Wróć do artykułów

Podpory do róż pnących w ogrodzie – jakie wybrać i jak impregnować

Przeczytasz w 9 min
Udostępnij

Pnące róże to jedne z najpiękniejszych i efektownych kwiatów. Wymagają jednak odpowiedniej opieki i warunków. Potrzebują solidnej podpory, na której będą mogły się rozwijać. Doradzamy, jaką podporę wybrać oraz jak zabezpieczyć drewno, aby ozdoba służyła Ci przez wiele lat.

Z tego artykułu dowiesz się:
– Jakie wyróżniamy podpory do róż pnących?
– Podpory do róż - jaką wybrać i na co zwracać uwagę?
– Podpora do róży pnącej – najważniejsze zasady impregnacji

Róże to królowe ogrodów – piękne, wręcz spektakularne, a jednocześnie wymagające. Ich uprawa wymaga doświadczenia i szczególnego zamiłowania. Troskliwym opiekunom potrafią odwdzięczyć się szaleństwem barwnych kwiatów, a często też oszałamiającym zapachem. W przypadku uprawy róż pnących należy zadbać o odpowiednie podpory, aby mogły bez przeszkód się rozwijać. Jaką podporę wybrać?

Jakie wyróżniamy podpory do róż pnących?

Istnieje kilka głównych rodzajów podpór do pnących róż.


Drabinka – to najprostszy rodzaj podpory dla róż. Kilka drewnianych szczebli ustawionych tuż przy roślinie może zapewnić oparcie pędom. Łatwo wykonać ją samodzielnie. Drabinka teoretycznie może mieć dowolną wysokość i szerokość, ale to rozwiązanie o ograniczonym potencjale. Dobrze sprawdzi się tylko przy stosunkowo niedużych różanych krzewach. Można więc użyć jej przy pierwszych latach uprawy i wczesnej fazie wzrostu – ale wtedy trzeba mieć na uwadze konieczność późniejszego zastąpienia inną podporą, co czasami bywa trudne.

Malownicze pnące róże rozpięte na drabince przy domu.

Krata – to konstrukcja równie prosta jak drabinka, ale dająca większe możliwości. Drewnianą kratownicę najłatwiej montuje się do ścian i innych pionowych powierzchni. W ten sposób można zapewnić różom ilość miejsca niezbędną do nieskrępowanego wzrostu. A trzeba pamiętać, że niektóre odmiany wytwarzają pędy o długości nawet 5 m lub dłuższej. Obsypana kwiatami kratownica może więc stać się naprawdę imponującą ozdobą.

Pnące róże rozpięte na kracie przymocowanej do ściany budynku.

Spotyka się też kraty wolnostojące. To dobra metoda, kiedy zechcesz podzielić ogród na strefy o różnej charakterystyce. Różana, zielona przegroda to na pewno lepsze i bardziej naturalne rozwiązanie niż płot czy murek. Warto tylko pamiętać, że płaską kratę trzeba dobrze wzmocnić, aby nie była podatna na wiatr. W tym celu najczęściej stosuje się wmurowywane lub wkopywane słupy. Dodatkową zaletą kratownic są nieograniczone możliwości kształtowania – poza klasycznym prostokątem dostępne są fantazyjne wzory w formie ornamentów, półkoli czy wachlarzy.


Trejaż – warto odróżnić od pergoli. To najczęściej konstrukcja przypominająca ościeżnicę lub wejście – w najprostszej formie dwie pionowe nogi wieńczy poprzeczka. Czasami można też spotkać się z inną definicją, gdzie trejaże to konstrukcje przestrzenne, ale bez dachu. Najczęściej jednak spotyka się trejaże drabinkowe, ze szczebelkami lub skośną kratownicą. Trejaż jest konstrukcją stabilniejszą od kraty, nieco bardziej przestrzenną. Jego wielką zaletą jest możliwość ustawienia na wejściu do ogrody lub nad ścieżką. W ten sposób można wyeksponować różaną konstrukcję, a jednocześnie zyskać urokliwe ogrodowe przejście.

Trejaż na pnące róże.

Pergole – to konstrukcje przestrzenne, najczęściej o otwartej formie. Klasyczne pergole do uprawy pnących róż to kratownicowe tunele, półokrągłe lub kwadratowe w przekroju. Wśród bogactwa kształtów dostępne są też formy narożnikowe lub w formie markizy. Ograniczeniem w ich budowie jest w zasadzie tylko wyobraźnia konstruktorów. Znaczna powierzchnia pergoli stwarza hodowcom róż duże pole do popisu. Można stworzyć naprawdę piękną, spektakularną różaną konstrukcję – zarówno poprzez obsadzenie jednym gatunkiem, jak i poprzez ich łączenie.

Półkolista pergola. Wykonanie i zdjęcia: Jarosław Sacharczuk Ciesielnia Podlaska

Altany – również mogą posłużyć jako oparcie dla pnących róż, chociaż nie jest to ich główna funkcja. Do kratownicowych ścianek lub drewnianego dachu z powodzeniem można przymocowywać rosnące różane kłącza. Wielość rozmiarów, kształtów i rodzajów ogrodowych altan to jednak temat do osobnego omówienia. Sadząc przy nich róże, warto jednak wziąć pod uwagę przyszły wzrost roślin, pielęgnację oraz fakt, że będą zacieniać wnętrze altany.

Drewniana altana z miejscem na pnące róże.

Podpory do róż - jaką wybrać i na co zwracać uwagę?

Niezależnie od rodzaju podpory warto pamiętać, że spełnia ona kilka najważniejszych funkcji. Po pierwsze, będzie stanowić wsparcie dla rozrastającej się rośliny. Przed instalacją pergoli lub kraty we własnym ogrodzie warto rozejrzeć się w miejscach, gdzie takie konstrukcje od lat istnieją. Daje to pojęcie o potrzebach roślin i wynikających z tego odpowiednich rozmiarach podparcia. Podporę trzeba wybrać pod kątem wymagań odmiany róż, które będą hodowane. Poza przyszłym wzrostem trzeba też uwzględnić wzrastający z roku na rok ciężar rośliny.

Przy planowaniu różanej pergoli lub ukwieconej różami ściany warto wziąć pod uwagę konstrukcje budowane z drewna. Dlaczego? W odróżnieniu od stalowych kratownic drewno jest w ogrodzie materiałem naturalnym, bardziej odpowiednim i harmonijnym. Prawidłowo zabezpieczone, nie ustępuje wytrzymałością konstrukcjom metalowym.

Jednocześnie szerokie możliwości barwienia drewna sprawiają, że już sama podpora do róż może być wspaniałym elementem dekoracyjnym w ogrodzie. No i jest też – coraz ważniejsza – kwestia ekologii. Drewno nie rdzewieje, a środki do jego konserwacji są przyjaźniejsze środowisku.

Przygotowując dowolny stelaż dla róż, koniecznie zwróć uwagę na jego usytuowanie w ogrodzie lub na działce. Pod uwagę trzeba wziąć kilka istotnych spraw. Po pierwsze – róże sadzi się dla ozdoby, a krata lub pergola pełna spektakularnych kwiatów to doskonały element, wokół którego można zorganizować resztę ogrodu. Warto więc uczynić z niego aranżacyjną dominantę i odpowiednio wyeksponować. Popularnym rozwiązaniem jest ustawianie pergoli lub trejażu przy wejściu do ogrodu.

Dobry pomysł to także lokalizacja pergoli lub altany pośrodku ogrodu. Obsypana różami podpora stanowi wówczas jego centrum i najważniejszą ozdobę. Nadaje wówczas ton reszcie przestrzeni. Klasycznym rozwiązaniem jest też ustawianie kraty z różami przy ścianach budynków. W ten sposób również można osiągnąć imponujący efekt estetyczny przy wykorzystaniu stosunkowo niedużej powierzchni działki. Przy okazji, jeśli zachodzi taka potrzeba, różami można zamaskować nieestetyczną ścianę.

Zadbaj, aby zostawić odstęp między murem a rośliną. To ważne z kilku względów. Po pierwsze chodzi o wentylację – zarówno rośliny, jak i ściany. Przewiew będzie zapewniał łatwe osuszanie, co zapobiega rozwijaniu np. szkodliwych grzybów, groźnych oczywiście dla róż, ale i niepożądanych na ścianach budynków.

Druga kwestia bywa mniej oczywista – latem murowana ściana może się intensywnie nagrzewać. Jeśli róża będzie posadzona zbyt blisko, też będzie nagrzewać się od ściany. Może to w negatywny sposób wpłynąć na kondycję rośliny, jej wysychanie i przedwczesne przekwitanie.

Kluczową rolę dla uprawy róż spełnia światło. Te spektakularne kwiaty lubią słońce, więc wybierając miejsce do ustawienia podpory, trzeba wziąć pod uwagę konieczność zapewnienia dobrego nasłonecznienia przez przynajmniej 5 godzin dziennie. Paradoksalnie, delikatne róże dobrze tolerują także okresowe zacienienie, więc jeśli warunki na to pozwalają, można wziąć pod uwagę zapewnienie roślinie kilku godzin dziennie odpoczynku w cieniu.

Pewne znaczenie przy wyborze podpory ma też typ hodowanych róż. Kwiaty te dzieli się na tzw. Climber – czyli odmiany o pędach sztywnych oraz Rambler – o pędach wiotkich. Oba typy potrzebują podparcia, jednak ze względu na ich charakterystykę należy także dopasować odpowiednią konstrukcję.

Odmiany o sztywnych pędach rosną do wysokości ok. 2 do 3 m, a ponieważ same nie potrafią się wspinać, wymagają w tym pomocy. Sztywne pędy mają czasami tendencję do opadania i wówczas należy je podwiązać, do czego wyśmienicie nada się drewniane podparcie.

Róże typu Rambler to z kolei odmiany o pędach wiotkich, dorastające nieraz do kilku metrów długości i wymagające solidnego podparcia. Same wspinają się po konstrukcji, ale warto zapewnić im dużo miejsca, aby mogły swobodnie rozrastać się na stelażu.

Podpora na pnące róże w formie trejażu, czyli przejścia.

Podpora do róży pnącej – najważniejsze zasady impregnacji

Najważniejszą kwestią przy zabezpieczaniu drewnianej konstrukcji podpory pod róże jest konieczność jej skutecznego zabezpieczenia przynajmniej na kilka lat. W ogrodzie drewno będzie narażone na wpływ słońca, opadów, wilgoci, a także zamieszkujących go mikroorganizmów. Zastosowanie preparatów VIDARON zapewni piękny wygląd i długotrwałą odporność drewna. Jest to ważne również dla róż, które przy takiej drewnianej konstrukcji będą rosły. Byłoby dobrze, aby pnącej się po kratownicy roślinie co rok lub dwa nie fundować stresu związanego z odczepianiem od konstrukcji z powodu konieczności malowania.

Co do samego faktu zabezpieczania – nową konstrukcję maluje się nieco inaczej – i łatwiej – niż już istniejącą. W przypadku pergoli czy kratownicy wykonanej ze świeżego drewna zastosuj dwa preparaty – gruntujący, a następnie powłokotwórczy.

Impregnacja drewna, np. preparatem VIDARON Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący pozwala skutecznie ochronić jego wnętrze przed wilgocią, grzybami i owadami. Następnie powłoka wzmacnia je i chroni przed czynnikami atmosferycznymi.To także etap, na którym można nadać drewnu wymarzony kolor. Sprawdzą się tutaj produkty marki VIDARON np. Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna lub Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy.

Jak zawsze przy budowie z drewna rozważ opcję malowania elementów jeszcze przed budową konstrukcji – jest to znacznie łatwiejsze i pozwala zabezpieczyć wszystkie powierzchnie.

W przypadku kilkuletnich podpór pod róże konieczne będzie nieco więcej pracy. Po pierwsze trzeba delikatnie odczepić roślinę od konstrukcji, aby możliwe było jej zabezpieczenie w każdym miejscu. Na ten czas warto zapewnić tymczasową podpórkę pod pędy i oczywiście uważać, aby nie uszkodzić rośliny.

Odsłoniętą konstrukcję warto dokładnie obejrzeć i tam, gdzie to konieczne uzupełnić spękania lub ubytki. W tym celu oczyszczone miejsca można zaszpachlować Szpachlą do Drewna VIDARON. Całą konstrukcję dobrze też przeszlifować papierem ściernym, aby pozbyć się z powierzchni zabrudzeń, spękań i łuszczącej się warstwy poprzedniej farby lub lakieru.

Jako impregnat doskonale sprawdzi się np. VIDARON Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy, który długotrwale zabezpiecza malowaną powierzchnię oraz zapewnia trwały kolor i efekt dekoracyjny. Do malowania – czy to impregnatem, czy też którymś z preparatów powierzchniowych, wystarczy zwykły pędzel lub wałek.

Każdą drewnianą podporę pod pnące róże trzeba zabezpieczyć przed wilgocią, promieniami słonecznymi i działaniem szkodników czy pleśni. Niezbędna będzie gama produktów VIDARON.

Róże to kwiaty delikatne, często wymagające i wrażliwe na zmianę warunków czy czynniki z otoczenia. Zachęcamy więc do zakładania różanych ogrodów. Niech piękne pąki cieszą oczy, a ukwiecone pergole pozwalają odpocząć w pachnącym cieniu. Chętnie poznamy Twoje doświadczenia i osiągnięcia w uprawie róż. Zapraszamy do kontaktu i dzielenia się wrażeniami!

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (8)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Podpory pod pnącza – jak je zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi?

Podpory pod pnącza – jak je zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi?

Przeczytasz w 7 min

 Budowa altany ogrodowej − instrukcja krok po kroku

Budowa altany ogrodowej − instrukcja krok po kroku

Przeczytasz w 8 min

Byliny i kwiaty kwitnące w lipcu − przegląd gatunków i odmian

Byliny i kwiaty kwitnące w lipcu − przegląd gatunków i odmian

Przeczytasz w 7 min

Najpiękniejsze kwiaty kwitnące w czerwcu – przegląd gatunków

Najpiękniejsze kwiaty kwitnące w czerwcu – przegląd gatunków

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie