Wróć do artykułów

5 pomysłów na drewniane płotki ogrodowe - inspiracje

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Drewniane płotki ogrodowe - niepozorny element, który można wykorzystać na wiele interesujących sposobów, zupełnie odmieniając otoczenie. Jakie są ciekawe patenty na ozdobne płotki ogrodowe z drewna, które mogą też pełnić funkcję praktyczną? Oto odpowiedź, której szukasz!

Z tego artykułu dowiesz się:

●  Dlaczego warto zdecydować się na drewniane płotki w ogrodzie 

●  Jak wykorzystać drewniane płoty do wysłonięcia 

●  Jak za pomocą płotków drewnianych wydzielić strefę zasadzenia 

●  Jak zamienić drewniany płot w podpórkę do roślin lub oświetlenia 

●  Jak wyczarować taras za pomocą płotków drewnianych 

●  Jak dodać uroku ogródkowi kwiatowemu, wykorzystując niski płotek z drewna

Drewniany płot w ogrodzie

Drewniane płotki ogrodowe - wielofunkcyjny i stylowy wybór!

Drewniane płotki ogrodowe to jeden z najwdzięczniejszych elementów aranżacji otoczenia domu! Lista ich zastosowań naprawdę nie ma końca. Mogą pełnić szereg różnych funkcji, nie tylko ozdobnych, ale też praktycznych. Wydzielają strefy, zasłaniają mniej atrakcyjne części ogródka, tworzą przytulną i intymną atmosferę, chronią przed wzrokiem przechodniów czy sąsiadów, mogą być rodzajem stelażu dla roślin czy sznur lampek LED. Tak naprawdę tylko od Ciebie zależy, jak wykorzystasz drewniane płotki ogrodowe. Jeśli szukasz inspiracji, dobrze trafiłeś. Przed Tobą krótka lista 5 najciekawszych pomysłów na ten ponadczasowy element aranżacji ogrodu!

1. Drewniane płotki, które działają jak parawan

Lekki, subtelny płotek może pełnić w ogrodzie rolę porównywalną do parawanu, zasłaniając to, co wolisz ukryć przed wzrokiem zaproszonych na piknik czy spacer gości. Jeśli masz w ogrodzie mniej atrakcyjną strefę, w której znajduje się kompostownik, składowisko z narzędziami ogrodniczymi czy pojemniki na odpadki, warto pomyśleć o takim rozwiązaniu. Postaraj się dopasować odcień drewnianego płotka ogrodowego do otoczenia, na przykład koordynując jego odcień z kolorystyką konstrukcji domu czy mebli ogrodowych. Dzięki temu praktyczny płotek będzie też pełnił dekoracyjną funkcję.

Nowoczesny płotek w funkcji parawana

2. Strefa tylko dla roślin

Masz w domu małe dzieci albo zwierzęta? Na pewno niejednokrotnie przeżywałeś frustrację z powodu zniszczonych plonów czy rozdeptanej rabatki kwiatowej. Jeśli chcesz cieszyć się pięknym wyglądem swoich roślin i zabezpieczyć je przed uszkodzeniami, wykorzystaj niskie płotki ogrodowe, które wyznaczą strefę zasadzeń. W przypadku takiej funkcji, możesz spokojnie wykorzystać lekkie płoty w całości ażurowe bądź z wypełnieniem kratownicowym w górnej części przęsła.

Płotek z bali odgradzający rośliny

3. Płotki ogrodowe wysokie jako podpora dla roślin i nie tylko

Płotki drewniane wysokie mogą sprawdzić się znakomicie w roli ozdobnej podpory dla roślin pnących (na przykład bluszczu) czy małych drzewek. Ażurowe pergole mogą też w stylowy sposób wyeksponować oświetlenie ogrodu, na przykład latarenki na uchwytach, lampiony czy sznury z żarówkami LED-owymi.

Wysoki płot

4. Drewniane płotki ogrodowe zamiast tarasu z prawdziwego zdarzenia

Płotki ogrodowe wysokie lub niskie możesz też wykorzystać jako rodzaj mobilnych ścian. Stwórz za ich pomocą osłoniętą przed słońcem i wzrokiem przechodniów przestrzeń do relaksu, jeśli nie posiadasz zabudowanego tarasu. Wystarczy tylko drewniany lub ceglany podest, płotek i kilka roślin w donicach czy skrzyniach, które uzupełnią całą aranżację. Tak naprawdę wystarczy nawet jedna drewniana ściana połączona z ławką czy krzesłami, znajdującymi się po trzech pozostałych bokach strefy.

Drewniany płot tarasowy

5. Ozdobne płotki drewniane z furtką

Marzy Ci się efekt rodem z „Tajemniczego ogrodu”? Możesz go bez trudu wyczarować! Wystarczy, że w ogrodzie z kwiatami znajdziesz miejsce na ozdobny płotek ogrodowy o ażurowej konstrukcji, najlepiej niski, pozwalający mieć w zasięgu wzroku wszystkie najpiękniejsze okazy roślin. Jeśli zainstalujesz w nim furtkę otoczoną krzewami róż, trudno będzie się oprzeć urokowi Twojego ogrodu.

Biały ozdobny płot

Dekoracyjne płotki ogrodowe z drewna mogą pełnić wiele ról: ogradzać posesję, wydzielać strefy w ramach ogrodu, kształtować teren, wspierać rośliny pnące czy dodawać przestrzeni uroku. Zastanów się, jaki pomysł na drewniany płotek ogrodowy najlepiej do Ciebie przemawia i stwórz wokół domu bezpieczną wygodną i pełną uroku przestrzeń. Pamiętaj, że piękno takiego ogrodowego elementu to nie wszystko. Jeśli chcesz cieszyć się nim jak najdłużej, koniecznie zabezpiecz drewno przed niszczącym działaniem nie tylko słońca czy deszczu w sezonie letnim, ale też mrozu oraz śniegu zimą. Płot należy najpierw zagruntować warstwą bezbarwnego Impregnatu Ochronno-Gruntującego Vidaron, który głęboko wnika w drewno, zapewniając mu pełną ochronę przed zagrożeniami biologicznymi. Następnie warto sięgnąć po np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy Vidaron. To produkt, który nie tylko chroni , ale też zdobi drewno, nadając mu efektownego wyrazu.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie