Wróć do artykułów

Pokost lniany – naturalna ochrona

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Naturalne i ekologiczne produkty towarzyszą nam na każdym kroku, również w zakresie środków ochrony drewna. Okazuje się, że w zalewie preparatów, z których każdy charakteryzuje się „rewolucyjną formułą” zapominamy o produktach tradycyjnych, sprawdzonych a przede wszystkim skutecznych. Jednym z nich jest pokost lniany, który konserwuje drewno, chroni je przed warunkami atmosferycznymi i jest obojętny dla środowiska naturalnego.

Zabezpieczanie drewna Pokostem Lnianym

Pokost Lniany VIDARON to naturalny i tradycyjny środek, przeznaczony do impregnacji drewna, materiałów drewnopochodnych, tynków mineralnych oraz innych podłoży porowatych, użytkowanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Otrzymywany jest przez zagęszczenie oleju lnianego, z dodatkiem substancji przyspieszających wysychanie. Jest to, więc w pełni naturalna i ekologiczna substancja.

Drewniany domek

Właściwości pokostu lnianego są porównywalne z innymi chemicznymi środkami ochrony drewna. Pokost penetruje w głąb drewna. Zabezpiecza je przed wilgocią oraz czynnikami atmosferycznymi, tworząc hydrofobiczną powłokę. Można go stosować zarówno na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. W związku z tym jest bardzo uniwersalny. Jedynym minusem pokostu jest niezbyt dobra „współpraca” z chemicznymi środkami ochrony drewna. Dlatego pokost należy stosować konsekwentnie również przy renowacji przedmiotów wcześniej nim zakonserwowanych.

Na jakich powierzchniach można stosować pokost? Zastosowanie tego naturalnego impregnatu jest bardzo szerokie. Najczęściej stosuje się go do konserwacji klatek, karmików, wolier, bud dla psów, czyli tam gdzie z drewnem bezpośredni kontakt mają zwierzęta. Jednak pokost sprawdza się też przy konserwacji elementów drewna ogrodowego, czyli mebli, desek tarasowych, huśtawek i wielu innych.

Drewniane skrzynki

Drewno nie musi spełniać jakiś specjalnych wymagań, aby można było na nie nanosić pokost, ponieważ wnika on nawet w chropowate powierzchnie. Jednak dobrze jest przygotować drewno „na gładko” czyli przed malowaniem przetrzeć je papierem ściernym, który nie tylko wyrówna powierzchnię ale usunie brud, luźne fragmenty czy zaplamienia.

Malowanie drewna

Wydajność Pokostu Lnianego Vidaron wynosi ok. 12 m². Należy pamiętać, że przy malowaniu pokostem nie należy być oszczędnym, ponieważ jego skuteczność rośnie, gdy drewno dobrze go wchłonie na całej powierzchni.

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (1)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie