Wróć do artykułów

Wieszak na narzędzia ogrodowe – jak zrobić? Wyjaśniamy!

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Jak zachować porządek w garażu albo w narzędziowni? Przyda się uchwyt na narzędzia ogrodnicze. Zamiast kupować go w sklepie, wykonaj go samodzielnie! Z naszą instrukcją dowiesz się, jak zrobić wieszak na łopaty i inne akcesoria!

Spis treści:

 1. Wieszak na narzędzia ogrodowe – dlaczego warto go zrobić?
 2. Jak zrobić wieszak na narzędzia ogrodnicze? Przygotowanie
 3. Wieszak na narzędzia ogrodowe – jak zrobić? Prosta instrukcja

 

Garaż, schowek na narzędzia, szopa czy domek ogrodowy to pomieszczenia, w których trudno zachować porządek. Każdy ogrodnik potrzebuje sporo sprzętu. Są to duże narzędzia, takie jak łopaty, grabie, widły – zajmują one sporo miejsca, a najczęściej „zalegają” w kącie. Są także mniejsze akcesoria, takie jak łopatki, grabki i drobniejszy sprzęt. Zwykle odkładasz je po prostu na miejsce, a po pewnym czasie powstaje bałagan, który trudno opanować.

Jak temu zaradzić? W utrzymaniu porządku pomoże Ci wieszak na narzędzie ogrodowe. Powiesisz na nim zarówno duże narzędzia, np. łopatę czy grabie, jak i te zupełnie małe. Uporządkowany garaż nie tylko wpłynie na łatwiejszą pracę w ogrodzie, ale także będzie to przyjemny widok dla oczu, który przyda się zwłaszcza w środku pracowitego sezonu.

W artykule przedstawiamy instrukcję, jak zrobić wieszak na narzędzia ogrodnicze krok po kroku. Dowiesz się, jakich narzędzi i materiałów potrzebujesz. Pokażemy także bardzo dokładnie wszystkie etapy konstrukcji drewnianego uchwytu na narzędzia ogrodnicze.

Wykonanie takiego wieszaka na narzędzia jest naprawdę proste! Fot. Jarosław Sacharczuk Ciesielnia Podlaska.

Wieszak na narzędzia ogrodowe – dlaczego warto go zrobić? 

Dlaczego lepiej zrobić wieszak samodzielnie zamiast kupować gotowe rozwiązanie w sklepie? Po pierwsze, oszczędzisz sporo pieniędzy. Do zrobienia wieszaka potrzebujesz tylko kilku desek sosnowych, dwóch impregnatów marki Vidaron do konserwacji i impregnacji drewna oraz kilku prostych narzędzi, które każdy majsterkowicz powinien mieć w domu. 

Po drugie, samodzielne wykonanie wieszaka na narzędzie ogrodowe to duża satysfakcja i znakomity sposób na odstresowanie się, a nawet miłe spędzenie czasu z rodziną. Zaproś do pracy dzieci i zobaczcie, ile frajdy może sprawić majsterkowania. Zrobienie takiego wieszaka na narzędzia ogrodowe zajmie jedynie kilka godzin!

Jak zrobić wieszak na narzędzia ogrodnicze? Przygotowanie 

Jak zrobić wieszak na łopaty i inne narzędzia? Będziesz potrzebował materiału oraz narzędzi. Oto ich lista!

Do wykonania wieszaka na narzędzia ogrodowe musisz mieć deski do wykonania drewnianego stelaża. Potrzebujesz:

 • 2 desek sosnowych o długości 120 cm, szerokości 8 cm i grubości 2 cm.
 • 2 mniejszych desek sosnowych do połączenia tych 120-centymetrowych w prostokątny stelaż. Odpowiedni rozmiar to np. 30 cm długości. Jeśli masz deski w innym rozmiarze – żaden problem. Ważne, aby dało się z nich zbić prostokątny stelaż o długości powyżej metra i wysokości ok. 30 cm. Nasz wieszak ma ramę 120 x 30 cm. Każda z desek ma 8 cm szerokości i 2 cm grubości.

Deski możesz kupić w dowolnym sklepie budowlanym albo wykorzystać to, co zostało Ci z innych prac, np. stare sztachety. Dotnij je do odpowiednich rozmiarów i gotowe!

Do wykonania wieszaka potrzebujesz dwóch długich desek i dwóch krótszych, z których zbudujesz prostokątny stelaż. Fot. Jarosław Sacharczuk Ciesielnia Podlaska.

Oprócz stelaża niezbędne będą także sosnowe deseczki na uchwyty do narzędzi. Musisz mieć 6 małych deseczek o długości 15 cm (szerokość 8 cm, grubość 3 cm) i 2 deseczki nieco dłuższe (20 cm długości, 8 cm szerokości, 3 cm grubości). Z tej ostatniej pary powstanie uchwyt na największe narzędzia. Całość potrzebnych materiałów wygląda mniej więcej tak:

Materiały do wykonania wieszaka na narzędzia ogrodowe. Fot. Jarosław Sacharczuk Ciesielnia Podlaska.

Oprócz drewnianych desek potrzebne Ci będą narzędzia do zrobienia wieszaka:

 • wiertarko-wkrętarka i wkręty do drewna,
 • miarka stolarska,
 • haczyki do powieszenia mniejszych narzędzi ogrodniczych,
 • Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący Vidaron – głęboko penetrujący środek, który ochroni Twój wieszak przed sinizną, grzybami i zabezpieczy go przed szkodliwym działaniem wilgoci,
 • Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy Vidaron, który zaimpregnuje drewno, wzmocni je, ochroni, a przy tym nada mu ładny kolor. Nasz wieszak na zdjęciu pomalowaliśmy impregnatem Vidaron w kolorze V08 Palisander Królewski,
 • pędzel do nakładania impregnatów,
 • piła lub inny sprzęt do przycięcia deseczek – jeśli kupujesz je w sklepie, poproś, aby docięli Ci je na miejscu!

Wkręty potrzebne do wykonania wieszaka. Fot. Jarosław Sacharczuk Ciesielnia Podlaska.

Wieszak na narzędzia ogrodowe – jak zrobić? Prosta instrukcja 

Jak zrobić wieszak na narzędzie ogrodnicze? Oto instrukcja krok po kroku razem ze zdjęciami  Jarosława Sacharczuka, właściciela firmy Ciesielnia Podlaska z Wasilkowa, które pomogą Ci odnieść sukces nawet jeśli nie jesteś urodzonym majsterkowiczem.

 • Przytnij deski do potrzebnych rozmiarów jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś lub nie kupiłeś w sklepie gotowych, dociętych desek.

Deski przycięte do odpowiednich rozmiarów. Fot. Jarosław Sacharczuk Ciesielnia Podlaska.

 • W deseczkach, które posłużą jako uchwyty, obetnij po jednym narożniku, aby wieszak lepiej się prezentował. Narożnik ucinamy pod kątek 45 stopni. Zaznacz najpierw ołówkiem miejsce cięcia.

 

Tak powinny wyglądać finalnie deseczki, które posłużą jako uchwyty do narzędzi ogrodowych. Fot. Jarosław Sacharczuk Ciesielnia Podlaska. 

 • Wszystkie deseczki dokładnie oszlifuj papierem ściernym. Drewno powinno być suche, gładkie, wolne od kurzu, tłustych i żywicznych plam.

Szlifowanie deseczek papierem ściernym. Fot. Jarosław Sacharczuk Ciesielnia Podlaska.

 • Teraz przyszedł czas na zrobienie głównej części naszego wieszaka, czyli stelaża. Ułóż na podłodze lub stole długie na 120 cm deski i za pomocą wkrętarki połącz je w prostokątną ramę z krótszymi deseczkami. Po każdej stronie będziesz potrzebować po 4 wkręty.

Tak wygląda rama przygotowana do skręcania. Fot. Jarosław Sacharczuk Ciesielnia Podlaska.

Skręcanie ramy wieszaka przy pomocy wkrętarki i wkrętów. Fot. Jarosław Sacharczuk Ciesielnia Podlaska.

Tak wygląda drewniana rama wieszaka po skręceniu. Fot. Jarosław Sacharczuk Ciesielnia Podlaska.

 • Zmierz swoje narzędzia ogrodnicze, aby ustalić, w jakiej odległości powinny być zamontowane uchwyty. W przypadku naszego wieszaka jest to odległość 4 cm.

Deseczki pod uchwyty należy zamontować w odległości 4 cm od siebie. Fot. Jarosław Sacharczuk Ciesielnia Podlaska.

 • Teraz przyszedł czas na przymocowanie do wieszaka uchwytów na narzędzie. Możesz je przytwierdzić klejem do drewna lub przy pomocy wkrętów (tak jak w przykładzie na zdjęciu). Finalnie powstaną 4 podwójne uchwyty, trzy o głębokości 15 cm i jeden głębszy,  20-centymetrowy. Między każdym z uchwytów są 4 cm.

Deseczki na uchwyty przygotowane do skręcania razem z drewnianą ramą. Fot. Jarosław Sacharczuk Ciesielnia Podlaska.

Skręcanie uchwytów z ramą wieszaka. Fot. Jarosław Sacharczuk Ciesielnia Podlaska.

Tak powinien wyglądać Twój wieszak po montażu wszystkich uchwytów. Fot. Jarosław Sacharczuk Ciesielnia Podlaska.

Impregnacja wieszaka na narzędzia ogrodowe przy pomocy Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego Vidaron. Fot. Jarosław Sacharczuk Ciesielnia Podlaska.

 • Poczekaj 24 godziny, a następnie odpyl i przeszlifuj papierem ściernym wieszak.
 • Pomaluj go preparatem powłokotwórczym, np. Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Powłokotwórczym Vidaron, który zabezpieczy drewno przed czynnikami zewnętrznymi, a dodatkowo nada mu ładny kolor. Impregnat w kolorze nakładaj równomiernie na całą powierzchnię. Po około 10 minutach od nałożenia rozetrzyj suchym pędzlem wzdłuż słojów drewna. Kolejną warstwę nakładaj w chwili, gdy powierzchnia będzie zupełnie sucha.

Impregnacja i nadawanie koloru wieszakowi przy pomocy Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego Vidaron. Fot. Jarosław Sacharczuk Ciesielnia Podlaska.

 • Dolną poprzeczkę wieszaka wyposaż w haczyki na mniejsze narzędzia ogrodnicze.

Tak wygląda gotowy wieszak na narzędzia ogrodowe. 

Wiesz już, jak zrobić wieszak na narzędzie ogrodowe samodzielnie. Jak widać, nie są do tego potrzebne ani specjalne umiejętności, ani zaawansowany sprzęt. Wystarczy jedno wolne popołudnie na jego montaż i kilka chwil kolejnego dnia na dokończenie impregnacji drewna. Mamy nadzieję, że z naszą instrukcją krok po kroku i preparatami do drewna Vidaron Twój garaż czy szopa na narzędzia będą uporządkowane i gotowe na nowy sezon!

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (1)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie