Wróć do artykułów

Czym jest i jak zrobić inspekt warzywny na młode sadzonki? Prosta instrukcja

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

Inspekt warzywny to proste rozwiązanie, które może usprawnić i uprzyjemnić pracę w ogrodzie. Dzięki niemu młode rośliny szybciej rosną i wcześniej możesz cieszyć się świeżymi nowalijkami. Jak zrobić taki użyteczny inspekt? To bardzo proste!

Spis treści:

 1. Inspekt warzywny co to jest i dlaczego warto go zrobić?
 2. Inspekt na warzywa jakie narzędzia będą Ci potrzebne?
 3. Jak zrobić inspekt warzywny krok po kroku?

Wczesna wiosna to czas, kiedy każdy miłośnik prac w ogrodzie z niecierpliwością oczekuje dobrej pogody, aby rozpocząć sadzenie roślin. Tymczasem sezon ogrodniczy można nieco przyspieszyć, stosując proste rozwiązanie, jakim jest inspekt warzywny drewniany. Warto poznać jego zalety i możliwości, jakie stwarza. 

Przygotowanie inspektu jest proste i nie wymaga dużo pracy, możesz więc śmiało pomyśleć nad ustawieniem go w ogrodzie. Podpowiadamy, jakie materiały zgromadzić i jak krok po kroku zbudować własną skrzynię na nowalijki.

jak-zrobic-inspekt-warzywny

Inspekt warzywny to doskonały sposób na nowalijki w ogrodzie. 

Inspekt warzywny – co to jest i dlaczego warto go zrobić?

Inspekt warzywny w najprostszej formie to drewniana skrzynia z przezroczystym przykryciem. Ścianki boczne możesz wykonać się z desek, sklejki lub innego rodzaju płyt – pamiętaj, aby odpowiednio zabezpieczyć je przed wilgocią. Dobrym pomysłem może być np. zagruntowanie drewna za pomocą bezbarwnego Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego marki Vidaron. Po 24 godzinach powinieneś przetrzeć całość papierem ściernym, odpylić oraz nanieść dwie warstwy impregnatu powłokotwórczego. Do tego celu polecamy Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy Vidaron lub Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy Vidaron. Pokrywę inspektu najlepiej zrobić z tworzywa sztucznego, np. pleksi, lub ewentualnie ze szkła mogą być nawet stare okna. Przepływ wody w inspektach jest umożliwiony brakiem dna w skrzyniach. Wypełnia się je ziemią, a czasami odpowiednią mieszanką z obornikiem.

Jakie zalety posiada inspekt na warzywa? Przede wszystkim pozwala przyspieszyć wzrost sadzonek. Dzieje się tak, ponieważ drewniany inspekt warzywny chroni nasiona i młode rośliny przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Najważniejszą zaletą tego narzędzia jest temperatura. Dzięki zastosowaniu przezroczystego przykrycia skrzynia wytwarza efekt szklarni i zatrzymuje ciepło, więc rośliny mają lepsze warunki do kiełkowania i wzrostu. 

Wykonanie skrzyni z drewna sprawia, że dobowe wahania temperatur są mniejsze, co minimalizuje stres, na który mogą być narażone młode kiełki. Jest jeszcze jedna zaleta zamknięcie chroni delikatne rośliny przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, a jak wiadomo wczesną wiosną nietrudno o porywisty wiatr, grad lub deszcz ze śniegiem. Inspekt warzywny drewniany pozwala więc zapewnić młodym roślinom przyjazne i stabilne warunki wzrostu.

inspekt-warzywny-co-to

Inspekt doskonale nadaje się do wczesnego wysiewania sałaty, nowalijek, a także rozsad innych warzyw i kwiatów, które później można przesadzić.

Inspekt na warzywa – jakie narzędzia będą Ci potrzebne?

Jak zbudować inspekt? Budowa prostego inspektu w wersji minimalistycznej będzie wymagała przygotowania podstawowych narzędzi i niewielkiej ilości materiałów. Na placu „budowy” na pewno nie powinno zabraknąć:

 • drewna lub drewnianej płyty na ściany,
 • przezroczystego materiału (szkła, pleksi, w ostateczności folii) na wieko,
 • piły do drewna,
 • wkrętów i wkrętaki, ale mogą je zastąpić młotek i zwykłe gwoździe.

Warto zainwestować nieco więcej i wyposażyć swój inspekt w kilka usprawnień. Dlatego możesz przygotować dodatkowo:

inspekt-na-mlode-sadzonki

Inspekt na młode sadzonki możesz zrobić nawet z drewna z odzysku, np. ze starych okien.

Jak zrobić inspekt warzywny krok po kroku?

Wykonanie inspektu warzywnego nie jest szczególnym wyzwaniem technicznym ani logistycznym. Daje natomiast mnóstwo satysfakcji. Na początku pamiętaj, aby znaleźć dla skrzyni dobre miejsce w swoim ogrodzie. Zwróć uwagę na to, że inspekt wypełniony ziemią nie nadaje się już do przestawiania. Skrzynia będzie Ci służyć przez kilka lat, tym bardziej jej lokalizację trzeba dobrze przemyśleć. Zanim więc zastanowisz się jak zbudować inspekt, odpowiedz sobie na pytanie „gdzie go umieścić?”.

Jakie miejsce będzie najlepsze na inspekt dla młodych sadzonek?

Po pierwsze, inspekt powinien być łatwo dostępny – jest to niska konstrukcja, więc praca przy niej często odbywa się w kucki lub w skłonie. Nie warto więc „upychać” go przy ścianach czy innych konstrukcjach już stojących w ogrodzie.

Po drugie, ponieważ główną zaletą inspektów jest zapewnienie młodym roślinom lepszych niż na zewnątrz warunków rozwoju, wybierz miejsce nasłonecznione, bez drzew i dużych roślin. Najlepiej ustaw go w stronę południową, aby maksymalnie wykorzystać wiosenne słońce. Wtedy zapewnisz młodym roślinom jak najlepsze warunki na wzrost.

Dobrze też, jeśli inspekt znajdzie się w miejscu osłoniętym od wiatru. Ochroni to skrzynię przed niepotrzebnym wychładzaniem, ale też zabezpieczy przed przykrymi niespodziankami w przypadku porywistej wichury. Szklana lub plastikowa pokrywa bywa przecież podatna na uszkodzenia, które może spowodować np. spadająca gałąź.

Budowa inspektu krok po kroku

 1. Samą budowę inspektu rozpocznij od docięcia drewna na wymiar. Przyjmuje się, że praktyczny i wydajny inspekt powinien mieć nie mniej niż 1 m długości i 0,5 m szerokości. Pamiętaj, że przednia i tylna ściana powinny mieć różną wysokość, aby zapewnić roślinom jak najlepsze nasłonecznienie. Minimalna wysokość to ok. 30 cm – w mniejszym pojemniku warstwa ziemi może być zbyt cienka. Tylną ścianę warto zwymiarować przynajmniej o 20 cm więcej. Ze względu na różnice wymiarów, przednia i tylna ściana inspektu będą prostokątami, natomiast boki – trapezami.
 2. Zanim przystąpisz do skręcania lub zbijania elementów, warto je zabezpieczyć. Najlepszym rozwiązaniem jest pomalowanie odpowiednim preparatem Vidaron, który zabezpieczy drewno przed wilgocią, grzybami i pasożytami. Dlaczego lepiej malować wszystkie elementy osobno? Ponieważ jest to wygodniejsze oraz zapewnia dotarcie preparatu do każdej, nawet najwęższej powierzchni. Dobrym i szybkim rozwiązaniem jest ułożenie elementów obok siebie, np. na drewnianych żerdziach, i szybkie pomalowanie ich przy pomocy dużego pędzla. 
 3. Przed użyciem środka Vidaron przygotuj podłoże. Surowe drewno powinno być oczyszczone, suche, wolne od kurzu i tłustych plam oraz żywicy. Aby nadać mu ładny wygląd, przeszlifuj je wzdłuż słojów papierem ściernym o gradacji ok. 120-­200.
 4. Impregnat nakładaj w temperaturze podłoża i otoczenia od +5°C do +30°C i wilgotności względnej powietrza do 65%. Używaj do tego nasączonego produktem pędzla, a nadmiar środka rozcieraj suchym. Impregnowanie wykonaj na każdej powierzchni/stronie elementu nie dopuść do pozostawienia surowej powierzchni drewna. Pamiętaj, żeby najpierw nałożyć środek gruntujący, a po 24 godzinach i odpyleniu oraz przeszlifowaniu drewna – odpowiedni preparat powłokotwórczy.
 5. Docięte i pomalowane ściany możesz skręcić lub zbić bezpośrednio, jeśli pozwala na to grubość materiału. Znacznie lepszy efekt uzyskasz, gdy zastosujesz drewnianą kantówkę lub metalowy kątownik, do których przykręcisz deski. Konstrukcja będzie wówczas stabilniejsza.
 6. Pokrywę zrób z drewnianych listew. Trzeba dociąć je pod wymiar skrzyni – ale uwaga – pamiętaj, że pokrywa będzie leżeć skośnie, więc będzie nieco dłuższa! Listwy przed skręceniem zabezpiecz i pomaluj preparatem Vidaron. Jak umieścić między nimi szkło lub plastik? Najprostsza metoda to zrobienie dwóch ramek, między którymi umieszcza się przezroczysty materiał, a następnie zbija lub skręca po obrzeżu. Można też użyć listew frezowanych i wsunąć pleksi w przygotowaną wcześniej ramkę.
 7. Ostatnim etapem jest przybicie do ramki i tylnej ściany zawiasów, które zapewnią wygodne i stabilne otwieranie oraz zamykanie inspektu. W przypadku otwierania na dłuższy czas, np. w ciepłe dni, stosuje się proste podpórki z kawałków listew.

Inspekt możesz jeszcze bardziej ulepszyć, np. na dno kładąc agrowłókninę lub grubą tekturę. Zabezpieczają one skrzynię przed chwastami i przerastaniem trawą, natomiast nie blokują wsiąkania wody. Ściany można dodatkowo ochronić przed zimnem matami słomianymi. 

Co wsypać do środka inspektu? Może to być dobrej jakości ziemia, ale także specjalne wkłady lub mieszanka obornika, która poza nawożeniem dodatkowo wytwarza ciepło. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby odpowiednio duży inspekt podzielić na strefy dla różnych roślin, np. za pomocą specjalnych przekładek.

inspekt-na-warzywa

Deski, z których budujesz inspekt, trzeba zabezpieczyć przed wilgocią. Użyj do tego Impregnatu Ochronnego Gruntującego Vidaron oraz Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego Vidaron.

Zrób inspekt warzywny we własnym ogrodzie!

Wiesz już jak zrobić inspekt – wystarczą proste narzędzia i materiały oraz odrobina własnej pracy. Chętnie zobaczymy jej efekty. Podziel się z nami zdjęciem swojego inspektu i roślin, które w nim wyrosły! Mile widziane są też spostrzeżenia doświadczonych użytkowników. Jeżeli korzystasz z powodzeniem z inspektu, podpowiedz innym miłośnikom ogrodów, jak to skutecznie robić!

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie