Podpowiadamy, jak własnoręcznie ozdobić taboret modną obecnie techniką decoupage.
PRZYGOTUJ:
- taboret drewniany
- Śnieżka Supermal® Emalia akrylowa do drewna i metalu
- klej wodny do decuopage
- Vidaron Lakier zewnętrzny do drewna, bezbarwnyz połyskiem
- werniks wodny satynowy do decoupage
- papier decoupage lub kolorowe serwetki, np. z motywem kwiatowym
- narzędzia do malowania - płaski pędzel z miękkim włosiem
- narzędzia do decupage'u - płaski wąski pędzelek dokleju, płaski pędzel z miękkim włosiem do werniksu oraz lakieru
- papier ścierny (150)
- rozcieńczalnik do wyrobów akrylowych
Przed przystąpieniem do malowania, należy przygotować powierzchnię, poprzez starcie papierem ściernym zastanego lakieru lub farby. Następnie należy oczyścić drewno z powstałego pyłu..
Kolejnym krokiem jest nałożenie podkładowej warstwy (Śnieżka Supermal® Emalia akrylowa do drewna i metalu) – jednej dla uzyskania efektu starego przecieranego drewna lub dwóch, aby powierzchnia była dokładniej pokryta.
Kiedy farba schnie, przygotowujemy wzory do naklejenia – rozdzielamy warstwy serwetki, a następnie wydzieramy lub wycinamy motywy kwiatów. Wstępnie przygotowujemy kompozycję, którą nałożymy na siedzisko taboretu.
Po wyschnięciu farby, przyklejamy wszystkie motywy za pomocą kleju do decoupage'u. Warstwę kleju nakładamy na drewno, przykładamy serwetkowy wzór i dociskamy pędzlem namoczonym w kleju. Przyklejoną serwetkę wygładzamy gąbką lub palcami. Należy jednak uważać, gdyż nasączony klejem element jest podatny na uszkodzenia. Powstałe „zmarszczki“ papieru oraz jego nadmiar na brzegach siedziska taboretu usuwamy papierem ściernym.
Na koniec całość malujemy werniksem – matowym lub z połyskiem, w zależności od pożądanego efektu. W celu zabezpieczenia i nadania odpowiedniej twardości, nakładamy Vidaron zewnętrzny lakier do drewna – matowy lub z połyskiem. Pamiętajmy, aby każdą warstwę lakieru dobrze wysuszyć, zanim położymy następną. Naszą pracę można uznać za zakończoną.
Proponowane kolory:
Poza proponowanym przez nas kolorem białym do wykończenia naszego jesiennego taboretu możemy wykorzystać także inne kolory, np:
Śnieżka Supermal® Emalia akrylowa do drewna i metalu:
- Waniliowy A350 (zastosowana w sesji)
- Czerwony A415
- Brązowy A440
- Żółty słoneczny A310
- Brzoskwiniowy A315
Motywy kwiatowe i rustykalne rozwiązania
To nadal bardzo popularny trend w urządzaniu wnętrz. Różnorodność gatunków i kolorystyki jesiennego ogrodu stwarza ogromne możliwości łączenia stylów. Podstawową zasadą dekoracji kwiatowych jest dopasowanie wzoru do wielkości pomieszczenia. W małych wnętrzach nie sprawdzi się ciemna kolorystyka i duże kompozycje kwiatowe, które optycznie zmniejszają przestrzeń. Wzór płatków słonecznika zatrzyma promienie letniego słońca na dłużej, zaś motyw róży wprowadzi nas w romantyczny, błogi nastrój. Urządzając ogrody jesieni w swych mieszkaniach, pamiętajmy o spójnym i konsekwentnym wyborze wzoru lub koloru.
Źródło: Dekoratorium nr 9
AGNIESZKA KOSZOWSKA/ historyk sztuki, dekoratorka wnętrz. Prowadzi studio
Projektowe Arte Professione. www.arteprofessione.pl