Ozdobne drzewka iglaste są łatwe w uprawie oraz świetnie sprawdzają się w roli żywopłotu, oferując cień i nieco prywatności. Większość z nich pozostaje zielona przez cały rok. Jak i kiedy sadzić iglaki w ogrodzie? Wyjaśniamy w artykule!
Spis treści:
- Dlaczego warto sadzić iglaki?
- Drzewa iglaste do ogrodu i na taras – które wybrać?
- Jak i kiedy sadzić iglaki w ogrodzie?
- Jak sadzić tuje w ziemi – instrukcja krok po kroku
- Kiedy przycinać rośliny iglaste? Pielęgnacja iglaków
- Sadzenie iglaków – podsumowanie
Dlaczego warto sadzić iglaki?
Jeśli zastanawiasz się, czy warto sadzić iglaki w ogrodzie, mamy dla Ciebie mnóstwo argumentów za! Rośliny iglaste zwykle są zielone i to przez cały rok. Będą więc pięknie wyglądać nawet zimą – ożywiać ogród i ciekawie kontrastować ze śniegiem, tworząc przytulną, bajkową aurę.
Drzewa iglaste świetnie sprawdzą się w niewielkich, jak i przestronnych ogrodach. Często bywają wykorzystywane zamiast płotu do odgrodzenia posesji, zasłonięcia jej mniej atrakcyjnych części czy wyznaczenia stref w ogrodzie. Co ważne, iglaki są łatwe w pielęgnacji – nie wymagają częstego przycinania. Większość gatunków należy nawadniać rzadko, ale obficie. Co więcej, niektóre z nich nie zrzucają igieł, więc odpada też obowiązek ich grabienia. Wyróżniają się za to charakterystycznym, jednak przyjemnym, żywicznym zapachem.
Do wyboru masz mnóstwo gatunków, które różnią się np. wielkością, zabarwieniem czy długością igieł. Niektóre mogą być jasno- lub ciemnozielone, a jeszcze inne z niebieską, a nawet srebrzystą poświatą! Najpopularniejsze w Polsce gatunki to oczywiście świerk, sosna, tuja, jodła i modrzew, ale ciekawym wyborem będzie też np. araukaria chilijska, zwana też małpim drzewem, czy świerk serbski.
Iglaki doskonale wyglądają w towarzystwie drzew liściastych, krzewów czy kwitnących kwiatów. Świetnie sprawdzą się w towarzystwie oczka wodnego czy tarasu, chroniąc przed wiatrem i dając odrobinę cienia.
Drzewa iglaste do ogrodu i na taras – które wybrać?
Przymierzasz się do sadzenia iglaków? W takim razie pomożemy Ci wybrać gatunki, które najlepiej sprawdzą się w Twoim ogrodzie!
Do najpopularniejszych iglaków ogrodowych należą żywotniki zachodnie, nazywane też po prostu tujami. Są to szybko rosnące iglaki, dlatego dobrze sprawdzają się w roli wysokiego żywopłotu. Bywają również sadzone solo lub w szpalerach, np. wzdłuż ogrodzenia. Tuje w drewnianych donicach możesz z kolei ustawić na dobrze nasłonecznionym tarasie, wydzielając z ich pomocą prywatną strefę do relaksu.
Zadbaj o to, aby drewniane doniczki zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych. Pomaluj je Impregnatem Ochronnym do Drewna Gruntującym VIDARON, a następnie nanieś na nie Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną VIDARON w wybranym kolorze. Pamiętaj o tym, aby wnętrze wyłożyć folią ogrodniczą lub budowlaną, która zabezpieczy drewno przed wilgocią i wodą. Dzięki odpowiedniej ochronie zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz drewno zachowa swój piękny wygląd na dłużej.
Wskazówka
Jeśli wybierasz iglaki do ogrodu przydomowego, sięgnij po niskie odmiany znanych i lubianych drzew. Sprawdzą się one nawet na niewielkiej działce. Popularne iglaki miniaturowe to między innymi cyprysik Lawsona „Gnom”, jodła koreańska „Molli” czy świerk biały „Conica”.
Jak i kiedy sadzić iglaki w ogrodzie?
Termin sadzenia iglaków w ogrodzie i na tarasie zależy od tego, jaką postać ma sadzonka. Drzewka i ozdobne krzewy iglaste mogą być sprzedawane:
- w pojemnikach plastikowych, w których sadzonki były uprawiane od początku – takie rozwiązanie umożliwia sadzenie iglaków przez cały sezon od wiosny do jesieni;
- wyjęte z gleby – w tym przypadku roślina zostaje wykopana z podłoża wraz z bryłą ziemi.
Odpowiedni termin sadzenia takich iglaków wypada na przełomie kwietnia i maja, przed pojawieniem się pierwszych pąków, lub wczesną jesienią (najlepiej od połowy sierpnia do połowy października).
Wskazówka
Zanim zabierzesz się do sadzenia iglaków w ogrodzie, wyznacz dla nich stanowisko. Jeśli chcesz stworzyć szpaler lub żywopłot, pamiętaj o zachowaniu odległości między sadzonkami. Co ile sadzić tuje, by zapewnić korzeniom wystarczająco dużo miejsca? Drzewa iglaste sadzi się w odległości minimum 50 centymetrów – w ten sposób uzyskasz gęsty żywopłot. W przypadku szpaleru odległości powinny być jeszcze większe.
Jak sadzić tuje w ziemi – instrukcja krok po kroku
Aby drzewka przez wiele lat cieszyły oko, powinny być odpowiednio zasadzone – tylko wtedy wyrosną zdrowe i piękne. Podpowiemy Ci, jak krok po krok sadzi się iglaki.
- Do dużego wiadra nalej zimnej wody i umieść w nim sadzonkę z doniczką. Dzięki temu korzenie odpowiednio namokną.
- Wykop w ziemi dołek o głębokości dwukrotnie większej niż korzenie sadzonki.
- Wsyp do dołka gotową ziemię do iglaków lub przygotowane wcześniej podłoże, np. ziemię ogrodową z kompostem.
- Wyjmij sadzonkę z doniczki, umieść w dołku i zasyp, dokładnie ugniatając.
- Podlej drzewko i rozsyp wokół niego sosnową korę pod tuje – pozwoli ona zapewnić roślinie odpowiednio kwaśne pH.
Chcesz uprawiać tuje na balkonie lub tarasie? Sadzenie iglaków w donicach wygląda bardzo podobnie. Pamiętaj jednak, by przed wypełnieniem naczynia ziemią wyłożyć dno tłuczniem, który będzie izolował korzenie drzewka i chronił je przed mrozem.
Kiedy przycinać rośliny iglaste? Pielęgnacja iglaków
Drzewka i krzewy iglaste są zazwyczaj łatwe w uprawie, a dzięki wytrzymałym igłom zdobią ogród przez cały rok. Podczas pielęgnowania tych roślin warto jednak pamiętać o kilku zasadach:
- Regularnie podlewaj iglaki przez cały rok – również zimą, w cieplejsze dni. Inaczej drzewka mogą wyschnąć, tworząc efekt brązowienia iglaków znany wielu posiadaczom żywotników.
- Przez całą wiosnę dokarmiaj drzewka i krzewy specjalnym nawozem do iglaków.
- Kiedy obcinać tuje? Przycinanie iglaków warto przeprowadzić kilka razy w sezonie – pierwszy raz jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji, a kolejne latem.
- Przed nadejściem zimy, o ile to możliwe, podwiąż korony drzewek – zapobiegniesz w ten sposób gromadzeniu się ciężkich mas śniegu na gałązkach.
Sadzenie iglaków – podsumowanie
Drzewa iglaste sadzi się z wielu powodów – są trwałe, pięknie prezentują się przez cały rok, a do tego nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Dzięki naszym poradom to zadanie nie przysporzy Ci wiele wysiłków, a iglaki posadzone bezpośrednio w ziemi lub w drewnianych donicach zabezpieczonych preparatami Vidaron będą cieszyć oko przez wiele lat!