Wróć do artykułów

Jak zrobić drzwi przesuwne do szafy? Przewodnik krok po kroku

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

Z artykułu dowiesz się:

 1. Jak zrobić drzwi przesuwne do szafy. Wybór materiałów i narzędzi 
 2. Planowanie i projektowanie – jak zaplanować i przygotować projekt drzwi przesuwnych
 3. Montaż drzwi – instrukcja krok po kroku, jak zbudować i zainstalować drzwi przesuwne DIY
 4. Drzwi przesuwne w szafie. Wykończenie i dopasowanie drzwi

  Szafa z drzwiami przesuwnymi to doskonały pomysł do małego pomieszczenia. Dzięki praktycznej zabudowie oszczędzisz miejsce w sypialni, przedpokoju czy pokoju dziecka, a do tego wnętrze zyska nowoczesny wystrój.

  Co jest największą wadą zabudowy z drzwiami przesuwnymi? Jej cena. Koszt zamówienia gotowego mebla u stolarza lub sklepie jest niestety wysoki. Możesz więc spróbować wykonać szafę samodzielnie. Ostrzegamy – nie jest to najłatwiejsze, dlatego zabierz się za to tylko wtedy, gdy masz już doświadczenie w majsterkowaniu. Na szczęście sporo półproduktów znajdziesz w sklepach budowlanych i hurtowniach stolarskich.

  W artykule znajdziesz wskazówki, jak zrobić drzwi przesuwne do szafy krok po kroku. Przygotowaliśmy listę narzędzi i materiałów oraz kilka pomysłów i inspiracji.

  Podpis: Drzwi przesuwne w szafie to najwygodniejszy pomysł na garderobę w sypialni. 
  Drzwi przesuwne w szafie to najwygodniejszy pomysł na garderobę w sypialni. 

  Jak zrobić drzwi przesuwne do szafy. Wybór materiałów i narzędzi 

  Jak zrobić drzwi przesuwne do szafy? Nie jest to zadanie dla początkujących majsterkowiczów. Wykonanie drzwi i całej zabudowy wymaga dobrego planu, umiejętności wykonywania pomiarów, łączenia płyt meblowych czy pracy w drewnie. Trzeba wiedzieć, jak dociąć płyty meblowe oraz jak zamontować prowadnice i same drzwi. 

  Narzędzia 

  Jeśli zdecydujesz się na samodzielne wykonanie szafy w zabudowie, potrzebujesz narzędzi i materiałów. Oto lista: 

  • płyty meblowe, najlepiej od razu do cięte na wymiar w sklepie, ewentualnie drewniane jeśli chcesz, aby Twoja szafa była wykonana z drewna;
  • miarka;
  • poziomica;
  • wiertarko-wkrętarka;
  • kołki rozporowe;
  • kątowniki;
  • wsporniki do półek;
  • prowadnice z podwójnymi szynami – górne i dolne;
  • systemy jezdne;
  • system przechowywania do szafy – półki, szuflady, drążek na wieszaki itd. 

  W przypadku mebli drewnianych nie zapomnij o produkcie do zabezpieczenia drewna przed ścieraniem, zarysowaniami, uszkodzeniami mechanicznymi. Sprawdzi się tu np. Lakier Akrylowy VIDARON lub Lakierobejca Ochronna Super Wydajna VIDARON. Ten ostatni produkt dzięki swojej żelowej konsystencji wyróżnia się ograniczonym kapaniem i spływaniem z powierzchni pionowych oraz zapewnia łatwość i wygodę w stosowaniu.

  Materiały

  Z czego wykonać drzwi przesuwne do szafy? Jak zrobić pojemną zabudowę? Pierwsza decyzja to wybór odpowiedniego materiału. Najczęściej meble jak szafy do sypialni wykonuje się z płyt meblowych, które są przycięte na wymiar. Najlepiej zamówić płyty gotowe – nie tylko przycięte, ale też oklejone. Ominie Cię wtedy najtrudniejsza część pracy. Inny pomysł na szafę w zabudowie to eleganckie i naturalne drewno. Także ten materiał warto zamówić w wersji już przygotowanej do montażu. 

  Drzwi przesuwne w szafie mogą być wykonane z płyty lub drewna. Drewniane powierzchnie zabezpiecz przy pomocy środka VIDARON, np. Lakierobejca Ochronna Super Wydajna VIDARON.

  Planowanie i projektowanie – jak zaplanować i przygotować projekt drzwi przesuwnych 

  Pierwszy krok do wykonania własnoręcznie szafy z drzwiami przesuwnymi to dobry projekt, w tym organizacji przestrzeni w szafie. Pamiętaj, że ma ona być zaprojektowana tak, by uwzględniała potrzeby użytkowników. Warto więc starannie je przemyśleć. 

  Zastanów się, gdzie umieścić szafę. Czy znajdzie się we wnęce lub zajmie przestrzeń od ściany do ściany? Jeśli tak, możesz nawet nie montować bocznych ścianek – wystarczy przymocować parę prowadnic do sufitu i podłogi. Najczęściej jednak szafa wymaga ścianek bocznych, a czasem także tylnej ściany. 

  Jak długa ma być szafa? Od tego zależy, ile przesuwnych skrzydeł trzeba będzie zamontować. Najczęstszy wybór to dwa albo trzy skrzydła, choć przy większych sypialniach może to być nawet pięć segmentów. Zmierz dokładnie miejsce na szafę. Uwzględnij szerokość mocowań, prowadnic i skrzydeł. 

  Każde drzwi przesuwne w szafie wymagają montaży dwóch par prowadnic – jednej na górze (na suficie), a jednej na podłodze. Dzięki temu skrzydła drzwiowe będą mogły swobodnie na siebie zachodzić. Zwróć uwagę, że powinny one być swobodnie odsuwane, aby dać dostęp do pełnej zawartości szafy. Każde skrzydło powinno mieć przy tym taką samą szerokość – asymetria nie wygląda dobrze. Skrzydła najlepiej zamówić w sklepie meblowym – powinny być już wyposażone w praktyczne wykończenie z obrzeży metalowych.

  Kolejny krok to dokładny plan szafy, czyli rozrysowanie całego systemu przechowywania. Składają się na niego szuflady, półki, kosze, drążki, wieszaki. Zastanów się, jakiego rozkładu półek potrzebujesz. Czy wolisz zamykane szuflady na mniejsze ubrania i akcesoria? Są one zwykle bardziej funkcjonalne niż otwarte półki. W sklepach meblowych znajdziesz też bardzo praktyczne systemy do segregacji i pojemniki do zabudowy meblowej – dzięki nim każda, najmniejsza nawet rzecz znajdzie swoje miejsce. 

  Drzwi przesuwne w szafie mogą być wykonane ze szkła, co daje aranżacji lekkości.

  Montaż drzwi – instrukcja krok po kroku, jak zbudować i zainstalować drzwi przesuwne DIY

  Jak zrobić drzwi przesuwne z płyty meblowej lub drewna? Jeśli masz już projekt wymarzonej szafy, sprawdź kolejne kroki do wykonania. 

  Krok 1. Zbuduj korpus szafy przesuwnej

  Szafa z drzwiami przesuwnymi może być pozbawiona tylnych i bocznych ścianek. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy ściany pomieszczenia są bardzo równe, a mebel ma zajmować całą szerokość pokoju lub wnękę. 

  Jeśli jednak ściany w pokoju są nierówne, brak ścianek bocznych zagrozi konstrukcji szafy i może utrudnić otwieranie drzwi. W praktyce więc wiele szaf do zabudowy jest wyposażonych w ścianki boczne, czasem także w tylną. 

  Płyty docina się na wymiar i z pomocą kątowników oraz kołków rozporowych przymocowuje do muru. W ten sam sposób przytwierdza się pionowe przegrody szafy. 

  Krok 2. Zbuduj wnętrze szafy

  Gdy masz już gotowy korpus szafy, czas na montaż jej wnętrza. Najpierw przytwierdza się wsporniki do ścian bocznych. Na nich kładzie się półki i zaznacza miejsca otworów na śrubki. Po wykonaniu otworów przykręca się je przy pomocy wkrętów. 

  Krok 3. Montaż prowadnic drzwiowych do sufitu i podłogi

  Nie ma drzwi przesuwnych bez prowadnic, po których będą się przesuwać. Potrzebujesz dwóch par prowadnic na dole i na górze. Powinny być ustawione do siebie idealnie równolegle. Szyny przymocowuje się do sufitu z pomocą kołków rozporowych. 

  Krok 4. Montaż drzwi 

  Ostatni etap budowy szafy to osadzenie drzwi przesuwnych w prowadnicach. Musisz też dobrze wyregulować położenie kółek jezdnych. 

  Drzwi przesuwne w szafie – wykończenie i dopasowanie drzwi 

  Jeśli szafę masz już zbudowaną, przyszedł czas na jej wykończenie. Fronty szafy mogą być wykończone okleiną np. imitującą drewno lub beton. Popularne rozwiązanie to także szkło – dziś w modzie znowu jest szkło dekoracyjne np. dymione lub fazowane. Miłośnicy nowoczesnych aranżacji lubią z kolei płyty meblowe lakierowane na wysoki połysk. 

  Jeśli gładkie fronty są dla Ciebie zbyt przewidywane, wykończ je lustrem. Pozwoli to powiększyć optycznie małą sypialnię. Możesz też okleić fronty tapetą, okleiną lub pomalować np. przy pomocy jednego z produktów VIDARON. 

  Szafa z drzwiami przesuwnymi to nowoczesny pomysł na aranżację sypialni, przedpokoju czy innego pomieszczenia. Sprawdź nasze wskazówki, a do zabezpieczenia drewnianych frontów koniecznie użyj niezawodnych środków VIDARON!

  Galeria zdjęć (3)

  Powiązane produkty

  Poradniki związane z produktem

  Renowacja biurka drewnianego krok po kroku

  Renowacja biurka drewnianego krok po kroku

  Przeczytasz w 6 min

  Eko Sypialnia – jak zrobić łóżko z palet, krok po kroku

  Eko Sypialnia – jak zrobić łóżko z palet, krok po kroku

  Przeczytasz w 8 min

  Jak przemalować meble na inny kolor? Podpowiadamy

  Jak przemalować meble na inny kolor? Podpowiadamy

  Przeczytasz w 6 min

  Zobacz wszystkie
  Impregnat 1
  Zobacz porównanie