Wróć do artykułów

Odtłuszczanie powierzchni drewnianych - poradnik ekspercki

Przeczytasz w 2 min
Udostępnij

Przygotowanie drewna do malowania lub lakierownia ma kluczowe znaczenie dla późniejszych efektów. Warto tej czynności poświecić czas, ponieważ źle oczyszczone i odtłuszczone drewno zemści się plamami, złuszczeniami, nieestetycznym wyglądem. Bardzo ważną częścią tego przygotowania jest odtłuszczenie drewnianej powierzchni.

Plamy tłuszczu na drewnie

Jak odtłuścić drewno?

Stare powłoki po środkach czyszczących, odciski dłoni, ale także tłuste plamy po jedzeniu czy naturalnie występujące w drewnie garbniki i oleje – to wszystko należy usunąć z drewnianej powierzchni przed przystąpieniem do jej malowania lub lakierowania. Zanim zabierzemy się jednak za usuwanie tłuszczu z drewna, musimy usunąć z niego stare powłoki lakiernicze i malarskie. Najprościej jest zeszlifować je za pomocą papieru ściernego lub elektrycznej szlifierki, podłogi czy większe powierzchnie warto wycyklinować.

Szlifowanie drewna przy użyciu szlifierki

Dopiero tak przygotowane drewno możemy zacząć odtłuszczać. Do odtłuszczania potrzebujemy czystej szmatki i – to ważna część przedsięwzięcia – odpowiedniego środka do odtłuszczania powierzchni drewnianych.

Czym odtłuścić drewno przed malowaniem lub lakierowaniem?

Wszystko zależy od rodzaju, ilości i wielkości plam. Niewielkie, niezbyt głęboko wżarte plamy czy tłuszcz po środkach do czyszczenia najczęściej da się usunąć zwykłą wodą z płynem do naczyń lub szarym mydłem. Trudniejsze plamy można potraktować benzyną lakową lub ekstrakcyjną – doskonale radzi sobie ze standardowymi zabrudzeniami. Jeśli plamy są wyjątkowo oporne, warto zaopatrzyć się w specjalnie przeznaczone do odtłuszczania drewna środki chemiczne.

Dlaczego warto odtłuścić drewno?

Zatłuszczone drewno nierównomiernie pochłania lakier czy farbę, więc standardem na nieodtłuszczonych powierzchniach drewnianych są przebarwienia. Tłuszcz obniża też adhezyjność drewna, więc nałożona na tłuste plamy farba czy lakier może się zwyczajnie łuszczyć czy odpadać. Warto więc, dla uzyskania pożądanego estetycznie i trwałego efektu pracy, poświęcić trochę czasu na gruntowne oczyszczenie drewnianej powierzchni.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Renowacja biurka drewnianego krok po kroku

Renowacja biurka drewnianego krok po kroku

Przeczytasz w 6 min

Renowacja stołu drewnianego w ogrodzie − jak zrobić to samemu

Renowacja stołu drewnianego w ogrodzie − jak zrobić to samemu

Przeczytasz w 6 min

Domek drewniany dla dzieci do ogrodu − jak zrobić go krok po kroku?

Domek drewniany dla dzieci do ogrodu − jak zrobić go krok po kroku?

Przeczytasz w 7 min

Drewniana stara stodoła − jak zabezpieczyć deski? Podpowiadamy!

Drewniana stara stodoła − jak zabezpieczyć deski? Podpowiadamy!

Przeczytasz w 6 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie