale jej wygląd pozostawia wiele do życzenia? Wystarczy, że zabudujesz ją z zewnątrz deskami i ładnie pomalujesz. Nawet jeśli sama studnia jest nowa, postarzone deszczułki nadadzą jej ciekawy, rustykalny styl.

Drewniana studnia ukryta wśród roślin

Idealna studnia drewniana – projekt

Projekt drewnianej studni i jej wymiary zależą w dużej mierze od przestrzeni, którą chcesz zabudować. Weź pod uwagę swoje umiejętności techniczne i posiadane narzędzia. O czym pamiętać na etapie tworzenia projektu studni drewnianej?

• Najprościej będzie stworzyć studnię w kształcie kwadratu albo sześciokąta

• Kolejnym elementem Twojej studni powinien być niewielki daszek, osadzony na belkach konstrukcyjnych. Aby lepiej chronił przed deszczem, możesz pokryć go gontem – wtedy ozdobna studnia będzie trwalsza.

• Jeśli chcesz zabudować betonową studnię, nie zapomnij o pokrywie. Najlepiej, jeśli będzie dwuczęściowa, z zawiasem na środku – takie rozwiązanie zapewni Ci łatwy dostęp do wnętrza studni.

• Chcesz, by drewniana studnia w ogrodzie pełniła funkcję kwietnika? Zabezpiecz dno i wyłóż wnętrze folią, a następnie wypełnij konstrukcję ziemią ogrodową. Możesz też obsadzić studnię z zewnątrz, a na pokrywie ustawić kwiaty w doniczkach.

• Aby uzyskać prawdziwie rustykalny, wiejski klimat, nie zapomnij o zamontowaniu korbki i wiaderka na łańcuchu.

Studnia z drewna na działce

Z czego możesz zrobić studnię do ogrodu?

Żeby zrobić drewnianą studnię do ogrodu, nie musisz narażać się na duże wydatki. Zamiast tego możesz wykorzystać materiały, które już masz w zasięgu ręki. Przydadzą się na przykład:

• deski elewacyjne pozostałe po wykończeniu fasady domu – dzięki temu całość będzie miała spójny wygląd,

• sosnowe lub świerkowe kątówki, które łatwo przytniesz na długość,

• pozostałe bale drewniane po budowie altany,

• stare palety, z których odzyskasz deski – upewnij się najpierw, że są w dobrym stanie,

• resztki gontu, którego używałeś do wykończenia altanki. Oprócz tego będziesz potrzebować:

• impregnatu do drewna w wybranym kolorze,

• szlifierki i papieru ściernego o różnej gradacji,

• wkrętarki.

Drewniana studnia z daszkiem

Jak pomalować deski na studnię do ogrodu?

Zanim zabierzesz się za budowę drewnianej studni do ogrodu, zabezpiecz drewno odpowiednim środkiem. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON zabezpieczy deski nie tylko przed wilgocią, ale też promieniowaniem UV, rozwojem grzybów i szkodnikami niszczącymi drewno. Do malowania ozdobnej studni warto użyć preparatu, który podkreśli naturalny rysunek słojów, ale i nada powierzchni desek ciekawy, ozdobny kolor.

Aby uzyskać pełną ochronę i idealne krycie, maluj każdy z elementów osobno – jeszcze przed montażem obudowy. Przed nałożeniem preparatu oczyść deski z zanieczyszczeń i – jeśli to konieczne – zeszlifuj starą warstwę lakieru. Nanieś warstwę Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego VIDARON. Po wyschnięciu wygładź drewno drobnoziarnistym papierem ściernym, a potem zastosuj Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy w wybranym kolorze. Pozostaw do całkowitego wyschnięcia, zanim przystąpisz do dalszego montażu obudowy.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie