Wróć do artykułów

3 pomysły na drewnianą palisadę w ogrodzie – inspiracje

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Palisada ogrodowa to sposób na estetyczne ogrodzenie grządek, klombów i rabatek oraz wytyczenie ścieżek w ogrodzie. Zobacz, jak wykorzystać drewniane obrzeże podczas aranżowania ogrodu i dowiedz się, czym należy zabezpieczyć surowe drewno.

Palisada ogrodowa z drewna

Drewniana palisada ogrodowa w rustykalnym stylu

Styl rustykalny bezpośrednio nawiązuje do natury i sielskiego klimatu wsi. Aby zaprosić go do swojego ogrodu, warto założyć pod drewnianym płotem kolorowy ogródek kwiatowy pełen słoneczników, malw, rudbekii, astrów i piwonii. Na pierwszym planie rabatki najlepiej posadzić niższe rośliny, takie jak aksamitki czy bratki. Kompozycja powinna być kolorowa i zróżnicowana. Aby oddzielić klomb od trawnika, możesz wykorzystać drewnianą palisadę ogrodową. Dzięki niej zapobiegniesz przerastaniu rabatki trawą i ułatwisz sobie koszenie trawnika.

Palisady z drewna w ogrodzie pełnym roślin

Drewniane płoty i obrzeża, podobnie jak wiklinowe kosze i donice z gliny, doskonale komponują się z ogrodem rustykalnym. Aby palisada w ogrodzie wiejskim była nie tylko piękna, ale także wytrzymała, należy zabezpieczyć ją odpowiednimi preparatami do drewna. Dwuetapowa ochrona zapewni wysoką trwałość naturalnego materiału. Pierwszym krokiem jest zastosowanie Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego VIDARON. Warto pamiętać, że produkt zapewnia skuteczną ochronę drewna, które nie ma stałego kontaktu z gruntem i wodą. Aby przedłużyć trwałość konstrukcji, warto zamocować palisadę na kotwach wbijanych w ziemię, tak by nie osadzać drewna bezpośrednio w podłożu. Alternatywą może być zabezpieczenie elementów mających znaleźć się w gruncie preparatem na bazie smoły drzewnej.

Po upływie 24 godzin od gruntowania należy przetrzeć drewno papierem ściernym, odpylić je i pomalować Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Powłokotwórczym VIDARON w kolorze V18 Dąb Winchester. Produkt impregnuje, wzmacnia i chroni drewno przed działaniem czynników atmosferycznych, grzybami pleśniowymi, glonami i sinizną.

Palisada ogrodowa – sposób na urządzenie wyspy na trawniku

Za pomocą obrzeży trawnikowych można tworzyć rabatki nie tylko na krawędziach ogrodu, ale także pośrodku. Niewielkie wyspy urozmaicają aranżację i są świetnym sposobem na zagospodarowanie dużego trawnika. Odpowiednio wysoka palisada ogrodowa będzie pełniła rolę granicy między trawą a dekoracyjnymi roślinami znajdującymi się na wyspie.

Estetyczna palisada wokół klombu

Na klombie utrzymanym w nowoczesnym stylu mogą znaleźć się miniaturowe drzewa iglaste, krzewy oraz byliny, na przykład funkie dostępne w wielu dekoracyjnych odmianach. Przestrzeń pomiędzy roślinami wysyp korą, by uzyskać estetyczne wykończenie. Ciekawym rozwiązaniem jest wzbogacenie kompozycji o niewielką rzeźbę, ciekawą donicę lub lampion solarny, który rozświetli ogród nocą. Miłośnicy koloru mogą nasadzić na takiej wyspie byliny kwitnące – jeżówki, floksy, lawendę czy krwawniki.

Palisadę z drewna najlepiej zabezpieczyć Impregnatem Ochronnym do Drewna Gruntującym VIDARON oraz Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Powłokotwórczym VIDARON w kolorze V10 Wenge Afrykańskie. Ciemny odcień drewna sprawdza się w aranżacjach w każdym stylu i pięknie komponuje z zielenią trawy oraz zróżnicowaną kolorystyką kwiatów.

Palisada w ogrodzie nowoczesnym – jak ją zaaranżować?

Drewniane obrzeże nie musi tylko oddzielać trawnika od rabaty – często pełni także inne funkcje. Popularnym rozwiązaniem jest budowa palisady w ogrodzie o znacznym nachyleniu. Za pomocą palików możesz zapobiec osuwaniu się skarpy, zwiększyć funkcjonalność ogrodu oraz podnieść jego walory dekoracyjne. Roślinność rozmieszczona piętrowo będzie przeplatać się z drewnianą palisadą ogrodową pomalowaną Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Powłokotwórczym VIDARON w kolorze V17 Dąb Bielony, tworząc wyjątkową aranżację.

Drewniana palisada wokół drzewa

Palisada w ogrodzie może być poprowadzona w linii prostej lub tworzyć łuki. Rabata o zróżnicowanej szerokości wygląda ciekawiej i umożliwia tworzenie ciekawych kompozycji. Trawnik wcale nie musi mieć kształtu prostokąta. Falujące linie obrzeży wprowadzają do nowoczesnego ogrodu wrażenie harmonii i łagodności.

W niektórych aranżacjach palisada pełni rolę obrzeża ścieżki wiodącej przez ogród i wysypanej żwirem lub wyłożonej kamieniem. Jej głównym zadaniem jest zwiększenie estetyki ogrodowej kompozycji, ale także zapobieganie przerastaniu ścieżki trawą. Obrzeża umożliwiają tworzenie ostrych, wyrazistych linii w ogrodzie i precyzyjne wyznaczanie stref o różnej funkcji.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Drewniane nawierzchnie w ogrodzie – wady i zalety

Drewniane nawierzchnie w ogrodzie – wady i zalety

Przeczytasz w 4 min

Drewniane pergole w ogrodzie – zrób to sam!

Drewniane pergole w ogrodzie – zrób to sam!

Przeczytasz w 3 min

Drewniane elementy w ogrodzie w stylu wiejskim

Drewniane elementy w ogrodzie w stylu wiejskim

Przeczytasz w 4 min

Drewno w ogrodzie rustykalnym - najlepsze inspiracje

Drewno w ogrodzie rustykalnym - najlepsze inspiracje

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie