Wróć do artykułów

Przycinanie żywopłotu − jak zrobić to poprawnie?

Przeczytasz w 8 min
Udostępnij

Żadnego pasjonata ogrodnictwa nie trzeba chyba przekonywać do zalet żywopłotu. Formowanie i utrzymanie zdrowego i ładnego „zielonego ogrodzenia” wymaga jednak odpowiednich prac. Podpowiadamy, jak przycinać żywopłot, aby cieszyć się nim przez długie lata.

Z tego artykułu dowiesz się:
– Kiedy przycinać żywopłot i jak często to robić?
– Przycinanie żywopłotu - najważniejsze zasady
– Cięcie żywopłotu – najczęstsze błędy

Żywopłot to wielkie pole do popisu dla pasjonatów ogrodnictwa! Zieloną ścianę na działce można stworzyć z wielu gatunków i odmian roślin. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zafundować sobie żywopłot kwitnący albo zielony przez cały rok. Wykorzystać można zarówno iglaki, jak i gatunki liściaste, a nawet rośliny owocowe, takie jak pigwowiec, śliwa czy dereń.

Tworzenie żywopłotu daje wiele satysfakcji, a wielu ogrodników bardzo lubi prace związane z jego pielęgnacją. Można kształtować go, formować – wręcz rzeźbić. Nieodzowną czynnością jest wówczas przycinanie. Ma ono kilka funkcji i powinno przynosić określone efekty. Będzie tak pod warunkiem, że zostanie prawidłowo wykonane.

Pierwsze przycinanie żywopłotu trzeba wykonać już wiosną.

Kiedy przycinać żywopłot i jak często to robić?

Żywopłot, poza tym że jest naturalną, piękną ozdobą działki lub ogrodu, ma wiele zalet praktycznych. Jego podstawową funkcją jest porządkowanie przestrzeni. Zielona ściana może skutecznie odgrodzić Cię od sąsiadów, zapewniając spokój i prywatność. Jednak żywopłoty sadzi się nie tylko na skraju lub granicy działek. Jest to też dobre rozwiązanie, kiedy istnieje potrzeba podzielenia przestrzeni i ewentualnego zakrycia niektórych miejsc.

Sadząc żywopłot, można np. oddzielić rekreacyjny ogród od gospodarczej części działki, gdzie przechowuje się niezbędny sprzęt, parkuje samochód czy gromadzi materiały. Zresztą żywopłot to nie zawsze musi być długi zielony „mur”. Krótkie i niskie żywopłoty doskonale sprawdzają się jako naturalne płotki oddzielające w ogrodzie różne strefy roślinności lub jako samodzielna ozdoba. Przy ich pomocy można też nieco zakryć miejsca niezbędne, a niezbyt estetyczne, takie jak sterta kompostu.

Warto pamiętać też, że „żywy płot” ma świetne walory ekologiczne, co staje się coraz bardziej istotne w dzisiejszych czasach. Gęsta roślinność doskonale odgradza od hałasu, świetnie sprawdza się więc przy ruchliwych miejscach. Jednocześnie żywopłot dobrze zatrzymuje wodę, a w upalne dni poprzez parowanie reguluje temperaturę w otoczeniu, zapewniając wytchnienie. Do każdej z tych funkcji żywopłot należy odpowiednio ukształtować, przede wszystkim poprzez przycinanie.

Aby przycinanie żywopłotu przyniosło oczekiwane efekty, musisz je przeprowadzić w odpowiednim czasie. Najlepszą porą do takich prac jest wiosna, przy czym dobrze, aby nie był to czas częstych przymrozków. Zazwyczaj optymalne warunki pojawiają się w marcu lub kwietniu. Jest to dobra pora z kilku względów – większość roślin nie rozpoczyna jeszcze wzrostu i pozostaje w uśpieniu. Jednocześnie wiosenne warunki zazwyczaj dobrze sprzyjają regeneracji roślin po intensywnym cięciu i wspierają ich późniejszy wzrost.

Wiosenne, jednorazowe cięcie żywopłotu to jednak „program minimum”. Zazwyczaj zielony płot w naszych ogrodach należy przycinać dwa, a nawet trzy razy w sezonie. Poza cięciem w marcu-kwietniu, drugie warto przeprowadzić w wakacje. Wówczas możesz już przygotować żywopłot do jesienno-zimowej przerwy wegetacyjnej, a jednocześnie zostaje jeszcze czas, aby rośliny doszły do siebie po przycinaniu. Jeżeli masz do czynienia z roślinami szybko rosnącymi, warto zdecydować się na jeszcze jedno cięcie, pomiędzy wspomnianymi wyżej terminami.

Istnieją również żywopłoty z roślin odmian wolno rosnących, które nie mają tendencji do szczególnego „wybujania”. Wówczas termin, kiedy przycinać żywopłot, nie ma aż tak wielkiego znaczenia – sezonowe cięcie sprowadza się zazwyczaj do usunięcia pojedynczych gałązek i kontroli wzrostu w górę – dotyczy to niektórych odmian cisów i jałowców.

Cięcia wymagają także niskie żywopłoty.

Przycinanie żywopłotu - najważniejsze zasady

Na początek warto zapamiętać, że nieco inaczej wykonuje się cięcie żywopłotu, który rośnie już od kilku lat, inaczej żywopłotu niedawno posadzonego, a nieco inne zasady dotyczą nasadzeń starych i dawno nieprzycinanych.
Świeżo posadzony żywopłot najlepiej pozostawić w spokoju do wiosny kolejnego roku. Wówczas należy młode rośliny skrócić do wysokości ok. 20 cm, co zapewnia bujne krzewienie. W zależności od tempa wzrostu i gatunku roślin, w terminie letnim można przyciąć i uformować wiosenne odrosty.

Żywopłoty starsze przycina się we wskazanych wcześniej terminach i warto wiedzieć, jak przycinać żywopłot. Ważną zasadą jest, aby kolejnego cięcia nie wykonywać zbyt wysoko lub daleko od miejsca poprzedniego przycinania. To znaczy, że np. po cięciu wiosennym, latem odrosty należy przyciąć na długości nie dalszej niż 15 cm. Czasami może się to wydawać zbyt daleko idącą ingerencją. Przecież roślina tak pięknie przyrosła przez kilka miesięcy, po co ucinać aż tak dużo? To częsty błąd, który skutkuje później pogarszaniem się estetyki żywopłotu. Żywopłot cięty krótko będzie się pięknie zagęszczał, uda się też zminimalizować zjawisko łysienia jego wewnętrznej części.

Dobrą praktyką doświadczonych ogrodników jest odpowiednie kształtowanie żywopłotów. Warto odejść od powszechnej i klasycznej formy zbliżonej do prostokąta. Znacznie lepsze efekty daje prowadzenie żywopłotu w formie zbliżonej do stożka. Dlaczego? Bo dolne gałęzie – w naturalny sposób słabsze w takiej formacji – będą wówczas lepiej eksponowane na słońce, doświetlone, a w efekcie zdrowsze i z większą ilością liści.

Jeżeli zabiegi przycinania żywopłotu prowadzone są odpowiednio i regularnie, nie ma konieczności drastycznych ingerencji. Co kilka sezonów możesz żywopłot przejrzeć pod kątem usunięcia najbardziej zgrubiałych lub uschłych gałęzi, aby zapewnić wzrost świeżym, zielonym kłączom. Jeżeli nie zależy Ci na geometrycznej formie i lubisz żywopłoty bardziej dzikie, zabiegi przycinania możesz ograniczyć do usuwania najbardziej wybujałych odrostów.

Nieco inaczej przeprowadza się cięcie starego żywopłotu. Ogólną zasadą jest drastyczne skrócenie – co czasami oznacza wycięcie większości gałęzi. Krzewy lepiej znoszą takie mocne przycinanie i szybko powinny wypuścić młode pędy. W przypadku drzew cięcie starego żywopłotu będzie skutkowało odsłonięciem zdrewniałych części, a na prawidłowe odbudowanie pięknej zielonej powierzchni trzeba czasem czekać nawet kilka lat. Przy regeneracji żywopłotów pamiętaj o dobrym nawożeniu. Dobrym rozwiązaniem jest też dosadzanie nowych sadzonek obok starych roślin, co pozwala uzupełniać braki.

Zaawansowani ogrodnicy mogą pokusić się o zamianę zwykłego żywopłotu w atrakcyjne rzeźby.

Cięcie żywopłotu – najczęstsze błędy

Pomimo że przycinanie żywopłotu nie jest czynnością szczególnie trudną ani wymagającą specjalistycznej wiedzy, źle wykonane przyniesie skutek odwrotny od zakładanego.

Jednym z powszechnych i niestety trudnych do naprawienia błędów jest zaniedbywanie lub nieregularne cięcie iglaków. Problem polega na tym, że wiele gatunków iglastych rozrastając się zbyt szybko, traci zielone igły wewnątrz. Pozostają łyse, zdrewniałe gałęzie, które nawet po przycięciu nie wypuszczą już igieł. Jedynym środkiem zapobiegawczym jest w takim przypadku regularne i krótkie przycinanie.

Inny dość często popełniany błąd to pozostawianie świeżo posadzonego żywopłotu samemu sobie. Często szkoda przycinać młode rośliny, które pozornie tak pięknie rosną. Tymczasem brak radykalnego skrócenia w pierwszym roku po posadzeniu sprawi, że żywopłot nie zyska odpowiednio gęstej „bazy” gałązek, które później, rosnąc, zapewnią jego odpowiednie rozkrzewienie.

Inne popularne błędy związane są z nieprawidłowym wykonywaniem czynności opisanych powyżej. Cięcie w nieodpowiednich terminach – zbyt wcześnie lub zbyt późno – może skutkować chorobami lub zamieraniem roślin. Naraża je także na wymarzanie i ataki grzybów. Uporczywe trzymanie się, tak lubianej, bo klasycznej, formy kwadratu lub prostokąta, sprawia z kolei, że żywopłoty z czasem tracą swój dekoracyjny walor. Dopóki rośliny są młode, radzą sobie z niedoborami światła w ich dolnych partiach. Kiedy jednak nastąpi duży wzrost, dolne pędy i liście zamierają, bo przez większość czasu są zacieniane.

Warto także pamiętać, że aby żywopłot wyglądał ładnie, narzędzia do jego cięcia, muszą być ostre i w dobrym stanie. Trzeba więc o nie dbać. Jak to zrobić? Oprócz regularnej pielęgnacji narzędzi warto je właściwie przechowywać. Przyda się więc wieszak na narzędzia – jak go zrobić samodzielnie, pisaliśmy w tym artykule: Wieszak na narzędzia ogrodowe – jak zrobić? Wyjaśniamy!

Jeśli natomiast masz miejsce, idealny do przechowywania nożyc, piły czy innych narzędzi do cięcia żywopłotu będzie domek narzędziowy. Jak go wykonać na działce, dowiesz się z naszego artykułu: Czym pomalować drewniany domek narzędziowy? Praktyczne porady. Pamiętaj, że wszystkie drewniane elementy w ogrodzie koniecznie trzeba regularnie impregnować i zabezpieczać przed szkodnikami, grzybami, sinizną i szkodliwymi dla drewna warunkami atmosferycznymi. Pomocą służyć Ci będą preparaty VIDARON, w tym np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy, który długotrwale zabezpiecza malowaną powierzchnię oraz zapewnia trwały kolor i efekt dekoracyjny.

Ładnie przycięty żywopłot będzie najlepszą dekoracją każdego ogrodu.

Piękny i zdrowy żywopłot z pewnością będzie ozdobą Twojego ogrodu. Wystarczy tylko odrobina dbałości i stosowanie do przedstawionych wcześniej zasad. Chętnie zapoznamy się z efektami Twojej pracy! Dopingujemy miłośników prac na działce i w ogrodzie oraz czekamy na zdjęcia wspaniałych zielonych żywopłotów. Bardzo cenimy także porady praktyków. Odezwij się do nas i podziel swoimi doświadczeniami przy pielęgnacji „zielonego ogrodzenia”!

Galeria zdjęć (4)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Czym pomalować drewniany domek narzędziowy? Praktyczne porady

Czym pomalować drewniany domek narzędziowy? Praktyczne porady

Przeczytasz w 7 min

Wieszak na narzędzia ogrodowe – jak zrobić? Wyjaśniamy!

Wieszak na narzędzia ogrodowe – jak zrobić? Wyjaśniamy!

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie